Kam nejvíce investují čeští dolaroví milionáři? Vedou stavební pozemky, rezidenční nemovitosti a startupy!

Kam investují čeští a slovenští dolaroví milionáři? Víme to!
Kam investují čeští a slovenští dolaroví milionáři? Víme to!

Zemědělská půda či nákup firem už nejsou tak v kurzu, alespoň to vyplývá z výsledků již sedmého ročníku unikátního výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů, J&T BANKA Wealth Report 2017. Češi v současnosti očekávají nejzajímavější zhodnocení od stavebních pozemků (38 %), rezidenčních nemovitostí (33 %) a startupů (27 %). Slováci pak věří v nejzajímavější zhodnocení akcií zahraničních firem (32 %), alternativních investic (24 %) a korporátních dluhopisů (21 %).

Nejzajímavější zhodnocení přináší stavební pozemky, rezidenční nemovitosti a startupy, tvrdí čeští dolaroví milionáři.

Kam investují dolaroví milionáři – investiční trendy bohatých v předešlých 5-ti letech

Již pátým rokem kladně hodnotí čeští dolaroví milionáři naši ekonomickou situaci, kterou stále vnímají více jako příležitost pro své investice. Pozitivně ji vidí i obecná populace, i to vyplynulo z výsledků sedmého ročníku výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů J&T BANKA Wealth Report 2017.

Nacházíme se v období a prostředí pozitivního pro investice a investování.

tz1.png

Nejatraktivnější investicí jsou pro dolarové milionáře v současnosti nemovitosti. Někteří investoři sice hovořili o možnosti „přehřátí trhu s nemovitostmi“, nicméně většina věřila, že hodnota nemovitostí (především byty a kanceláře ve vybraných lokalitách v Praze) nedosáhla ještě maxima. Zájem o rezidenční nemovitosti na trhu vyvolala extrémně uvolněná měnová politika, která nejen zlevňuje dluh na nákup nemovitostí, ale ničí i ostatní standardní investiční nástroje hlavně v dluhopisovém světě.  Když má polovina státních dluhopisů v Evropě záporný výnos, koupí si penzijní fondy raději např. činžovní domy v Praze, aby si zajistily jistý příjem.

Boom investic do rezidenčních nemovitostí souvisí také s deklarovanou vírou v českou ekonomiku: dolaroví milionáři věří, že bohatne i obecná populace, která si tak bude moci pronajmout nemovitosti respondentů. Kdo se obává nestabilní situace v Evropě, volí investice do nemovitostí v zahraničí. 

Zemědělská půda se už jeví jako drahá

Zatímco vloni preferovalo zemědělskou půdu v Čechách úplně nejvíce respondentů (41 %) a na Slovensku obsadila sedmou příčku (18 %), letos vnímají milionáři investice do zemědělské půdy jako méně výhodné, než tomu bylo v minulosti.  V Česku jí věří už jen 28 % respondentů, což je nejméně za pět let, na Slovensku mělo důvěru v půdu 21 % dotázaných, což je oproti loňsku mírný nárůst, oproti roku 2014 to však představuje růst výraznější.

Jako důvod poklesu zájmu investoři uvádějí dramatické zvýšení cen zemědělské půdy kvůli jejímu skupování multimilionáři a velkými společnostmi. Nově se objevila také obava z možné novely zákona o zemědělské půdě, která by umožnila předkupní právo půdy pro zemědělce, kteří na půdě pracují.

Mladí milionáři často volí startupy

Zajímavou příležitost investoři dlouhodobě spatřují i ve startupech. V Česku 37 % z těch, kteří odpověděli, uvedlo, že investují do startupů, na Slovensku 20 % z těch, kteří odpověděli, uvedlo, že investují do startupů. Většině z nich je přitom méně než 50 let. Slováci investují spíše anonymně přes podílové fondy, zatímco Češi často startup spoluzakládají nebo jej pomáhají řídit.

Investice do inovací a výzkum ano, ale bez účasti státu

Kromě stále oblíbenějších startupů celých 29 % českých a 27 % slovenských milionářů uvedlo, že investuje do technologických inovací nebo do výzkumu.

V Česku je o investici do technologických inovací nebo do výzkumu ochotno uvažovat 44 % těch, kteří zatím do těchto oblastí neinvestují. Potenciální investoři jsou však skeptičtí ohledně možnosti spolufinancování ze strany státu – státu nevěří. Mnohem optimističtěji se dívají na možnost spolufinancování investic ze strany jiných soukromých subjektů.

Slovenští milionáři míří do zahraničí

Průměrný český milionář má v zahraničí 15 % všech svých investic, slovenský dokonce 30 %. Slovenští milionáři tedy investují v zahraničí více než čeští. Souvisí to s nabídkou výhodných domácích investic, která je na Slovensku nižší než v Česku.

Konec intervencí ČNB hodnotí milionáři pozitivně

Českou ekonomiku letos ovlivnilo rozhodnutí České národní banky ukončit oslabování české koruny. Zatímco intervence samotné byly respondenty hodnoceny spíše rozporuplně, od konce intervencí očekávají Češi pozitivní osobní přínosy. Vnímají je spíše jako zlevnění cestování (39 % USD milionáři, 43 % populace) a dovážených výrobků (33 % USD milionáři, 42 % populace). Čeští milionáři mají přirozeně korunové zásoby, které se mohou potenciálně zhodnotit, což obecná populace nemá, takže 37 % jich očekává zhodnocení korunových úspor (v populaci jen 21 %).

Očekává se, že konec intervencí přinese zlevnění:

tz2.jpg

Zavedení EET české milionáře rozděluje

Z aktuálních společenských problémů jsou čeští milionáři pro zákaz kouření v restauracích (78 %), souhlasí s plánovaným zvyšováním výdajů na armádu (61 %), dotacemi na kotle (60 %) či zákazem prodeje sladkostí ve školách (56 %). Nesouhlasí s pozitivní diskriminací žen ve vedení firem (68 %) a zvyšováním sazby daně pro vyšší příjmové skupiny (91 %).

Jinak vcelku homogenní skupinu milionářů tak rozdělují dva problémy – EET a Trump. Zavedení EET vnímá 49 % respondentů jako pozitivní událost a 41 % naopak jako negativní. Zvolení Trumpa a nástup jeho administrativy považuje za pozitivní 43 % českých milionářů a 31 % zase za negativní.

Největší rozdíl mezi českou populací a českými milionáři lze jednoznačně vysledovat u zvýšení sazby daně pro vyšší příjmové skupiny. Zatímco 46 % populace by ji vnímalo jako pozitivní událost, mezi milionáři by to byla jen 4 %.

Kdo je typický dolarový milionář?

Je mu 52‒53 let, vystudoval vysokou školu a je majitelem firmy. Není to žádný restituent ani svůj majetek nezdědil, ale vydělal si jej dlouhodobým rozvojem svého podnikání. Svět dolarových milionářů je stále světem mužů. V Česku tvoří muži 86 % dolarových milionářů, a na Slovensku dokonce 96 %. Obdobný trend je ale možné sledovat i jinde ve světě. Podle Wealth-X and UBS World Ultra Wealth Report 2014 bylo mezi ultra bohatými jen 13 % žen.

Hlavním zdrojem majetku je podnikání nebo práce pro zaměstnavatele

Hlavním zdrojem majetku českých a slovenských milionářů je podnikání nebo práce pro zaměstnavatele (82 % v ČR, 86 % v SR). Formou dědictví, restituce nebo výhry získalo svůj majetek jen 2 % respondentů v ČR a 1 % v SR a kombinací práce a dědictví 16 % milionářů v ČR a 13 % v SR.

Typický respondent-milionář nastartoval své podnikání vlastním přičiněním v 90. letech minulého století, přičemž nemohl počítat s dědictvím nebo výraznějším majetkem od rodičů, jak tomu často je ve vyspělém světě.

O J&T BANKA WEALTH REPORT 2017:

Průzkum, který probíhal mezi únorem až březnem 2017, provedla J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl dolarových milionářů, tedy těch, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně 1 milion USD. Do průzkumu se zapojilo celkem 263 respondentů z řad dolarových milionářů (192 Čechů a 71 Slováků). Data byla sbírána pomocí on-line dotazování. Kvalitativní pohled doplnily hloubkové rozhovory s 15 respondenty.

1 KOMENTÁŘ

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..