REVOLUT – ALTERNATIVA KE KLASICKÝM BANKÁM

Aplikace s platební kartou, britská fintechová společnost s mnohem výhodnějšími mezibankovními kurzy - to je Revolut. Každá platební transakce probíhá jednodušeji a výhodněji!

Aplikace s platební kartou, která Vám usnadní život nejen v zahraničí. To je Revolut. Každá platební transakce probíhá jednodušeji a výhodněji. Tato britská fintechová společnost od roku 2018 konkuruje českým bankám. Revolut totiž využívá mnohem výhodnější mezibankovní kurzy.

CO JE TO VLASTNĚ REVOLUT?

Revolut

Revolut je služba, která se specializuje na snadné platby kdekoliv na světě. Obecně jej lze charakterizovat jako přednabitou platební kartu, kterou pak můžete využít v jakékoliv zemi. I přestože Revolut již získal bankovní licenci od ČNB, klasickým bankovním institutem se nestane. Oproti klasické bance lze totiž Revolut používat pouze v rámci mobilní aplikace pro smartphony s operačním systémem iOS a Android.

OTEVŘENÍ ÚČTU TRVÁ NĚKOLIK MINUT

Při otevření stránky www.revolut.com se Vám ihned objeví registrační okénko, do kterého v prvním kroku vyplníte telefonní číslo. Telefonní číslo pak slouží v podstatě jako přihlašovací číslo. Po vyplnění osobních údajů a adresy následuje kontrola identity. I přestože se objevilo několik zpráv, že Revolut otevírá novou pobočku v Praze, nemají na svých internetových stránkách žádné kontaktní centrum, kde byste si mohli nechat zkontrolovat identitu osobně. Tedy i kontrola identity probíhá přes telefon. To probíhá stejně jako jakákoliv jiná online kontrola identity u jakékoliv jiné společnosti. Musíte vyfotografovat platný doklad totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní průkaz aj.), na kterém bude vidět Váš obličej i potřebné údaje. Sekundární podmínkou je vyfotografování Vašeho obličeje pro srovnání fotografií z dokladu.

Mně osobně se tento způsob registrace nezamlouvá, i přestože je garantovaná ochrana a zabezpečení těchto údajů. Posledním krokem, který při registraci učiníte, by mělo být objednání fyzické karty. Při objednávání karty Vám bude nabídnut design karty dle účtu, který si zvolíte. Doba dodání karty se Vám zobrazí v aplikaci, tudíž víte, kdy kartu můžete očekávat. Samozřejmě si můžete připlatit za expresní dodání platební karty.

A co dál? Virtuální účet si nabijete jednou z podporovaných měn a následně pak s touto kartou zaplatíte stejně, jako s jakoukoliv jinou běžnou platební kartou od banky. Minimální prvotní vklad je částka v hodnotě 300 Kč

SPRÁVA KARTY

Karta Revolut

Revolut umožňuje spravovat kartu jako každou jinou platební kartu, kterou máte u banky. Kartu můžete kdykoliv deaktivovat, aby nebylo možné platit jak v kamenných obchodech, tak i na internetu. V případě, že kartu ztratíte, Revolut Vám za poplatek pošle novou. V případě, že zapomenete PIN, můžete si jej nechat v aplikaci zobrazit, stejně tak i můžete snadno obnovit pokusy pro zadání PIN kódu (pokud jej 3x špatně zadáte), či si Váš PIN úplně změnit.

Zabezpečení karty Revolut
Zabezpečení karty

Karta Revolut má však i pokročilá bezpěčnostní opatření. Asi jako nejzajímavější opatření považuji „Zabezpečení na základě polohy“. Pokud platíte kartou v kamenné prodejně, Revolut na základě GPS ověří, zda se nacházíte v blízkosti. Pokud tomu tak není, karta automaticky zamítne platbu. Nikdo tedy nemůže platit Vaší kartou v případě, že nejste v jeho těsné blízkosti.

Jak bude Vaše karta fungovat je zcela na Vás. Můžete si sami nastavit způsoby platby, které Vaše karta bude akceptovat. Pokud budete kartu využívat například pouze k výběru hotovosti tak v případě odcizení Vaší karty, zloděj nebude schopný s touto kartou platit v kamenné prodejně (viz foto).

CO VÁM MŮŽE REVOLUT ÚČET NABÍDNOUT?

Služba Revolut nabízí 3 typy účtů – Standard, Premium a Metal. Na základě Vašeho výběru účtu pak budete mít různé výhody. Je zřejmé, že čím dražší účet budete mít, tím větší výhody ale i limit budete mít.    

  • Standard účet je základní účet, který si můžete u Revolut zaregistrovat. Založení a vedení účtu ve Spojeném království je zcela zdarma. Mobilní aplikace a zaslání peněz na účet je taktéž zdarma. Můžete směňovat 29 měn s nuceným oběhem do 120 000 Kč za měsíc – a to bez skrytých poplatků. Dále pak máte zdarma výběry z bankomatu do 4500 Kč. Tento účet by měl být dostačující pro drobného investora či osobu, která cestuje jen párkrát do roka.
  • Premium účet je již účet, za jehož vedení měsíčně zaplatíte 174,99 Kč. Na rozdíl od Standard účtu již máte dvojnásobný limit pro výběr z bankomatu zdarma měsíčně, tedy 9 000 Kč. Vedle základních služeb pak můžete využít zdravotní pojištění v zahraničí, pojištění zpoždění zavazadel a zpoždění letu, prioritní zákaznickou podporu, okamžitý přístup k 5 kryptoměnám, kartu Premium s exkluzivním designem aj.  Za hlavní výhodu u této varianty považuji automatické pojištění na cestách.
  • Metal účet Vás již bude stát měsíčně 299,99 . Limit pro výběr z bankomatu zdarma se Vám zvýší na 13 500 Kč měsíčně. K výhodám Premium účtu Revolut ještě přidává cashback 0,1 % v rámci Evropy a 1 % mimo Evropu za všechny platby kartou. Výhodou se může stát přístup ke službě Concierge, která Vám pomůže s všemožným zařizováním. Tato služba by se dala přirovnat k osobní asistence. Pokud tedy cestujete do zahraničí a nechcete mít s touto cestou žádné starosti, stačí se domluvit na podmínkách a Revolut za Váš vše vyřeší. Tedy ať už letenky, hotel, restauraci pro obchodní jednání aj. Ovšem ne vždy musí vybrat tu nejlevnější variantu, tudíž tuto službu ocení tací, kteří neradi ztrácí čas se zařizováním a nevadí jim kolik utratí.  

FUNGOVÁNÍ ÚČTU

Jakmile se přihlásíte do aplikace, máte již přehled o Vašem zůstatku na Vašem účtu a dále pak všech svých útratách prostřednictvím služby Revolut. Aplikace Vám umožní roztřídit si Vaši útratu do jednotlivých kategorií, které Vám dají přehled, za co nejvíce utrácíte. Dokonce Vám i umožní nastavit měsíční rozpočty na věci, jako jsou restaurace nebo potraviny. Novinkou se může zdát možnost střádat si tzv. drobné. Všechny platby kartou budou zaokrouhlené na nejbližší celé číslo a následně Vám budou drobné odložené stranou.

Výhodou jsou okamžitá upozornění na výdaje. Tedy jakmile zaplatíte, bude Vám okamžitě zasláno oznámení, a to dokonce dříve, než se vytiskne účtenka. Pomocí aplikace můžete posílat peníze z účtu na účet a nastavit si i opakované platby,

Samozřejmostí je pak výpis všech transakcí. Každý výpis máte uložený a můžete se k němu kdykoliv vrátit. V každém výpisu pak máte přehled všech svých transakcí a jejich detailů.

CESTOVÁNÍ S REVOLUT NEBYLO NIKDY JEDNODUŠŠÍ

Cestování s Revolut

Nákupy v zahraničí, výběr peněz v zahraničí a pojištění stisknutím tlačítka, to jsou základní služby, které Vám Revolut nabízí. Nejenom pro ty, kteří cestují často jsou tyto služby výhodné. Po nabití běžného účtu u Revolut můžete v zahraničí utrácet ve více než 150 měnách a využít přitom mezibankovní měnový kurz s malým poplatkem 0,5 % za vše nad částku CZK 120,000 měsíčně. Bohužel o víkendech a pro určitě měny se může účtovat paušální přirážka, což považuji za nevýhodu při krátkodobém víkendovém cestování do zahraničí (například jednodenní nákupy v zahraničí).  

KRYPTOMĚNY A REVOLUT

Pomocí Revolut můžete již jednoduše směnit peníze za kryptoměny. Proces bývá složitý, ale Revolut jej zjednodušil tak, že se ke kryptoměnám dostanete téměř pomocí jednoho tlačítka. Revolut nabízí 5 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash a XRP), které si můžete bez problémů směnit za kteroukoliv z 29 měn. Aplikace pak dále nabízí kurzy a výstrahy v reálném čase. Tudíž v případě, že investujete do kryptoměn, nemusíte mít dvě různé aplikace, ale naleznete vše na jednom místě.

ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ

Ačkoliv Revolut funguje na Českém trhu několik měsíců a dle všeho to vypadá jako optimální platební metoda v zahraničí, ne vždy to tak musí být. Jak již bylo zmíněno, je nutné si dávat pozor na poplatky spojené při platbě o víkendech, kdy existuje speciální příplatek 0,5 až 2 % v závislosti na měně.

V některých zahraničních zemích také Revolut účtuje poplatek za výběr z bankomatu ve výši až 2 %, a to i přestože jste ještě nevyčerpali svůj měsíční limit pro výběry. Podle různých diskuzních fórech jsou zde údajně různé poplatky, které nastražili provozovatelé bankomatů. I přesto, že má Revolut Českou licenci, některé bankomaty, například bankomaty České spořitelny, účtují za výběr poplatek 125 Kč a bankomaty MONETA si údajně řeknou až o 175 Kč za výběr. Dopředu tedy nelze zaručit, jaký bankomat, jaké banky Vám poplatek naúčtuje, protože zkušenosti uživatelů se liší. Někde je poplatek fixně daný, jinde tuto nepříjemnost zjistíte až na místě.

Revolut může lákat svou jednoduchou a elegantní aplikací, která již funguje v českém jazyce, ale dle všeho lze stále narazit na nedokonalosti. Konkrétně u některých vyskakovacích hlášek můžete stále narazit na anglický jazyk. Tedy v případě, že neumíte ani slovo anglicky, můžete se dostat do nepříjemné situace, pokud nerozumíte informaci v aplikaci.

Více informací o Revolut na jejich webových stránkách http://www.revolut.com

Podívej se také na Fintech Twisto https://fintimes.cz/twisto-revoluce-v-placeni/

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..