Produkce ropy v Saudské Arábii se snížila na polovinu, bude FED snižovat úrokové sazby?

Oil-ropa

Pokud sledujete alespoň trochu poslední dění ve světě, tak vám určitě neuniklo, že došlo k útoku jemenských rebelů na ropné rafinérie společnosti Saudi Aramco. Díky tomuto útoku spadla produkce ropy v Saudské Arábii na polovinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o negativní nabídkový šok, tak trhy nervózně očekávaly, jak moc to pohne s cenou. Dalším velkým tématem je, zda Federální rezervní banka Spojených státu více uvolní svou měnovou politiku.

Negativní nabídkový šok

Po útoků na ropné rafinérie přišla Saudská Arábie o 5,7 milionu barelů ropy denně. Což je v podstatě polovina jejich produkce. V souvislosti s tím si spousta lidí vzpomněla ropnou krizi ze 70. let, která byla způsobena Iránskou islámskou revolucí a znamenala výpadek dodávek ropy. Vzhledem k tomu, že to tehdy byl permanentní negativní nabídkový šok, tak to vyústilo v recesi ekonomiky USA.

Saudský ministr pro energetiku už se ale nechal ve středu slyšet, že produkce ropy bude do konce měsíce navrácena na původní hodnoty. Situace ale měla rychlý spád a na konci víkendu bylo očekáváno, že jakmile v pondělí otevřou trhy, tak ceny ropy a jiných ropných olejů, poletí vzhůru. A tak se i stalo. Trh s Brent crude oil otevřel velkým gapem a i poté nákupní tlak sílil. Díky tomu cena v jednu chvíli vzrostla až o 16 %.

Ještě předtím, než se začalo na trzích obchodovat, tak se rojily ve veřejném prostoru hodně přemrštěné spekulace. Takové spekulace, které predikovaly růst ceny až na 100 dolarů. A to se právě ukazalo jako velmi mylné, neboť aktuální cena Brent crude oil je nyní 63.88 USD/barel (19.9.2019). Maximum pumpy z tohohle nabídkového šoku bylo na ceně 69.64 USD/barel. Z čehož vyplývá, že poslední vyjádření saudského ministra pro energetiku cenu dost srazilo.

Budoucí monetární politika FEDu

Není to tak dlouho, co Federální rezervní banka USA snížila úrokové sazby. A to i přesto, že se ještě na podzim zavázala k tomu, že se jejich monetární politika bude vyvíjet spíše restriktivně. Americký prezident Donald Trump už dlouhodobě tlačí na FED, aby došlo k dalšímu snížení sazeb. Jeho hlavním argumentem je, že americká ekonomika je ve velké nevýhodě vůči ekonomice Evropské Unie, kde jsou v podstatě sazby na nule.

Vzhledem k tomu, že FED má teď svoje zasedání, tak se očekává, že na 90 % dojde k snížení sazeb. Předpokládá se, že se sníží úroková míra o 25 bazických bodů, čímž by vlastně zopakovali poslední monetární expanzi. Co to tedy pro ekonomiku ve Spojených státech bude znamenat? Že se tímto kvantitativním uvolňováním napumpuje do ekonomiky čerstvých 75 miliard dolarů. Trhy by tedy na tento šok zareagovaly velmi pozitivně. Nicméně, němelo by to reálně na ekonomiku okamžitý vliv, neboť monetární politika má delší vnější zpoždění.

Nic to ale nemění na tom, že finanční trhy zareagují okamžitě, protože to bude pro tržní účastníky silný signál pro nákup. Nákupní tlak tedy zesílí a to požene celý akciový trh nahoru. Jestli tedy bude výsledkem zasedání Federální rezervní banky snížení sazeb, tak se dá očekávat, že se tento krok ještě do konce roku 2019 bude opakovat.

Když se ještě podíváme na starý kontinent, tak se v poslední době spekuluje o tom, že Evropská centrální banka zvažuje další kvantitativní uvolňování. Což by vlastně znamenalo, že by mělo dojít k zavedení záporných úrokových sazeb. Byl by to ale takový velký experiment, jelikož nikdo neví, jak by to v praxi vůbec fungovalo.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..