Recenze brokera Degiro

Podíváme se na zoubek nizozemské makléřské společnosti Degiro, nabízející nejnižší poplatky na trhu. Je tomu opravdu tak? Co Degiro svým klientům nabízí? Projdeme si krok po kroku i zdlouhavou registraci.

S kým máme tu čest?

Degiro je nizozemská makléřská společnost fungující od roku 2008. Na začátku roku 2021 spojili síly s německým brokerem flatex a vznikla tak největší evropský online makléř s vlastní bankovní licencí. V současnosti hlásá přes milion uživatelů.

Prvním krokem je registrace

Registrace do institucí poskytující finanční služby je pro většinu trhů regulovaná. Nevyhneme se tomu ani u nás v Česku. Bohužel jde o spoustu informací a registrace u Degiro tak byla vcelku zdlouhavá. Vše je ale v češtině, takže nebude mít problém ani ten z vás, který angličtinou tolik neoplývá. Registraci je možné rozdělit do pěti kroků:

Krok 1

V prvé řadě si vyberete uživatelské jméno a heslo. Dále zadáte email, na který vám přijde ověřovací zpráva. Po ověření emailu je nutné si stáhnout Degiro aplikaci do svého smartphonu. Poté budete požádáni o adresu trvalého bydliště a dále o naskenování dokladu totožnosti celkem čtyřikrát (zepředu i zezadu po dvou snímcích). Aplikace převede obrázek na text a zeptá se vás, zad údaje souhlasí. Jde o číslo dokladu, jméno a příjmení, ale i datum expirace dokladu. Následně budete muset provést selfie přímo v aplikaci. Dalším krokem je potvrzení GPS lokace, musíte si tedy zapnout na svém zařízení lokalizaci a udělit povolení pro aplikaci Degiro, vše si od vás aplikace sama vyžádá, žádné složitosti. Následně vyplníte doplňující informace zda máte dvojí občanství, zda jste rezident USA či jaké vykonáváte povolání. Poslední položkou tohoto kroku je zadání vašeho IBANu, který naleznete například ve vašem internetovém bankovnictví.

Krok 2

Tu zdlouhavou část máme za sebou. V tomto kroku si pouze přečtete a elektronicky podepíšete formulář daňového rezidenta.

Krok 3

V tomto kroku si vyberete obchodní profil, který je vám bližší. Na výběr jsou v této fázi dva. Custody a Basic. Pokud zvolíte Custody, můžete obchodovat akcie, dluhopisy, trackery či investiční fondy. Nevýhodou tohoto profilu je, že vám v budoucnu neumožní upgradovat na jeden z dalších dvou profilů. Jde o nejméně rizikový profil, vaše cenné papíry nemohou být půjčovány (shortovány). Pokud zvolíte Basic, můžete také obchodovat výše zmíněné položky, navíc ale budete mít možnost později přejít na jeden z dalších dvou profilů Active nebo Trader, jež nabízí shortování, obchodování derivátů (opce, futures) či pákové obchodování (u active až 50% u trader až 100%). Pro zpřístupnění těchto profilů budete muset složit další zkoušky a podepsat dodatečné podmínky.

Degiro si u žádného u obchodních profilů neúčtuje poplatky za výběr, neaktivitu či uzavření účtu.

Krok 4

V předposledním kroku si zaregistrujete bankovní účet, čili znovu zadáte IBAN a budete požádáni o ověřovací platbu převodem. Platbu v minimální výši 1 CZK můžete provést klasickým převodem, není nutné provádět zahraniční (SEPA) platbu.

Pro tuto chvíli máme tedy hotovo, neboť ověření může trvat 2-3 dny v závislosti na vaší bance. Raiffeisenbank podporuje okamžitý převod a můj bankovní účet tak byl ověřen již následující den.

Krok 5

Po ověření bankovního účtu vás čeká poslední krok a tím je test způsobilosti. Podobně jako konkurenční eToro, je i Degiro kvůli regulatorským požadavkům nuceno ověřit vaše znalosti a zkušenosti s investováním. Budete dotázáni na zkušenosti s jednotlivými nabízenými položkami (rozebereme dále v recenzi) a vědomostmi o nich. Pak dostanete možnost elektronicky podepsat formulář W-8BEN o zamezení dvojímu zdanění výnosů z amerických akcii.

Hurá, to je k registraci vše a nyní se můžete pustit do průzkumu aplikace Degiro, jež běží na platformě WebTrader přímo v internetovém prohlížeči. Můžete využít možnosti krátké prohlídky aplikace, jež zabere maximálně dvě minuty a popíše vám nejzákladnější funkce.

Co je možné s Degirem obchodovat?

Degiro nabízí desetitisíce položek k obchodování. K dispozici je přes 50 burz z celého světa. Hlavní nabídkou jsou bezesporu akcie. Ke zpřístupnění některých obchodovatelných položek ovšem budete muset složit další testy. Obchodní příležitosti můžete vybírat z následujících kategorii:

 • Akcie – evropské i americké např. na burzách NASDAQ, Xetra, Euronext
 • Opce
 • ETF
 • Futures
 • Pákové produkty
 • Dluhopisy
 • Investiční fondy
 • Warranty
Nabídka akcii

Minimální objednávka činí jednu akcii či kontrakt. U Degira nelze obchodovat jejich části.

Shortování

Degiro nabízí tzv. shortování cenných papírů. Broker vám cenné papíry zapůjčí a prodáte je. Následně po poklesu ceny je nakoupíte levněji a brokerovi vrátíte. Za takovýto obchod zaplatíte poplatek ve výši max 2%.

Pákové obchodování

Další možností, kterou Degiro nabízí pro dva pokročilé obchodní profily, je možnost pákového obchodování ve výši až 50% dostupné marže u Active profilu, či až 100% u Trader profilu. Princip pákového obchodování je takový, že platíte pouze část objednávky a na zbytek objednávky vám finance zapůjčí makléř. Za takto vypůjčené peníze platíte úrok tzv. margin rate, který najdete na webu degiro.cz v sekci poplatky.

Jak na Degiru obchodovat?

Je to brnkačka. Vyhledáte si položku, kterou chcete obchodovat a zvolíte buď nákup, či prodej.

Vybrat si můžete ze 4 typů objednávek: Market, Limit, Stoploss a Stop-limit. Co jednotlivé objednávky vyjadřují?

 • Market – okamžitý nákup či prodej za aktuální cenu
 • Limit – automatický nákup či prodej po dosažení vámi vybrané hodnoty (bohužel lze nastavit jen do 1,2 násobku poslední obchodované ceny)
 • Stoploss – prodej všech položek, pokud jejich cena klesne pod vámi zvolenou hodnotu
 • Stop-limit – zde nastavíte parametry limit i stoploss současně. Tedy dojde k obchodu při dosažení limitní ceny a zároveň jste chráněni dosazením stoploss ceny.

Vklad/výběr

Prvním vkladem je ověřovací vklad v libovolné výši a probíhá bankovním převodem. I další vklady můžete provést v libovolné výši, ale také pouze bankovním převodem. Stačí kliknout v pravém horním rohu na vklad/výběr peněz a zobrazí se vám detaily pro vklad bankovním převodem. Vkládáte v CZK, ale na Degiru se obchoduje v EUR měně. Prostředky jsou tak automaticky směněny na EUR o následující půlnoci za středový kurz bez poplatku. Případně lze CZK na EUR směnit manuálně v sekci Zadat objednávku -> Převod měn, ovšem za poplatek.

Jelikož nizozemský regulátor zakazuje makléřům držet peníze klientů na svých účtech, je po vás již při registraci vyžadován souhlas, který umožní Degiru fungovat.

„DEGIRO není bankou, ale investiční společností. Banky mohou použít peníze, které jejich klienti drží na účtech, pro vlastní podnikání, pro půjčky třetím stranám, nebo na investice. Jelikož klienti banky podstupují riziko ztráty svých finančních prostředků, existuje u bankovních vkladů také systém bankovní garance. Protože společnost DEGIRO není bankou, nemá povoleno držet peníze klientů na svých účtech nebo je využít pro své vlastní investice. Vaše peníze tak nejsou drženy u DEGIRO. Peníze, které od Vás DEGIRO obdrží, jsou okamžitě investovány (na základě trvalého příkazu) ve fondech peněžního trhu. Fondy peněžního trhu jsou investiční fondy, jejichž cílem je s co nejnižším rizikem dosáhnout výnosu, který je mírně nižší než obvyklá tržní sazba v příslušné měně. Hodnota těchto fondů může kolísat, stejně jako u jakékoli jiné investice. Pokud nechcete investovat do fondu peněžního trhu vůbec či méně, můžete investovat hodnotu svých investic ve fondu peněžního trhu do jiných finančních nástrojů dle vašeho výběru. Můžete také dát DEGIRO instrukci pro výběr peněz zpět na Váš bankovní účet. Veškerý majetek v rámci fondu peněžního trhu je držen odděleně od jeho emitenta, a proto nepředstavuje žádné riziko v případě bankrotu DEGIRO nebo emitenta.“

U výběru je to jednoduché, stačí opět klik na vložit/vybrat peníze, zvolit částku a počkat si cca 2 pracovní dny, než se peníze připíšou na účet.

Jak je to tedy s poplatky?

Veškeré poplatky najdete přehledně v PDF sazebníku poplatků. Uvedeme si pár příkladů:

 • Nakoupíte akcie ČEZu na pražské burze cenných papírů v hodnotě 50 000 Kč, zaplatíte dle sazebníku poplatek 20 Kč + 0,11% objemu obchodu, tedy dohromady 75 Kč.
 • Koupíte akcie Adidas na Xetra Stock Exchange v hodnotě 4000 €, poplatky za tuto transakci činí 2 € + 0,03% objemu obchodu, tedy dohromady 3,20 €
 • Nákup ISEQ 20 Tracker za €1 000 v rámci ETF vás přijde na poplatcích na 2,38 €
 • Poplatek a obchodování na zahraničních burzách 2,50 € za kalendářní rok za každou využitou zahraniční burzu (max 0,25% z maximální celkové hodnoty účtu v daném roce)

Některé ETF jsou bez poplatku. Co se týče danění dividend, Degiro je daní automaticky, nemusíte si tedy v tomto ohledu lámat hlavu. Pozor, české dividendy jsou u Degira zdaněny 35% sazbou, přitom by se měly danit 15% sazbou!

Příklady poplatků a srovnání s konkurencí

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..