Pojistné podvody za rok 2021: detektivové odhalili případy za více než půl miliardy / Generali Česká pojišťovna

Generali Česká pojišťovna
Generali Česká pojišťovna

Nejvyšší finanční objemy podvodů se loni objevily u podnikatelského pojištění. Podvody za víc než 155 milionů Kč byly odhaleny v Praze – nejvíce z celého Česka. O nekalé jednání vůči pojišťovně se lidé i podnikatelé pokoušejí bez ohledu na ekonomickou situaci země.

Generali Česká pojišťovna pokračuje v úspěšné odhalování pojistných podvodů. Uchráněná hodnota, kterou pojišťovna díky odhalení nevyplatila, dosáhla za rok 2021 nemalých 532 milionů korun. Tato suma se tak přidává k trendu z posledních let, kdy se podařilo jen od roku 2016 odhalit nekalé jednání v celkovém souhrnu za 2,25 miliardy korun!

Nejvíce se podvádí ve velkých krajích

Stejně jako v předchozích letech se i loni nejvíce podvádělo v Praze. Detektivové v metropoli odhalili podvody za 155 milionů korun. Trestné činnosti zde „svědčí“ zejména anonymní prostředí, stejně jako zde operuje nejvíce organizovaných skupin. Ty mají co do počtu sice na svědomí menší počet pojistných podvodů, jejich hodnota je proti tomu finančně velmi vysoká.

Co do objemu uchráněné hodnoty od neoprávněné vyplaceného pojistného plnění následují střední Čechy (95,8 mil. Kč) a Jihočeský kraj (57,5 mil. Kč). Naopak nejméně se podvádělo již tradičně na Vysočině (4,4 mil. Kč) a také v Libereckém kraji (5,9 mil. Kč) a na Olomoucku (7,8 mil. Kč).

Podvody probíhaly i v rámci Covidu

Podíváme-li se na pojistné podvody z pohledu typu pojištění, jednoznačně nejvyšší podvody odhalili detektivové Generali České pojišťovny v případě podnikatelského pojištění – konkrétně u pojištění majetku a odpovědnosti. Tam dosáhly v roce 2021 celkového objemu 155 milionů korun.

Jako evergreen pak následují podvody, které byly detekovány v oblasti povinného ručení. Tam jde za loňský rok v úhrnu o částku 64,2 mil. Kč. Dominantní jsou zde pokusy o podvod v případech odškodnění za újmu na zdraví po dopravní nehodě.

Třetí příčku pak obsadily podvody v oblasti životního a úrazového pojištění, které dosáhly hodnoty 21,4 mil. Kč. Právě v této oblasti se loňský rok objevil zvýšený počet pokusů o podvod v souvislosti s pojištěním pracovní neschopnosti, a to v přímé souvislosti s covidovou pandemií.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..