Průměrně motoristé zaplatí 2969 Kč za povinné ručení, o 4 % více než loni

O 100 Kč více zaplatí průměrně řidiči v letošním roce za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, za tzv. „povinné ručení“ (POV).

O 100 Kč více zaplatí průměrně řidiči v letošním roce za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, za tzv. „povinné ručení“ (POV). V souvislosti s narůstajícím počtem škod i jejich finanční náročností dochází k tomuto růstu už od loňského roku. Nejvíce nárůst pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti způsobili opakovaně škody.

Struktura nákladů na pojistná plnění
Škody na majetku
Škody na majetku
• Od roku 2015 výrazně eskaluje škodní inflace za majetkové škody
• V letech 2011 až 2014 průměrné tempo navyšování majetkových škod o 3,3 % ročně
• Od roku 2015 průměrné navyšování škod o 7,2 % ročně
• V roce 2011 dosahovala průměrná majetková škoda cca 28 tis. Kč, ve 2019 se již jedná o 45 tis. Kč
Důvody tohoto vývoje:
• Navyšující se cena práce v autoservisech
• Rostoucí ceny náhradních dílů
• Sofistikovanější (a tím nákladnější) opravy vozidel (dražší systémy, senzory, diagnostiky…)

U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 36 klientů na každých 1000 pojištěných vozidel. Škodní frekvence je tedy v letošním roce 3,6 %. Ovšem u rizikových klientů je výrazně vyšší, každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí nehodu. Průměrná škoda na majetku dosahuje nyní 45 000 Kč a průměrná újma na zdraví se šplhá na 420 000 Kč.

Počet a objem řešených škod
-285 000 řešených případů z POV
-15,9 mld. Kč objemu škod z POV

Počty a objemy škod za povinné ručení
• Počet řešených škod za období leden až srpen 2019 dosáhl 171 tisíc a proti stejnému
období roku 2014 se 150 tisíci škodami narostl o 14 %
• Finanční objem těchto škod ve 2019 představuje 10,32 mld. Kč proti 6,94 mld. Kč v roce 2014, jde zde o 49% nárůst

Povinné ručení – vývoj

Vývoj povinného ručení za poslední období se nese ve znamení růstu počtu škod řešených právě z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V letošním roce se podle průběžného stavu předpokládá, že jejich počet dosáhne téměř 285 000 případů.

Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů, k tomu říká: „Počet řešených škod z povinného ručení má už od roku 2014 vzestupnou tendenci. Letos za období od ledna do srpna vzniklo zatím historicky nejvíce škod. Pojišťovny vedle majetkových škod řeší i újmy na zdraví, u kterých 88,5 % jejich počtu připadá na případy s lehkými zraněními, 11,5 % na těžká zranění a 3 % bohužel končí úmrtím obětí nehod.“ Dále dodává: „Finanční objem škod z povinného ručení dosahuje v letošním roce za období od počátku ledna do konce srpna historicky nejvyššího objemu: 10,32 mld. Kč, tzn. že oproti 6,94 mld. Kč v roce 2014 se jedná o 49% nárůst.“

Ceny povinného ručení
-Cena povinného ručení narostla o 4 %
-Průměrná cena povinného ručení na českém trhu je nyní 2969 Kč
-Technická ztráta v rizikových segmentech: 700 mil. Kč za rok

Vývoj ceny povinného ručení

Ceny povinného ručení až do roku 2017 dlouhodobě stagnovaly, od roku 2018 začaly mírně stoupat. Petr Jedlička vývoj povinného ručení komentuje takto: „Za rok 2019 se na celém kmeni povinného ručení odhaduje navyšování pojistného o 4,1 %, na průměrné pojistné 2969 Kč.“ Dále uvádí: „Svou roli ve zvyšování ceny hraje především navyšování finanční náročnosti škod Průměrná škoda na majetku narůstá o 6,9 % a růst nároků újmy na zdraví při indexaci průměrnou mzdou představuje téměř 8 %. Růst pojistného proto stále není tak intenzivní jako růst škod.“

Průměrná cena POV
Průměrná cena POV narůstá nejen u mladých pojistníků
• Aktuální průměrné pojistné za celý trh dosahuje ve 2019 částky cca 2 969 Kč (růst o 4,1 % )
• Tradiční segmentační kritéria: věk a bydliště pojistníka, bonus/malus, způsob užití vozidla, objem nebo výkon motoru, minulá škodní historie
• Nová a budoucí segmentační kritéria: roční nájezd km, frekvence a rozsah přestupků, telematika

Nepojištěná vozidla
-Počet pojištěných vozidel: 8,4 mil.
-Počet nepojištěných vozidel: 140 000

Tip na článek: V říjnu hrozí střet auta se zvířaty, pod kapotou zase řádí kuny

Počet pojištěných vozidel

Růst počtu pojištěných vozidel zůstává na stabilní úrovni a navyšuje se meziročně o 3–4 %. Absolutní počet pojištěných vozidel všech druhů a kategorií dosahuje nyní 8,4 mil., z toho je pojištěno přibližně 5,6 mil. osobních aut. Vedle toho je ovšem 140 000 vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nejvíce nepojištěných škod těmito vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje. Naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickém kraji a ve všech moravských krajích. Počet nepojištěných škod významně rostl do minulého roku 2018, nyní začíná tento trend zastavovat, jak se ukazuje podle průběžného vývoje v roce 2019.

Nepojištěné újmy na zdraví a škody na majetku vyřizuje Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu. Pomáhá také vyřídit škody způsobené na území ČR cizozemským vozidlem a škody českých řidičů v zahraničí.

Srovnání průměrného pojistného a průměrné škody
Dosažený růst průměrného pojistného o 3 % ale pouze částečně koriguje rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou – průměrná škoda na majetku roste tempem 7 %
Česká asociace pojistitelů, Česká kancelář pojistitelů

Tip na článek: Kolize se zvěří stojí desítky milionů. Nejvíce se s nimi potýkají ve středních a jižních Čechách a na Plzeňsku.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..