Nová rádoby „kryptoměna“ od Facebooku ponese název Libra a podmaní si své ovečky zase o něco víc…

Kryptoměna Libra
Kryptoměna Libra

Komentář Karla Kotouna, manažera v oblasti finančních služeb Accenture, k nově představené kryptoměně společnosti Facebook nazvané Libra, která bude uvedena na trh během příštího roku 2020.

TIP na článek: Kdo nakoupil na začátku roku 2019 Bitcoin, může ho dnes prodat za skoro trojnásobek!

„Kryptoměna“ Libra

Nová „kryptoměna“ od společnosti Facebook by měla být provozována konsorciem společností, což v překladu znamená, že peníze budou technicky uloženy v několika datových centrech, která budou provozována konsorciem participujících společností. Tato datová centra budou ověřovat správnost a validitu transakcí a budou dbát na bezpečnost celého ekosystému.

Více se o nové „kryptoměně“ dočtete na oficiálním webu zde: https://libra.org/en-US/

Z tohoto pohledu se jedná o teoreticky bezpečnější systém, jelikož peníze budou uloženy u více institucí, které se budou muset shodnout na každé operaci. Je to jako kdyby se dnes Česká spořitelna musela nejdříve zeptat Komerční banky, ČSOB a ČNB před tím, než byste mohli zaplatit za zboží na internetu. 

Facebook Libra cryptocurrency
Facebook Libra cryptocurrency

Na druhou stranu bude ale velmi důležité zajistit více než 100% zabezpečení celého ekosystému, aby se předešlo hackerským útokům. Nejslabším místem bude “burza,” na níž se budou směňovat reálné měny za krypto peníze. Tato místa bývala nejčastějším terčem útoků pro doposud nejrozšířenější a opravdovou kryptoměnu, kterou teprve čeká zářná budoucnost, Bitcoin.

Facebook vsadil na kartu rozvojových zemí

Facebook se snaží prodat novou kryptoměnu svým uživatelům jako něco, co pomůže rozvojovým zemím. Ovšem více než způsob jak “pomoci” v rozvojových zemích je to spíše vlastní facebooková “věrnostní karta”, která má udržet, nebo optimálně i navýšit počet uživatelů v ekosystému Facebooku a navíc ještě umožnit, aby vydělal na transakcích a ještě více si tak podmanil své „ovečky“, o kterých už dnes ví více, než oni sami…

Nová kryptoměna zároveň umožní obchodníkům, kteří také Facebooku platí za umístění reklamy svých výrobků, snadněji prodat své zboží, jelikož zákazníci budou mít možnost nákupu ihned. Navíc, díky převodnímu kurzu, novému názvu a krypto původu, bude nová měna ve svém počátku zdánlivě navozovat pocit, že se nejedná o jejich reálné peníze, jejichž utrácení podvědomě bolí méně než utrácení současných, „státních“ měn.

Ukázka z webu projektu Libra:

The Libra mission:

A simple global currency and financial infrastructure that empowers billions of people.

Reinvent money. Transform the global economy. So people everywhere can live better lives.

Facebook jako Big Brother

Právě zmiňovaný ekosystém Facebooku, kam se snaží kryptoměnu zahrnout, je jejím nejsilnějším atributem oproti Bitcoinu, který je stále používán jako okrajové platidlo jen v mizivém počtu obchodů a spíše se z něj stává cenný uchovatel hodnoty, podobně jako je tomu u zlata. Jedná se tedy o první potenciální využití kryptoměny, které by mělo globální dopad.

V tomto ohledu je to skvělý krok vpřed i pro ostatní, opravdové, decentralizované kryptoměny, kterým to pomůže ve všeobecném podvědomí a přijetí běžnými lidmi po celé planetě.

TIP na článek: Kdo nakoupil na začátku roku 2019 Bitcoin, může ho dnes prodat za skoro trojnásobek!

Jediným háčkem na celé věci Libra coinu je fakt, že jedním z provozovatelů bude Facebook, který již dnes o svých uživatelích vlastní všechny osobní informace, a díky kryptoměně bude de facto vlastnit i jejich peníze a při sebemenším znelíbení se tomuto Velkému Bratrovi, mohou dotyčnému nastat nepříjemné chvilky. Jeho digitální a teď už i finanční identita může být, bez udání důvodu, libovolně dlouho blokována, či dokonce smazána…

říká Karel Kotoun, manažer v oblasti finančních služeb, Accenture.

Peněženka Calibra

Peněženka nové centralizované firemní měny od Facebooku ponese název Calibra:

Uživatelské prostředí peněženky Calibra:

Více se o nové „kryptoměně“ dočtete na oficiálním webu zde: https://libra.org/en-US/

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..