10 chytrých tipů, na co si dávat pozor, při výběru půjčky nebo úvěru

Rady a tipy jak správně vybrat půjčku nebo úvěr?
Rady a tipy jak správně vybrat půjčku nebo úvěr?

Přinášíme Vám tipy na to, co máte zjišťovat o společnosti, od které si chcete vzít půjčku nebo úvěr. Zaměřte se nejen na úrok a výši RPSN, ale také například na to, jak se k vám společnost bude chovat před půjčkou a během ní nebo třeba tehdy, když například přijdete o práci a nastanou vám problémy se splácením.

Jak správně vybrat půjčku nebo úvěr?

Jak si tedy správně vybrat půjčku nebo spotřebitelský úvěr vám blíže osvětlíme v následujících 10 důležitých bodech, u kterých byste měli dbát zvýšené pozornosti při rozhodovacím procesu:

1. Jaké je místo, kde si chcete půjčit?

Ať už je to webová stránka nebo pobočka, mějte oči otevřené a dívejte se. Jsou všechny informace přehledné? Jsou informace psány srozumitelně? Jsou snadno dohledatelné?

„Příliš sofistikované a odborné výrazy zbytečně matou klienta a je z nich patrné, že společnosti příliš nezáleží na tom, aby zákazník pochopil, jak to funguje,“ říká Anna Bláhová, šéfka péče o zákazníky ve společnosti Zonky.cz.

2. Sledujte výši RPSN

RPSN = roční procentní sazba nákladů (přeloženo do češtiny to znamená, kolik vás bude půjčka ročně celkově stát)

Položte si následující otázky:

Má společnost RPSN viditelné a komunikuje jej dostatečně? Vysvětluje vám dostatečně například také to, co to je za pojem, co všechno obsahuje a proč je důležité se o něj zajímat? Důvěryhodná je taková společnost, která jej neskrývá a naopak upozorňuje, „netlačí“ pouze svůj úrok, protože úrok není vše. Má zájem, aby svým zákazníkům odkryla všechny náklady, které jsou s půjčkou spojené.

3. Dívá se společnost do registrů a do kterých?

Jak společnost ověřuje zákazníky? Je dobré se dívat, do kterých registrů společnost nahlíží – podvodné společnosti nemají tak důkladné kontroly. Dají pak půjčku každému a lidé se zadlužují. Zodpovědná společnost má přístup do většího množství registrů – je zjevné, že se zajímá o to, zda na půjčku člověk má.

4. Komu všemu společnost půjčuje, půjčuje všem?

Zeptejte se, zda společnost půjčí také lidem s problémy se splácením nebo v exekuci. Když společnost půjčí i člověku v exekuci, pokud má klient závaznější problémy se splácením, má zesplatněné půjčky nebo pokud mu společnost půjčí v krátké době po insolvenci, je to jasný signál toho, že společnost také vydělává na lidech, kteří nezvládají splácet. A to tak, že půjčku zesplatní a půjde do vymáhání.

5. Jak je náročné půjčku vyřídit?

Jak dlouho to trvá, kolik času zabere vyřízení, kolik formulářů je třeba vyplnit, je potřeba něco někam odnést?

„Společnosti, kterým na zákaznících záleží, se snaží maximálně nezatěžovat zákazníky zbytečnou administrativou a také jim vždy ochotně nabídnou radu – například nerobotickou telefonní linkou, na které nemusí dlouho čekat a mluví se skutečným člověkem,“ dodává Bláhová ze Zonky.

Musíte čekat dlouhé fronty na pobočce? Trvá dlouho, než se doklikáte na lince živého operátora? A jak se k vám pak společnost zachová? Je pro ni samozřejmé, že čekáte, nebo se vám omluví? To, jak se k vám chová, ukazuje, jak jí na vás záleží.

6. Jak vypadá smlouva, rozumíte jí?

Pamatujte, že smlouva se vždy podepisuje až ve chvíli, kdy máte odsouhlasenou finální nabídku, nikdy dřív. Smlouva má být stručná a přehledná, bez malého písma nebo složitých výrazů, kterým nerozumíte.

Pokud smlouvě nerozumíte, jak se k vám společnost chová? Máte možnost kontaktovat někoho, kdo vám s ní poradí? Máte někoho třeba na telefonu, kdo vám poradí, vždy ví, o čem mluví, a v případě, že zrovna neví, zavolá vám zpátky, že už informaci zná?

7. Chce po vás společnost něco před tím, než podepíšete smlouvu?

Chce po vás společnost např. zálohu před podepsáním smlouvy? Má obecně nějaké podmínky před samotným vyřízením půjčky?

„Narazili jsme například na klienta, který se u jiné společnosti dozvěděl, že pro něj má nabídku předschváleného úvěru, pokud obratem složí jednorázový poplatek za vyřízení ve výši několika desetitisíců korun,“ říká Tomáš Hubatka ze společnosti Zonky.

8. Jak bude probíhat samotné období splácení půjčky?

Jak se k vám chová společnost v průběhu půjčky? Jaké jsou poplatky za předčasné splacení? A co když vám zbudou peníze a chcete poslat mimořádnou splátku? Umožní vám společnost zdarma snížit svou zátěž tím, že splátku pošlete, čímž se sníží vaše jistina, z které se vypočítává úrok, a celkem tak zaplatíte míň? Byť se to z počátku nemusí zdát, ale v průběhu splácení se mimořádná splátka může vždy hodit;)

9. Co nastane při problémech se splácením?

Zkontrolujte si, jakým způsobem funguje komunikace a proces, pokud vznikne komplikace na straně zákazníka, jak se pohlíží na problémy. Baví se o tom s vámi společnost, nebo zastírá? Můžete si snadno na začátku zjistit, co nastane, když třeba přijdete o práci a nemůžete tak včas posílat splátky?

10. Co o půjčce říkají lidé a sami klienti?

A to nejdůležitější na závěr – jak samotnou půjčku hodnotí a co o ní píší sami klienti společnosti? Pročtěte si na internetu recenze půjček a zkušenosti a hodnocení samotných lidí! Projděte si web a sociální sítě a podívejte se na její hodnocení. Je veřejné? Jsou v něm také příspěvky od zákazníků?

„Není důležité, zda zákazníci pějí jen chválu, to by vlastně bylo i divné, protože lidé si spíš na sociálních sítích obecně stěžují. Důležité je, zda na příspěvky firma odpovídá a jak,“ dodává Hubatka.

Důkaz, že firma zanedbává komunikaci se zákazníkem, najdete například tak, že má společnost na sociálních sítích nezodpovězené posty nebo poslední komunikaci z října 2016 a při tom se už píše rok 2018…


Závěrem doufáme, že Vám těchto deset rad a tipů přineslo odpovědi na Vaše otázky a pomohou se Vám při výběru půjčky, či úvěru správně rozhodnout a zvolit tu nejlepší vyriantu!

Pokud Vás ještě něco zajímá nebo řešíte nějaký konkrétní finanční problém, můžete se zeptat dole v komentářích nebo nám napsat přímo na e-mail: poradna(zavináč)bankovnikod.cz a my se Vám budeme snažit co nejlépe a hlavně rychle odpovědět!

Krásný den a šťastnou ruku při výběru finančních produktů Vám přeje redakce Bankovního Kódu!

2 KOMENTÁŘE

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..