EET oficiálně spuštěna a zatím funguje bez problémů, tvrdí Finanční správa

EET - Elektronicka evidence trzeb
EET - Elektronicka evidence trzeb

1.12.2016 – Elektronická evidence tržeb se dnes rozjela v České republice naplno!

Restauratéři a hoteliéři od středeční půlnoci do 15:00 odeslali na servery Finanční správy 1,7 milionu účtenek. Elektronická evidence tržeb běží v ostrém provozu plynule a bez problémů, uvedla Finanční správa. Do systému je zatím zapojeno podle DIČ 36 742 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna zhruba 40 tisíc podnikatelů. První den rozjezdu EET bude od 20:00 tématem pro hosta pořadu Devadesátka ČT24, náměstkyni ministra financí pro daně a cla Alenu Schillerovou. Otázky je možno posílat už nyní.  Hostem večerních Událostí, komentářů na ČT24 pak bude ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Elektronická evidence tržeb

Zdroj: ČTK Autor: René Fluger

Otázky do Hyde Parku ČT24 v rámci pořadu Devadesátka můžete posílat také prostřednictvím Facebooku – napsat je do aplikace Dotazy pro hosta – nebo Twitteru (k tweetu připojte hashtag ‪#‎hpct24). Můžete také posílat videodotazy přes aplikaci iReportér.

Podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, se rychlost zpomalila jen mezi druhou a třetí hodinou ráno. Hotely neregistrovaly žádné problémy. Některé restaurace však kvůli evidenci již zavřely, jiné zdražily jídlo i pití či se k tomu chystají.

„Dle mého očekávání EET jede. Dnes problémy na straně EET serveru nečekám. Uvidíme 1. března 2017,“ uvedl na Twitteru Michal Bláha ze serveru HlídačEET.cz.

Žádné problémy s provozem EET nejsou ani podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Odezva systému na pokladny je rychlá, řekl a zároveň odmítl, že by zavedení EET způsobilo restauracím nadměrnou byrokracii. „To je jednorázová akce, kterou, myslím, můžou všichni zvládnout,“ řekl. Po spuštění systému už podle něj pokladny fungují jednoduše. „Já v tomhle směru nevidím, že by to byla nějaká trvalá komplikace,“ řekl.

Zákon stanovil hraniční limit komunikace pokladen se servery na dvě vteřiny. Pokud pokladna obchodníka obdrží do dvou vteřin od odeslání údaje o evidované tržbě identifikační kód, musí vystavit účtenku s uvedením tohoto kódu. Pokud do dvou vteřin kód neobdrží, vystaví účtenku bez něj. Mezní dobu odezvy zařízení si ale nastavuje poplatník sám s přihlédnutím k druhu vykonávané činnosti a kvalitě připojení. Při nastavení této doby ale musí mít na paměti, že příliš krátká doba by mohla mařit průběh evidence tržeb.

Video Zprávy ve 12

První zkušenosti s EET

Hotely neregistrují žádné problémy

Podle ředitele Olympik Hotels Vlastislava Šose systém funguje bez větších potíží. Odezva systému ale byla v jednu chvíli i šest vteřin, což je podle něj zřejmě způsobeno internetovým připojením hotelu. „Nemůžu říct, že by nás to omezovalo, ale je to zkoušené ráno, kdy ještě nejsou otevřené restaurace,“ dodal Šos.

Hotely sítě Accor zahájily zkušební provoz EET před třemi týdny. „Neregistrujeme žádné komplikace s našimi interními systémy. Vše funguje bez komplikací i v den oficiálního spuštění,“ řekla obchodní manažerka hotelové sítě Accor Daniela Nová.

Video Studio ČT24 Evidence tržeb ale přiměla řadu menších hospůdek v obcích skončit. Pořízení pokladen a přechod na nový systém byl pro ně nákladný. Jiné se zase chystají zdražovat. Například řada pardubických restaurací kvůli elektronické evidenci tržeb zdraží jídlo a pití. Náklady za pokladny, software a poplatky, které budou měsíčně platit, se musejí promítnout do cen, řekli provozovatelé. „Musíme zdražit všechno, maximálně je to o pět korun,“ vysvětlil podnikatel Mahir Osmanovski, který provozuje kavárnu Café Morricone. Víc zvyšovat ceny kavárník nechce, protože by tím mohl odradit své hosty.

„Ode dneška jsme zdražili plus minus o tři koruny, na jídle i pití. Na jídle se to projeví víc. Za novou kasu budeme platit měsíční poplatky 500 korun, to je 6000 korun ročně navíc,“ řekla provozovatelka restaurace Imperial Michaela Krpatová.

Podle Babiše ale EET není důvod ke zdražování, protože se současně snížila DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent. „A patnáct procent je ještě vysoká a já bych se osobně přimlouval, aby byla ještě nižší,“ řekl ministr s tím, že by si uměl představit DPH na úrovni osmi procent.

Řada podniků elektronické kasy měla už před zavedením EET. Musely však obměnit software. Větší hostince měly nebo si nově pořídily tablety s tiskárnou a číšníci účtují hostům rovnou u stolu, aby ušetřili čas. Podle dosavadních zkušeností napojení do systému evidence tržeb může mnohdy znamenat zdržení při tisku účtenky. „Při zkušebním provozu to byly třeba tři minuty na účtenku, což neovlivníme. Řešíme s technickou podporou, že by si systém prodeje pamatoval a o půlnoci, až zavřeme, tak bychom komplet informace ‚entrem‘ poslali najednou. Pak nám bude jedno, jak dlouho to bude trvat,“ řekl provozovatel Bohémské hospody Adam Vojtek.

Někteří proti zavedení EET stále protestují

A jsou i takové podniky, které vůči zavedení EET protestují. Například nejvýše položená provozovna v zemi Česká poštovna na Sněžce měla dnes na protest proti spuštění elektronické evidence tržeb zavřeno. „Jsme solidární s ostatními hospodskými, proto jsme dnes zavřeli. Se zavedením EET nesouhlasíme,“ řekl majitel poštovny Milan Blaha. Konkrétně na poštovně má obavu z pomalého internetu, kvůli kterému by se mohly tvořit velké fronty. „Odezva internetu tam je někdy i několik minut. Čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. Na jednoho zákazníka v hlavní sezoně při návalu přitom mám jen 30 sekund,“ uvedl Blaha.

Elektronická evidence tržeb
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Další podniky zavedení EET bojkotují. To je případ pražské kavárny Paralelní Polis v centru města, jejíž provozovatelé považují evidenci za zásah do soukromí občanů a obávají se zneužití dat. Finanční správa již ale dříve oznámila, že nebude tolerovat ignorování EET, za které hrozí i uzavření provozovny.

„Paralelní Polis neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET,“ sdělila mluvčí Paralelní Polis Eva Samšuková. „Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ doplnila.

Paralelní Polis je spolek založený před dvěma lety uměleckou skupinou Ztohoven, známou například vyvěšením trenýrek na Pražském hradě místo prezidentské standarty. Spolek provozuje v domě v pražských Holešovicích kavárnu, 3D tiskovou dílnu, coworkingové centrum nebo Institut kryptoanarchie. Pořádá také třeba mezinárodní kongres hackerů.

Provozovatelé restaurací a hotelů začali s prvním prosincem podle zákona elektronicky evidovat tržby. Týká se to zhruba 40 tisíc podnikatelů. Ne všichni z nich se ale na příchod EET adekvátně připravili, podle dodavatelů systému totiž desítky až stovky podnikatelů sháněly pokladnu teprve po spuštění elektronické evidence tržeb. Například největší prodejce EET O2 ve čtvrtek podle šéfa dceřiné firmy eKasa Luboše Lukasíka zaznamenal zvýšený počet objednávek o 50 procent.

„Těch, kteří teprve ve čtvrtek shání pokladnu, jsou řádově desítky. Většinou jsou to lidé, co mají restauraci jako jeden ze svých příjmů, a proto první vlně nevěnovali tolik pozornosti. Zároveň výrazně stoupá počet těch, kteří mají jiné řešení a nejsou schopni si je zprovoznit,“ uvedl také provozní ředitel Storyous Petr Filipec. Některé podniky podle něj zase zavřely, když jim systém EET nefungoval.

Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Systém však mnozí kritizují – podle ODS není dobře připravený a obsahuje nedostatky. Jediným řešením je tak podle předsedy strany Petra Fialy zrušení celého zákona. Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) ve středu také již představili návrh na zrušení zákona o EET. Podle nich totiž škodí zejména malým podnikatelům.

Zdroj informací: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1969663-elektronicka-evidence-trzeb-funguje-zatim-bez-problemu-potvrzuje-financni-sprava a ČTK

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..