3 ze 4 Čechů raději platí kartou než hotovostí a stále častěji s ní platíme i za drobnosti

Kreditní a debetní karta
Kreditní a debetní karta

3 ze 4 Čechů raději platí kartou než hotovostí

Alespoň jednu platební kartu již vlastní 96 % obyvatel České republiky. S tím také souvisí poměrně vysoký podíl těch, kteří upřednostňují bezhotovostní platby před placením v hotovosti. Nejnovější údaje vycházející z reprezentativního průzkumu NMS Market Research ukazují, že dále přibývá Čechů, kteří považují platbu kartou za rychlejší než platbu v hotovosti či alespoň stejně rychlou.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou stále nezná polovina lidí.

Obliba bezhotovostních plateb roste rychlým tempem

Podle průzkumu agentury NMS Market Research, zpracovaného pro Raiffeisenbank, platí sedm z deseti Čechů (69 %) kartou častěji než před dvěma roky. „Na používání karet
si v posledních letech více zvykly ženy, které tak dohnaly své protějšky. Alespoň jednou týdně tento způsob úhrady zvolí 73 % žen a 71 % mužů,“ říká Andrea Klímová, ředitelka oddělení kreditních karet Raiffeisenbank.

Bezhotovostní platbu považuje za časově úspornější 39 % Čechů, což je o 11 procentních bodů více než v roce 2015, a za minimálně stejně rychlou jako platbu v hotovosti pak 47 % oslovených. Bezhotovostně raději platí 72 % nakupujících, zatímco v roce 2015 to bylo 68 %. „To, že se zvyšuje počet lidí, kteří s větší oblibou platí kartou a vnímají platbu kartou  jako rychlejší způsob úhrady, souvisí nejen s růstem míst, kde je možné kartou zaplatit, ale i s rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních pěti letech,“ doplňuje Andrea Klímová.

Češi nejčastěji vlastní pouze jednu platební kartu (59 %). Tři a více karet najde ve svých peněženkách jen každý desátý Čech. Muži jsou v tomto směru aktivnější než ženy, tři a více karet má 15 % mužů a jen 4 % žen. Také s vyšším příjmem se počet vlastněných karet zvyšuje.

Kreditní karta nebo Debetní karta? Polovina Čechů nezná rozdíl

Skutečnost, že již téměř každý Čech má alespoň jednu platební kartu, však neznamená, že se v kartách vyznají. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou si stále plete polovina lidí, přičemž od roku 2015 se situace zlepšila jen nepatrně. „Více než třetina respondentů si nesprávně myslí, že kreditní karta pracuje s jejich vlastními finančními prostředky a debetní naopak využívá zdroje banky. Dalších 13 % oslovených dokonce uvádí, že mezi kartami není žádný rozdíl ve funkčnosti, pouze v názvu,“ upozorňuje Andrea Klímová.

Se Dnem finanční gramotnosti, který bývá 8. září, je třeba apelovat na to, aby se lidé o finanční služby více zajímali a naučili se v nich orientovat. „Být finančně gramotný je dnes obdobně důležité jako umět číst a psát,“ říká Andrea Klímová a doplňuje: „Nejlepší znalosti o rozdílném fungování platebních karet mají dle očekávání mladí lidé, vysokoškoláci, lidé s vyššími příjmy a ti, kteří vlastní dvě a více karet.“

Kartou platíme mnohem více i za drobnosti

Více než polovina nakupujících v českých obchodech používá platební kartu i při drobných nákupech. Podle reprezentativního průzkumu NMS Market Research vytáhne při platbě nižší než 200 korun z peněženky platební kartu šest lidí z deseti. Protože většina obchodů nestanovuje minimální limity pro bezhotovostní platby, využívá kartu častěji i v případě částek pod 50 korun dokonce každý pátý Čech. Se vzrůstající popularitou bezhotovostních plateb naopak v posledních letech ubývá výběrů z bankomatů.

„S větší dostupností platebních terminálů a rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních letech postupně klesá potřeba lidí chodit si pro peníze k bankomatu,“ říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank, pro kterou byl průzkum realizován. Téměř 90 % Čechů si vybírá hotovost buď stejně, nebo dokonce méně často než před dvěma lety. Každý sedmý (13 %) nepotřebuje hotovost vybírat nikdy, nebo jen zřídkakdy, a své nákupy hradí výhradně bezhotovostně, přičemž v roce 2015 se takto choval jen každý šestnáctý Čech (6 %). Naopak častěji než jednou za měsíc k bankomatu zajde 41 % lidí.

Navíc dvě pětiny Čechů vybírají z bankomatů méně než před dvěma lety.

Nejvýraznější pokles výběrů hotovosti uvádějí lidé se středoškolským vzděláním, dále členové domácností s vyšším příjmem a vlastníci dvou a více karet – ve všech případech jde o téměř polovinu respondentů. „Mezi nejčastější důvody výběru hotovosti patří úhrady drobných nákupů a platby v místech, kde platební terminál není k dispozici nebo by mohl být nefunkční,“ doplňuje Roman Přeučil.

Většina obchodníků už platební karty přijímá

Na většině míst (87 %), kde mají lidé zájem zaplatit bezhotovostně, to podle nich bez problémů jde. Bez platebních terminálů jsou však velice často malí obchodníci, restaurace, kavárny, cukrárny, nebo trhy a trafiky. V některých případech musí lidé sáhnout po hotovosti také na poště či dokonce u některých čerpacích stanic. I z tohoto důvodu zůstávají pro tři čtvrtiny nakupujících nejpopulárnější velké prodejny, a to především u lidí s vyšším příjmem (82 %).

V současnosti se není třeba příliš obávat ani limitů pro použití karty. Jen 8 % obchodníků není podle průzkumu ochotno přijímat platby kartou za méně než 200 korun. „Od roku 2015 pozorujeme nárůst počtu lidí, kteří neváhají použít platební kartu i při platbě za drobnosti a částek nižších než 50 korun. Za nákup v hodnotě pod 200 korun zaplatí kartou více než polovina nakupujících. Většina lidí navíc uvádí, že by v případě dalšího rozšíření dostupnosti platebních terminálů používala platební kartu ještě častěji a v hotovosti vybírala jen menší částky jako určitou jistotu,“ uvádí Roman Přeučil.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..