Sjednat si úvěr by mělo být díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru bezpečnější. Opravdu ale regulace pomůže v boji proti nepoctivým poskytovatelům půjček? Jaké další změny zákon přinese?
Zákon o spotřebitelském úvěru je účinný už od 1. prosince 2016, avšak až do února 2017 nedošlo na trhu nebankovních půjček k mnoha změnám. V průběhu prvních tří měsíců měli poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěru čas na splnění nových legislativních podmínek.
K poskytování úvěru už nestačí jen živnostenský list
Zatímco ještě před pár měsíci mohl uzavírat půjčky kdokoliv s živnostenským listem, dnes mohou úvěry nabízet jen ti se základním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč a s licencí od České národní banky. O licenci mohli poskytovatelé a samostatní zprostředkovatelé zažádat dokonce února. Ten, kdo tříměsíční lhůtu nestihl, mohl zaslat žádost dodatečně, avšak nevztahuje se na něj již takzvané přechodné období, v rámci kterého může beztrestně sjednávat spotřebitelské úvěry.
ČNB má na rozhodnutí o udělení licencí 15 měsíců. V případě později zaslané žádosti, rozhodne centrální banka do jednoho až čtyř měsíců.
Pokračovat v činnosti chce sotva 500 poskytovatelů a zprostředkovatelů
Už nyní je jisté, že díky nové regulaci dojde k pročištění trhu. Centrální banka totiž v zákonné lhůtě obdržela pouhých 109 žádostí o udělení licence od nebankovních poskytovatelů, 346 žádostí od samostatných zprostředkovatelů a 17 žádostí o udělení akreditace. Po termínu k rukám ČNB dorazilo ještě necelých 40 žádostí o udělení oprávnění k činnosti. Přitom ještě v loňském roce fungovaly desítky tisíc úvěrových společností a zprostředkovatelů.
ČNB vede seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů
Všichni poskytovatelé a zprostředkovatelé, kteří chtějí pokračovat ve své činnosti, jsou vedeni centrální bankou v jednotném seznamu. Spotřebitelé si tak mohou ověřit věrohodnost poskytovatele v Jednotné evidenci regulovaných registrovaných subjektů, avšak zapotřebí je pamatovat na to, že žádat o licenci mohou i nepoctivé společnosti, až oficiální vyjádření ČNB udělá mezi neférovými a férovými poskytovateli tlustou čáru.
Kromě seznamu mohou zájemci o úvěr využít i dalších online nástrojů. S výběrem půjček může pomoci například kalkulačka půjček a internetové srovnávače jako je například portál půjčka.co, které nabízí spotřebitelům dokonalý přehled o aktuální nabídce.
Co dál zákon o spotřebitelském úvěru přinese?
Nová legislativa se nezabývá pouze trhem nebankovních půjček. Zákon přinese také transparentnější prostředí a férovější podmínky pro dlužníky. Kromě nebankovních úvěrů se regulace dotkne i těch bankovních a naši zákonodárci neopomněli ani na hypoteční úvěry, v rámci kterých lze využít například novinku v podobě předčasného splacení zdarma. Zákon také udává, že hypoteční nebo spotřebitelský úvěr smí získat jen ten, kdo je schopen řádně a včas splácet. Povinností poskytovatele je zájemce o půjčku důkladně prověřit.