Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů stoupla v září na 6,45 %

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v září 2019 dosáhla hranice 6,45 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,35 %. Oproti minulému měsíci se pak zvýšila o 0,47 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.

„V současné době jsou pod velkým tlakem úrokové sazby hlavně u hypotečních úvěrů a je vidět, že banky se na tento segment trhu zaměřily nejvíce. Klasické spotřebitelské úvěry tak zůstávají v pozadí zájmu a průměrné úrokové sazby se drží okolo 6,5 %, p. a.,“ komentuje vývoj úrokové sazby Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Logo společnosti

Segment neúčelových spotřebitelských úvěrů pak na rozdíl od úvěrů na bydlení nepociťuje dlouhodobý klesající trend. Nicméně 70 až 80 % objemu spotřebitelský úvěrů tvoří konsolidace a refinancování.

„V dalších měsících bude zajímavé sledovat, jak se bude Index vyvíjet. Ke konci roku nás čeká období vánočních svátků, tedy nových úvěrů, které se v průměru poskytují za vyšší sazby. Na začátku nového roku pak nastupuje období vystřízlivění a konsolidací závazků. Ty naopak mohou přinést snižování sazeb“

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů

Index spotřebitelských účtů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u jakéhokoliv poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry. Nemůže tedy dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů

Proč je dobré Index sledovat

Index zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu.

Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Může jim otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku.

Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..