Nabídka volných míst začíná stagnovat, s hledáním lepšího místa je třeba si pospíšit

Nezaměstnanost se do konce roku ještě bude udržovat na minimálních hodnotách, lze očekávat, že v příštím roce nabere růstový trend.

Včera (13.října 2019) byl zahájen festival příležitostí Profesia days v Praze. Na této největší akci pro veřejnost i HR profesionály zaměřené na trh práce v ČR se zúčastnění odborníci shodli, že i když se nezaměstnanost do konce roku ještě bude udržovat na minimálních hodnotách, lze očekávat, že v příštím roce nabere růstový trend. Proto je pro ty, kteří uvažují o změně práce, ten pravý čas aktivně se o to pokusit.

Nezaměstnanost na nejnižší úrovni

Data Úřadu práce uveřejněná na začátku října ukázala, že nezaměstnanost v České republice se již třetí měsíc v řadě drží na minimální hodnotě 2,7 %. Je tak nejnižší v EU. Podle analytiků již nemá kam dál klesat, i když je možné, že v říjnu se může ještě nepatrně snížit. Opadá ale zájem firem o další zaměstnance, zastavil se růst nabídky volných míst.

Tip na článek: Česká ekonomika pokračovala v růstu, nezaměstnanost poklesla na historicky nejnižší úroveň

„Zpomalování ekonomiky se zatím na trhu práce příliš neprojevuje,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz, který Profesia days pořádá. „Nabídka volných míst stále přesahuje počet reálně volných lidí na trhu práce, a nic na tom nezměnil ani nástup čerstvých absolventů. Klesá ale poptávka po nových zaměstnancích, zvláště v průmyslu. A lze očekávat, že s přelomem roku se začne zvedat i nezaměstnanost.“

Profesia days - konzultace CV
Profesia days – konzultace CV

Lidé, kteří se aktivně zajímají o své kariérní možnosti a hledají lepší uplatnění, stále ještě mají šanci profitovat z nedostatku zaměstnanců. Nejžádanější jsou stavební a montážní dělníci, pomocné síly ve výrobě i gastronomických a ubytovacích službách, kvalifikovaní řemeslníci a IT specialisté. Obecně největší poptávka je po lidech v technických oborech, ale i po lékařích a učitelích. Bez zaměstnání jsou v současné době převážně lidé s nízkou kvalifikací a se základním nebo nedokončeným vzděláním. Více než třetina je ve věkové kategorii nad 50 let.

Hlavní témata na Profesia days

„Trh práce se v posledních letech rychle mění. Lidé si budou muset zvyknout na to, že jejich zaměstnání nezůstane po celý život neměnné. Budou se muset přizpůsobit měnícím se podmínkám,“ konstatuje Michal Novák. „Proto považujeme za přínosné pořádání kontaktních akcí, kde mají lidé šanci hovořit se zástupci celé řady zaměstnavatelů a HR profesionálové diskutovat o tom, kam trh práce v ČR směřuje. Letos se kromě jiného diskutuje o tom, kam směřuje naše ekonomika. Dále pak co nás v souvislosti s tím čeká, co je leadership 4.0, jak lze v současné situaci motivovat zaměstnance. Taktéž se řešilo, jak zasáhne do trhu práce v ČR automatizace a umělá inteligence.“

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..