5 tipů, jak zvládnout dopravní nehodu v zahraničí bez větších problémů

Cestovní pojištění - autopojištění
Cestovní pojištění - autopojištění

V době letních prázdnin vyráží řada českých rodin do zahraničí, často vlastním automobilem. „Na evropských silnicích dojde každoročně k více než milionu dopravních nehod. Jejich účastníky jsou i stovky českých řidičů, kteří často hledají pomoc i u našich zastupitelských úřadů. Pokud vás ale potká v zahraničí dopravní nehoda, nemusí to být nutně konec dovolené. Balíček asistenčních služeb Slavia pojišťovny v rámci cestovního pojištění vám zajistí třeba i náhradní vozidlo,“ říká Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

1. Na co nezapomenout před cestou na dovolenou?

Dříve než vyrazíte na dovolenou, zkontrolujte nejen technický stav vozu. Ujistěte se, že jste s sebou nezapomněli vzít technický průkaz, zelenou kartu, ověřte platnost technické prohlídky. Pokud cestujete zapůjčeným vozem, je potřeba mít u sebe dokumenty, kterými doložíte oprávněné nakládání s vozidlem. Plná moc nebo nájemní smlouva je mnohdy vyžadována i při běžných silničních kontrolách, stejně jako řidičský průkaz a cestovní doklady.

Co je to zelená karta vozidla? Dočtete se zde!

Řada zemí EU již zrušila národní kontakty na policii nebo hasiče a využívají jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Neplatí to však všude a pro vaši pohodu a schopnost reagovat v případě potřeby je důležité si ještě před přejezdem hranic zjistit, jaká konkrétní čísla v dané zemi platí. Například policie v Německu používá číslo 110, v Rakousku 133, v Itálii 113,“ upozorňuje Ladislav Bělina.

2. Co dělat při nehodě?

V případě nehody je především nezbytné zajistit bezpečí osob na místě. Je důležité zapnout varovná světla a umístit výstražný trojúhelník. Při všech úkonech, které na místě nehody provádíte, dbejte také na bezpečnost svoji, silniční provoz totiž obvykle pokračuje dále. Je vhodné mít oblečenou vestu vyrobenou z reflexních materiálů, a to i tehdy, kdy to místní předpisy nevyžadují.

Je-li někdo zraněn, poskytněte dle svých schopností a možností první pomoc a vždy kontaktujte policii, případně záchrannou službu a hasiče. 

3. Přivolání policie a záznam o nehodě

Policii se k nehodě v zahraničí snažte přivolat skutečně vždy, i když nedošlo ke zranění osob. V zemích, kde jsou policií vyšetřovány pouze závažné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody), se však musíte obejít bez protokolu o šetření policie na místě.

S ostatními účastníky dopravní nehody v každém případě vyplňte evropský záznam dopravní nehody. „Tento standardizovaný dokument je klíčovým zdrojem informací pro jakoukoli pojišťovnu, věnujte mu proto mimořádnou pozornost. Záznam o nehodě podepište výhradně v případě, že zcela a úplně rozumíte jeho obsahu a souhlasíte s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě,“ zdůrazňuje Ladislav Bělina.

Vyplnění záznamu o dopravní nehodě

Vyplnění záznamu o dopravní nehodě není komplikované. Je ovšem potřeba zapsat jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel, údaje o těchto vozidlech (zejména registrační značku, značku výrobce, typ a barvu vozidla) a rovněž kontaktní údaje případných svědků. Ze zelené karty si také opište nebo nafoťte název a sídlo pojistitele ostatních účastníků nehody, číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost.

Všechny tyto údaje se nacházejí v rubrikách 3 a 4. „V záznamu o nehodě dál uvedete, jak k nehodě došlo a jak vy, tak druhý účastník dopravní nehody připojíte svoje podpisy. Doporučujeme také nafotit celkovou situaci po nehodě, tedy rozestavění vozidel, případných stop na vozovce a samotnou škodu na všech zúčastněných vozidlech. Prostřednictvím většiny používaných telefonů je to snadné a vaše obrazová dokumentace může podstatně pomoci v případě pozdějších nejasností nebo sporu o rozsahu škody nebo dokonce o samotném zavinění,“ upozorňuje Ladislav Bělina.

4. Co následuje po nehodě?

Rozsah úkonů, které je nutné učinit po dopravní nehodě souvisí přirozeně s rozsahem poškození, které váš automobil utrpěl. Pokud je auto nepojízdné, nebo se potřebujete poradit o dalším postupu, je vhodné vždy kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřeno „povinné ručení“.

Většina pojišťoven poskytuje pomoc s odtahem nepojízdného auta do servisu, případně i jednoduché opravy na místě nebo uskladnění vozu. Je však pravdou, že k zajištění komplexní pomoci je vhodné mít uzavřeno odpovídající doplňkové pojištění. Slavia pojišťovna například v rámci cestovního pojištění nabízí možnost asistenční služby pro cesty autem. Našim klientům pak zajišťujeme nejen případnou přepravu jejich auta zpět do ČR, ale navíc i přistavení náhradního vozidla pro pokračování v cestě na dovolenou, právní pomoc nebo tlumočení, pokud je potřeba. Jejich rodinná dovolená tak nemusí předčasně a nepříjemně skončit sháněním náhradních dopravních spojů a ubytování, namísto klidného cestování,“ říká Ladislav Bělina.

Autopojištění v zahraničí

Bez zbytečného odkladu také oznamte škodu svému pojistiteli. Poskytněte příslušné doklady a v průběhu šetření postupujte v souladu s jeho pokyny. Jestliže potřebujete s postupem nahlášení škody nebo dalších administrativních úkonů poradit a vašeho pojistitele se vám nedaří ze zahraničí zkontaktovat, obraťte se na národní kancelář země, kde k dopravní nehodě došlo.

Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty. „Pokud vám takový postup nenařídí přímo na místě policie, nepřijímejte bez předchozí konzultace s vaší asistenční službou nabídku pomoci od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě dopravní nehody,“ doporučuje Ladislav Bělina.

5. Uplatnění nároku na pojistné plnění

Svůj nárok na pojistné plnění a dokumentaci prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla je možné doručit přímo na příslušnou pojišťovnu viníka nehody. Kontaktovat můžete i národní kancelář pojišťoven toho státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo – adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty.

Co je to zelená karta vozidla? Dočtete se zde!

Pokud vám byla v zahraničí způsobena škoda cizozemským vozidlem registrovaným ve státech Evropského hospodářského prostoru, máte možnost se obrátit i na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice. Kontakt na něj vám poskytne informační středisko České kanceláře pojistitelů.


Autopojištění v zahraničí – máte zkušenosti s řešením dopravní nehody v zahraničí, ať už při letní dovolené nebo třeba na služební cestě? Podělte se, prosím, s našimi čtenáři o rady a tipy, jak v této nesnadné situaci správně postupovat, děkujeme! redakce BankovniKod.cz

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..