Jak se změnila cena meníčka po zavedení EET? Zdražilo se!

Prumerna cena menicek v jednotlivych krajich CR
Prumerna cena menicek v jednotlivych krajich CR

Nové údaje z EET ukazují, že Ministerstvo financí mělo ve svých odhadech pravdu, kdy počítalo, že se v první fázi EET bude týkat asi 40 tisíc podnikatelů. Před skončením roku 2016, měsíc po spuštění, hlásí ministerské úřady téměř 74 milionů účtenek od 43 000 evidovaných podnikatelských subjektů. Jedná se především o provozovatele restaurací a stravovacích provozů.

Spuštění EET a následné zdražení meníček

Úspěšný náběh systému Elektronické evidence tržeb kazí fakt, že restaurace znatelně podražily svá meníčka i pokrmy z jídelního lístku. I když ministr financí Andrej Babiš opakoval, že k tomu nedojde, souhrnné údaje, které má redakce Bankovního Kódu k dispozici od portálu Meníčka.cz, ukazují realitu:

Mezi 28. listopadem a 20. prosincem zdražila obědová menu ve všech krajích, kromě Karlovarského.

Průměrná cena meníčka k obědu se před zavedením EET pohybovala na úrovni 88,50 Kč, vyplývá z analýzy obědového serveru menicka.cz. Ten ve svém bilancování a analýze bral v potaz svoji databází 4200 gastronomických provozoven po celé České republice.

Po zavedení EET došlo k navýšení cen o 4 Kč a průměrná výše tak nyní dosahuje úrovně 92,50 Kč.

Průměrná cena meníčka v ČR

Prumerna cena menicka v CR leden 2017
Prumerna cena menicka v ČR leden 2017

Ze sledovaných údajů vychází, že nejlevněji se naobědváte na Vysočině nebo v Olomouckém kraji, za necelých 88 Kč, naopak v Praze budete muset sáhnout do své kapsy hlouběji, v průměru 109 Kč.

Druhý nejdražší oběd čeká na hosty ve Středočeském kraji, a to 96 Kč. V konfrontaci s celorepublikovým průměrem se však ve Středočeském kraji navýšila cena poledního menu nejvíce, o téměř 10 Kč, což je zajímavé.

Cena meníčka Před a Po zavedení EET (11/2016 – 12/2016)

Cena meníčka před a po zavedení EET
Cena meníčka před a po zavedení EET

„Varovná slova restaurací se naplnila a drtivá většina provozovatelů přistoupila ke zdražení svých obědových meníček. Na obhajobu restaurací je potřebné říci, že růst cen v meziročním srovnání není tak dramatický,“

uvedl spoluzakladatel portálu menicka.cz Jakub Lukáš.

A jak dopadly výhrůžky některých restaurací a hospod, které tvrdily, že po zavedení EET budou muset zavřít?

„Ukončení činnosti kvůli EET nám avizují řádově stovky hospod, jde především o menší, vesnické hospody bez nabídky teplého jídla,“

tvrdí Jitka Němečková, mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Zhruba dvouprocentní pokles odběratelů potvrzuje i humpolecký pivovar Bernard. Podle jeho mluvčího Zdeňka Mikuláška prý šlo většinou o kombinaci několika příčin a důvodů, ne pouze reakci na zavedení Elektronické evidence tržeb – EET.

Zdroj: Tisková zpráva portálu Menicka.cz

3 KOMENTÁŘE

  1. Je to tak, meníčka určitě zdražily! Chodím na obědy v centru Brna a střídám 3 různé restaurace, v první mi průměrně zdražily o 20 Kč, v další o 15 a do té třetí jsem chodit přestal.. Jídlo dražší asi o dvacet kačet + nově navíc polévka za 15, to už je na můj vkus docela hodně, na to že je inflace kolem 2% a snížilo se jim DPH, židi…

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..