Pojistné podvody za 465 milionů korun vloni odhalili vyšetřovatelé České pojišťovny

Česká pojišťovna - odhalené pojistné podvody za rok 2016
Česká pojišťovna - odhalené pojistné podvody za rok 2016

V loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 465,4 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2015 se sice jedná o mírný nárůst ve výši 1,5 milionů korun, za posledních pět let však objem odhalené podvodné činnosti vzrostl o 126 milionů korun. Podvodníkům již tradičně svědčí anonymita hlavního města, kde byly odhaleny pojistné podvody za bezmála 205 milionů korun.

Na druhém místě se umístil Plzeňský kraj, kde došlo k meziročnímu nárůstu odhalené podvodné činnosti ve výši téměř 10 milionů korun. To bylo způsobeno především odhalením velké kauzy z oblasti majetkového pojištění podnikatelů ve třetím čtvrtletí loňského roku. Třetí příčku pak obsadil kraj Ústecký, kde byly odhaleny pojistné podvody za 31,1 milionů korun. Naopak nejlépe jsou na tom dlouhodobě na Vysočině (8,4 milionů korun) a v krajích Olomouckém (9,8 milionů korun) a Zlínském (10,1 milionů korun).

„I nadále platí, že nejvíce se podvádí v autopojištění. V poslední době se pak podvodníci zaměřují také na oblast úrazového pojištění. Dělají to s nadějí, že je pro pojišťovnu složité takový pojistný podvod prokázat. Opak je ale pravdou, naši zkušení detektivové si i s takovými případy poradí,“

popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl a dodává:

„V úrazovém pojištění se v praxi nejčastěji setkáváme s případy, kdy se lidé snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení, a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. Už takové jednání je však pokusem o pojistný podvod.“

Příklad pojistného podvodu odhaleného ČP

Opravdu smutný případ loni zaznamenala Česká pojišťovna v západních Čechách, kdy žena zneužila nesvéprávnosti svého těžce nemocného invalidního bratra. S vědomím, že muž byl velmi těžce nemocen a do konce života mu nezbývalo mnoho, na něj uzavřela několik životních pojistek. Při jejich sjednávání „taktně zamlčela“ vážné choroby, kterými její bratr dlouhodobě trpěl, a těšila se, že po jeho smrti inkasuje z pojistek nemalé finanční prostředky. Celý podvod byl samozřejmě odhalen velmi záhy poté, co muž zemřel, a žena se peněz, ke kterým chtěla tímto podvodem přijít, nedočkala.

S podobnými případy se naštěstí pracovníci České pojišťovny setkávají zřídka, jsou ale bohužel dokladem toho, že někteří lidé se kvůli vlastnímu obohacení neštítí zneužít ani členy své vlastní rodiny.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..