„Vstoupí ECB dvakrát do téže řeky?“ komentář Martina Lobotky, hlavního analytika Conseq Investment Management a.s.

ECB - euro - Mario Draghi
ECB - euro - Mario Draghi

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Poslední zasedání ECB bylo další (a předvídatelnou) epizodou v relativně novém seriálu nazvaném „ECB se smiřuje s realitou“. Pamatujete ještě, jako takto před půlrokem prezident ECB Draghi trval na tom, že jediné, k čemu se ECB může zavázat, je to, že sazby nezvedne „před létem 2019“? V březnu se rychle, byť ne zcela ochotně, před ekonomickou realitou sklonil a prodloužil období nečinnosti až „na konec roku 2019“. Na právě skončeném zasedání pak pukrle před realitou dotáhl a řekl, že ECB si dá klid nejméně během první poloviny 2020. Dle nás to pak s vysokou pravděpodobností bude ještě déle.

ECB neplánuje zvyšování úrokových sazeb

A ne, ani tento verbální závazek, signál to jasně holubičí, nebyl tou největší holubicí, kterou ECB minulý týden vypustila. Tou bylo oznámení Draghiho, že diskuse o tom, jak dostát svému opakovanému slibu (slibu reagovat, pokud se ekonomika a inflace nebudou vyvíjet dle představ ECB), nabrala v Radě na obrátkách. Dle Draghiho se totiž část členů Rady guvernérů začala zabývat myšlenkou obnovení odkupu aktiv, tj. použití toho samého nástroje, který s velkou pompou ECB před půlrokem z aktivního instrumentária vyjmula.

Nebýt ČNB, která od intervencí, které ještě v březnu 2017 měly zachraňovat ekonomiku od deflace, přešla v srpnu toho samého roku k růstu sazeb, aby zabránila inflace, byl by to asi nejrychlejší obrat měnově-politického postoje široko daleko za dlouhou dobu. A ne, nelze za to ECB nekritizovat: v prosinci, kdy odkupy ukončovala, bylo jasné, že jádrová inflace nikam nejde (léta se motá kolem procenta) a že průmysl padá hlouběji do červených čísel. Ovšem když se měnová politika řídí politikou obyčejnou… A aby toho nebylo málo, Draghi na tiskové konferenci po zasedání podpořil holubičí zprávu úsečným „ne“ na dotaz novináře, zda je správné očekávat, že nejbližší pohyb sazeb je pravděpodobnější směrem nahoru než dolů.

Evropská centrální banka čeká na další vývoj..

To, co jsme poslední rok, rok a půl očekávali, tj. že ECB už k žádnému utažení v tomto cyklu nepřistoupí, je tak nyní skoro jisté. A otázkou číslo 1 je tak teď to, zda ECB odkupy aktiv skutečně obnoví. Jádrová inflace setrvale na procentu, zpracovatelský průmysl v kontrakci a světový obchod pod vlivem Trumpových tweetů na to asi stačit nebudou, ale jakékoliv zakolísání sektoru služeb či poptávky domácností a rčení o nevstupování do té samé řeky platit nebude…

Čtěte: Jak ovlivní obchodní válka D.Trumpa světovou ekonomiku?

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..