Vedoucí manažeři se zbavují akcií svých firem v rekordních objemech

akciové trhy

Abych byl trochu přesnější, tak mezi vedoucí manažery patří vedoucí pracovníci, členové správních rad, finanční ředitelé, či dokonce samotní zakladatelé daných firem. Všichni vyjmenovaní patří mezi tzv. insiders. Což jsou právě lidé, kteří mají nejlepší přístup k neveřejným informacím ve firmě, ve kterých působí. Kvůli tomu je velmi znepokojující pro investory fakt, že se v USA právě teď tito vedoucí pracovníci zbavují akcií svých firem, a to nejrychleji za poslední dvě desetiletí.

Analýza Smart Insider

Právě tímto aktuálním fenoménem se začala zabývat analytická společnost Smart Insider. Dle jejich analýzy se od začátku roku zbavili tito insideři akcií v hodnotě 19 miliard USD. Abychom byli konkrétnější, tak mezi takové insidery patří například rodina Waltonových. Waltonovi se řadí mezi nejbohatší rodiny na světě a jsou majitelé obchodního řetězce Walmart. Je tedy znepokojující, že během letošního roku prodali akcie firmy za 2,2 miliardy dolarů. A oni nejsou jediný, protože podobným způsobem postupovali i finanční ředitelé kosmetického brandu Esteé Lauder a výrobce sportovního oblečení Lululemon Athletica.

Pak tu tedy vyvstává otázky, proč se tohle dějě? Jedná se samozřejmě o téma, kolem kterého se okamžitě hodně spekuluje a díky tomu se ve veřejném prostoru najde spousty možných vysvětlení. Nicméně, největší podíl na tom asi bude mít fakt, že se globální ekonomický růst viditelně zpomaluje. Tuto skutečnost si spousta investorů samozřejmě uvědomuje a ještě více si toho jsou vědomi tito insideři. Pokud tedy víme, že se globální růst překlápí do recese a vy máte případně potvrzení z ekonomických dat své firmy, tak je jasné, že nechcete držet akcie v době, kdy se blížíme do recese.

Obchodní války a riziko recese

Obavy jsou tedy oprávněné a vzhledem k vysoké volatilitě na akciových trzích, to pouze potvrzuje. Burzovním trhům ovšem neprospívá ani dlouhodobý obchodní spor mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy. Stále se jim totiž nedaří vzájemně dohodnout a díky tomu se obchodní válka stále více stupňuje právě nástroji protekcionismu. Tyto skutečnosti tedy moc k pozitivnímu sentimentu na trzích nepřidají. Ještě více nervozitu vzbuzující je, že se manažeři svých firem zbavují akcií v průměru 600 milonů USD/den.

Což jsou data zase od jiné analytické společnosti TrimTabs. Pokud tedy více analytických společností mluví o zvýšeném prodeji akcií tzv. insiderů, tak se asi nejedná o bezdůvodné obavy. Analytici z TrimTabs zaznamenaly podobná čísla z roku 2006 a 2007, což je období těsně před finanční krizí. Je třeba ale říci, že objemy akcií na trhu v USA jsou v dnešní době daleko vyšší, takže 10 miliard dolarů dnes nemusí mít takovou váhu jako tehdy.

Zvýšené objemy prodejů insiderů jako ukazatel recese

Z pohledu investora můžou být údaje o prodeji, či naopak nákupů akcií ze strany insidera dobrým vodítkem pro to, zda tento vedoucí management důvěřuje v úspěch svým vlastních firem. Pokud tedy věří v úspěch i ti, co mají nejlepší možné informace o chodu společnosti, tak to lze považovat do jisté míry jako velmi relevantní indikátor. Nicméně, ředitel výzkumu společnosti Boston Partners tvrdí, že momentální situace nemusí nutně zmanat, že se řítíme do krize.

Bohužel, jeho další doplnění je docela nic neříkající. Uvádí totiž, že tento zvýšený prodej akcií je kvůli nejistotě ohledně dalšího ekonomického růstu, obchodních válek a zkrátka proto, že jsou ceny akcií už moc vysoké. Což se právě obecně považuje za vynikající výchozí situaci pro překlopení do recese. Vysoké ceny akcií v podstatě znamenají, že trh se potřebuje pročistit. Obchodní válka přináší obavy a nejistotu. A když vezmeme v potaz teorii sebenaplňujícího proroctví, tak zpomalování ekonomického růstu přiměje firmy a domácnosti začít šetřit a připravovat se na krizi.

Dotcom bublina

Všem nám je určitě známé splasknutí tzv. dotcom bubliny, která má ještě český ekvivalent v podobě internetové horečky. Bylo to výsledkem davové euforie způsobené novými technologiemi na přelomu tisíciletí jako je internet. Euforie byla tak silná, že i akcie z fundamentálního hlediska naprosto bezcenné, zažívaly agresivní růst. A to jenom proto, že se jednalo o dotcom firmy. Tehdy se insideři zbavili akcií v hodnotě 37 miliard USD. Pokud tedy tento trend bude pokračovat, tak je dost možné, že se právě pokoří tento rekord.

Co číst dále?

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..