Co je vlastně eToro?
Určitě na vás již někde vyskočila rohatá reklama na eToro a vy jste vlastně přemýšleli nad tím, oč jde. eToro je izraelská makléřská společnost z Tel Avivu, zabývající se obchodováním akcií, ETF, kryptoměn, indexů, komodit či forexu. Nabídka je tedy velmi široká a jistě si v ní každý najde to svoje. Celá platforma běží spolehlivě ve webovém prohlížeči a není tedy nutná instalace klienta na PC. eToro je k dostání i na mobilní zařízení, ale plnohodnotného využití docílíte právě ve webovém prohlížeči, který k používání doporučujeme. eToro má také registraci u ČNB, což mu dodává na důvěryhodnosti i mezi českými obchodníky. Jedinečným a inovativním lákadlem je také social trading, o kterém si povíme dále v recenzi.
Registrace, virtuální a reálný účet
Registrace je velmi jednoduchá, stačí zadat email, vybrat si uživatelské jméno (minimálně 6 znaků) a heslo (alespoň 12 znaků) a potvrdit. Poté se již přihlásíte ke svému účtu přímo ve webovém prohlížeči a můžete začít prohlížet vzhled klienta. Nutno dodat, že klient je k dispozici v češtině. eToro ještě bude potřebovat potvrdit emailovou adresu kliknutím na odkaz ve vámi zadané emailové schránce. Kód mi přišel asi po pěti minutách.
Po přihlášení vám bude nabídnuta možnost virtuálního průvodce, který vám během pár minut ukáže některé funkce klienta. Také se dozvíte, že máte možnost využít virtuální účet. Na tomto účtu máte 100 000$ a můžete si nezávazně vyzkoušet, jak to celé funguje. Tuto funkci vřele doporučujeme, pokud jste v obchodování nováčci.
Pokud se rozhodnete otevřít si reálný účet, bude nutné provést vklad, který je aktuálně nastaven v minimální výši 200$. Také budete muset vyplnit váš profil, kde zadáte jméno a příjmení, adresu, rodné číslo a dále budete dotazováni na zkušenosti s obchodováním. Zde ovšem opatrně, pokud u některé položky uvedete, že nemáte žádné zkušenosti, bude vám omezen přístup k daným nabídkám. Po vyplnění se vám odemkne účet s omezením vkladu na 2000 EUR. Pokud chcete odemknout účet neomezeně, musíte ještě potvrdit telefonní číslo pomocí kódu zaslaného v SMS a také nahrát foto vašeho pasu (rychlejší ověření) či občanského průkazu oboustranně. Poté vám bude účet odemknut bez omezení vkladu.
Metody vkladu:
- Kreditní kartou (nejrychlejší způsob)
- PayPal
- Internetové bankovnictví (aktuálně dostupné pro ČSOB A Fio banku)
- Převodem (klasický bankovní převod, delší doba zpracování)
- Skrill (dostupné až po prvním nabití předchozími metodami)
- Neteller (dostupné až po prvním nabití předchozími metodami)
Výběr je dostupný po ověření účtu, minimální částka k výběru činí ekvivalent 30 USD a poplatek za výběr je fixní a to 5 USD. Z toho vyplývá, že se vyplatí vybírat raději vyšší částky s menší frekvencí. Vybrat lze pouze prostředky dostupné k obchodování, nikoliv prostředky v probíhajících obchodech. Před výběrem tedy uzavřete pozice, aby byla vámi požadovaná částka výběru k dispozici.
Poplatky
Kromě poplatku za výběr v podobě 5 USD také nezapomeňte na ztrátu při konverzi měny u zpracovatelské banky. To lze ale eliminovat například výběrem na Revolut účet. A v neposlední řadě také pozor na danění výnosů dividend z amerických akcii. V některých případech tato sazba činí 35% z výnosu, ačkoliv pro EU rezidenty by se mělo jednat pouze o 15% daň.
eToro si také účtuje poplatek za neaktivitu účtu ve výši 10 USD měsíčne, ovšem při neaktivitě delší než 12 měsíců. Ruku na srdce, kdo by investoval a nechal peníze bez přihlášení ležet přes rok ladem? Tento poplatek se ovšem platí pouze z dostupného zůstatku, takže pokud máte veškeré své finance v otevřených obchodních pozicích, tento poplatek se na vás nevztahuje. Poplatek se také zruší pouhým přihlášením k účtu, aniž by proběhla jakákoliv transakce.
Z čeho dále broker eToro profituje? Při obchodování je cena prodeje vyšší, než cena výkupu. Říká se tomu spread a právě tento spread je ziskem pro brokera. Spready na eToro nejsou ovšem nijak vysoké a vhodnými strategiemi je lze překonat.
Co můžeme s eToro obchodovat?
Platforma nabízí celou škálu obchodovatelných položek, z nichž některé jsou dokonce bez poplatku (akcie, ETF). Položky jsou v základu abecedně řazené a lze je filtrovat i podle změny (nárůstu, či poklesu ceny). Patří mezi ně:
- Akcie (např. Google, AMD, Spotify, Twitter) Lze je rozdělit i podle odvětví (Služby, technologie, finance…) nebo burzy (Londýn, Hong Kong…) a obchodují se bez poplatku.
- ETF (fondy obchodované na burze, např. Vanguard Real Estate) Také se obchodují bez poplatku. Aktuálně v nabídce 258 položek
- Kryptoměny (například Bitcoin, Ethereum, Cardano) Na eToro spekulujete na růst nebo pokles ceny kryptoměn. Krypto si zde přímo nekoupíte, aby bylo možné jej převést do peněženky. Aktuálně v nabídce 29 položek.
- Indexy (např. GER30, China50, UK100) Aktuálně je v nabídce 13 burzovních indexů
- Komodity (např. ropa, zlato, cukr, kakao) Nabídka aktuálně obsahuje 31 položek
- Měnové páry (např. EUR/USD, GBP/USD, USD/CAD) Momentálně je v nabídce 49 položek
Social trading
eToro je v podstatě taková sociální platforma. Tisíce obchodníků zde nabízejí svoje obchodní strategie, které můžete jednoduše kopírovat a investovat do stejných obchodů. Výhodou je, že si můžete obchodníky vyfiltrovat podle vlastních kritérii, jako jsou:
- návratnost investice za vybraný časový úsek
- co obchoduje
- hodnocení rizik
- počet kopírujících obchodníků
- země původu
- jak dlouho je obchodník již aktivní
Před kopírováním obchodu si vyberete částku, kterou k obchodníkovi přidělíte, nastavíte případný stoploss (částka, při které se váš obchod přeruší a vrátí se vám do pokladny). Pokud však nastavíte stoploss blízko hodnotě vložené do obchodu, může se vám obchod velmi brzo přerušit. Mnoho investic začíná nejprve propadem a nárůst nastane později. V základu je stoploss nastaven na 60% vložené částky.
Pokud se však cítíte na samostatné obchodování, můžete se i vy sdílet své portfolio s ostatními a nechat se kopírovat, což je oceněno provizemi.
Dalším prvkem sociální platformy je informační kanál, kde můžete sdílet své nápady, výsledky, strategie, či dotazy s ostatními uživateli. Tento kanál je opět přizpůsobený prvkům, které sledujete, ale lze jej přepnout i na řazení od nejnovějších příspěvků bez ohledu na to, zda obchodník zmiňuje obchod, který vás zajímá.
Nástroje pro analýzu
Pro uživatele jsou k dispozici rozsáhlé nástroje pro analýzu dat v grafu. Graf lze přiblížit i na minutové intervaly, či od počátku po současnost. K dispozici je 5 druhů zobrazení grafu. Do grafu si můžete zapisovat vlastní poznámky, dělat si vlastní křivky, elipsy, výseče. Výsledné dílo pak můžete sdílet s ostatními uživateli přes infokanál. Grafy obsahují opravdu mnoho nástrojů a je potřeba si to osobně projít a najít si to svoje. Platforma totiž nabízí tzv. Procharts, kde se dá s daty opravdu vyřádit. Přidání zápisu do grafu je jednoduché, odstraníte jej kliknutím pravým tlačítkem myši na daný zápis (čáru, elipsu…).
Každá obchodní položka má navíc svoji stránku, kde se zobrazuje aktuální hodnota i vývoj za poslední dobu. Ale také záznamy z infokanálu – příspěvky ostatních uživatelů, rozbory, tipy…
Shrnutí
eToro je moderní social trading platforma, která uchvátila miliony uživatelů po celém světě. Díky kopírovatelnosti ostatních obchodníků si ji může vyzkoušet prakticky každý, je vhodná i pro méně zkušené uživatele. Minus udělujeme za nemožnost přímého vkladu v CZK (vložené koruny budou převedeny na USD nebo EUR dle vaší preference).
Plusy:
- české rozhraní včetně podpory
- jednoduchý a přehledný klient
- mnoho možností investic
Minusy:
- vklad v EUR či USD generuje náklady navíc při konverzi
Pomohla vám naše recenze? Máte další dotazy, nebo připomínky? Chcete zveřejnit váš pohled na eToro, nebo se jen podělit o zážitky či rady? Napište nám do komentářů nebo na email redakce@fintimes.cz
CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 67% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.