České banky poskytly v roce 2021 nové hypotéky v hodnotě 368 miliard, meziročně o 70 % více

Hypotéky
Hypotéky

České banky poskytly v roce 2021 nové hypotéky v hodnotě 368 miliard korun, meziročně o 70 procent více. Zvýšil se také jejich průměrný měsíční objem, oproti minulému období dvojnásobně. Celkový objem nových i refinancovaných hypoték pak loni činil 459 miliard korun, což je téměř o 73 % více než v předchozím roce. Vyplývá to z dnes zveřejněných oficiálních dat České národní banky o poskytování bankovních úvěrů za prosinec 2021, která zkompletovala obrázek o vývoji na hypotečním trhu za celý loňský rok.

Hypotéky 2021

Rozsah nově poskytnutého financování nemovitostí bankami prostřednictvím hypoték nejpřesněji popisuje statistika tzv. „skutečně nových hypotečních úvěrů“. Ta zahrnuje zcela nové úvěry, které v daném období vstoupily do ekonomiky poprvé, a navýšení již dříve poskytnutých úvěrů. V roce 2021 banky poskytly čisté nové úvěry za 368 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2020, kdy objem skutečně nových hypoték činil 217 mld. Kč, se tak jedná o nárůst o 151 mld. Kč, tedy o 69,7 %. Refinancované úvěry, které byly jinou institucí poskytnuty již dříve a u kterých došlo pouze k jejich převodu z jedné banky do druhé, do této statistiky zahrnuty nejsou.

Měsíční objemy skutečně nových hypotečních úvěrů od loňského ledna až do června rychle narůstaly. Zatímco jejich lednový objem činil 20 mld. Kč, v červnu dosáhl již téměř 40 mld. Kč. Ve druhé polovině roku i přes mírný útlum zůstaly měsíční objemy nových hypoték nadále vysoké. Pro ilustraci lze uvést, že průměrný měsíční objem skutečně nových hypoték za léta 2015 až 2020 činil 14,1 mld. Kč. Průměrný objem v roce 2021 ve výši 30,7 mld. Kč tedy vybočoval více než dvojnásobně z dlouhodobého vývoje trhu. Lze přitom předpokládat, že s ohledem na nárůst úrokových sazeb a zpřísnění úvěrových ukazatelů od letošního dubna nebudou v roce 2022 loňské rekordy překonány.

Nové i refinancované hypotéky činily celkem 459 mld. Kč

Když statistiku skutečně nových hypotečních úvěrů dále rozšíříme o půjčky na bydlení, zejména nezajištěné úvěry ze stavebního spoření, dosáhl v loňském roce objem všech skutečně nových úvěrů na bydlení 408 mld. Kč oproti 250 mld. Kč v roce 2020.

Poskytovatelé a zprostředkovatelé hypoték pravidelně komentují vývoj hypotečního trhu na základě neoficiálních dat, která se od oficiálních statistik liší jak rozsahem vykazujících subjektů, tak definicí[1]. Neoficiální data tak na jedné straně nezahrnují hypoteční úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami, na straně druhé však do nových bankovních hypotečních úvěrů započítávají i úvěry refinancované. Objem hypotečních úvěrů zahrnujících skutečně nové i refinancované hypoteční úvěry činil v roce 2021 celkem 459 mld. Kč. V roce 2020 to bylo 266 mld. Kč, což pro loňský rok znamenalo meziroční nárůst o 72,6 %.


[1] Více k tomuto tématu viz čnBlog Jiřího Sojky z 26. 6. 2018

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..