Hypoteční úrokové sazby dál klesají

Hypotéky 2019
Hypotéky 2019

Ještě na začátku letošního roku byly úrokové sazby hypoték běžně nad třemi procenty. Někteří ekonomové dokonce varovali, že sazby by se během roku 2019 mohly vyšplhat až ke čtyřem procentům. Realita je ale přesně opačná. Úrokové sazby klesají a situace tak v současné době nahrává lidem, kteří touží po vlastním bydlení. Naopak banky kvůli nízkým sazbám nemají mnoho možností, jak se od konkurence výrazně odlišit. Sází proto na lepší klientský servis a snaží se lidem nabídnout něco navíc.

Studie Hypotéky 2019

Právě na přístup k žadatelům o hypotéku se v červenci letošního roku zaměřila studie nazvaná Hypotéky 2019. Hodnotila 12 bankovních společností na základě Mystery Shoppingu. Vybraní a vyškolení spolupracovníci vystupovali podle předem připraveného scénáře jako potenciální zájemci o hypotéku. Studie hodnotila celkem 120 návštěv a na základě jejího hodnocení se Raiffeisenbank umístila na krásném druhém místě.

„Jsem rád, že výsledek studie ukázal, na co se dlouhodobě v Raiffeisenbank zaměřujeme. Tím je kvalita a odbornost našich specializovaných hypotečních poradců a nadstandardní servis při vyřizování hypotéky“, okomentoval výsledky studie ředitel hypotečních center Raiffeisenbank Pavel Borek.

Jenže mladí lidé si v současné době vlastní bydlení nemohou dovolit, přestože jejich zájem o něj neklesá. Dokládá to i průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, ve kterém by 93 % lidí ve věku 18-36 let chtělo žít ve vlastním. Nadpoloviční většina z nich by dokonce ráda bydlela ve vlastním domě, ovšem realita je taková, že aktuálně bydlí v pronajatých bytech, které navíc často sdílejí s dalšími lidmi.

I přes obrovský zájem o vlastní bydlení se počet nově uzavřených hypoték snižuje. Za první půlrok uzavřeli zájemci hypotéky za 15 miliard korun, což je ve srovnání s loňským rokem téměř o 3 miliardy méně. Důvodů je několik, avšak tím hlavním zůstává rostoucí cena nemovitostí.

Vlastní bydlení

Žadatel o hypotéku musí mít minimálně 10 % vlastních prostředků, což ovšem v případě bytů v krajských městech může představovat několik set tisíc korun. Přestože podle posledních informací ceny bytů v Česku mírně zlevňují, průměrná cena za metr čtvereční je v Praze více než sto tisíc korun a v Brně téměř osmdesát tisíc.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..