Jak se stát milionářem aneb věří Češi spíše sázení, nebo investování?

Jak se stát milionářem a zbohatnout?
Jak se stát milionářem a zbohatnout?

1,4 miliardy korun, tolik vyhrál český sázkař v loterii Eurojackpot v červnu letošního roku 2019. Pravděpodobnost takové výhry je 1:69 919 080. Šance na výhru je dokonce nižší, než že zemřete po zásahu bleskem. Přesto pokud se Čechů zeptáte, zda oni nebo někdo z jejich blízkých vyhrají v loterii, tak jsou spíše optimisté. Z průzkumu Broker Consulting totiž vyplývá, že přes 43 % lidí v pravděpodobnost výhry v loterii věří.

Spíše vás zasáhne blesk než štěstí ve sportce

Jenže možnost získat hlavní výhru v loterii je vysoce nepravděpodobná, to se spíše zraníte nebo zemřete při obyčejné cestě do práce. Alespoň podle statistiky ze západních zemí. Ta ukazuje, že máte větší šanci například zahynout při srážce vlaků (pravděpodobnost 1:500 000), nebo že vás usmrtí zásah blesku (1:20 000 000). A vysoká je zejména možnost úrazu při silničním provozu (1:8000). Přesto třeba 28,8 % respondentů věří spíše ve výhru v loterii než ve sražení bleskem (graf č. 1).

Otázka: Jakou událost byste označili za nejméně pravděpodobnou?

C:\Users\vbastyrova\Desktop\EXTERNI KOMUNIKACE\TZ\77 - Loterie versus investice\Graf_1_sazeni_versus_investovani.jpg
graf č. 1

„V loňském roce 2018 Češi prosázeli téměř 250 miliard korun, což je vyšší částka než celkový objem finančních prostředků poskytnutých v roce 2018 na úvěry na bydlení (210 miliard korun). Svědčí to o tom, že sen o náhlém zbohatnutí si nechává zdát značná část české populace. Šance, že se opravdu stanou milionáři pomocí sázení, je tak opravdu mizivá.

Pravidelné investování = cesta k bohatsví

Přitom existuje daleko spolehlivější a lety prověřený způsob, jak se stát milionářem a to je pomocí investování,“ komentuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a dodává: „Pravidelný vášnivý sázkař totiž holduje svému hobby často desítky let. Občas vyhraje nějakou menší částku v řádu stokorun či jednotek tisíc, ale ta mu nepokryje ani náklady, za to mu dá naději, že hlavní výhra už se blíží. Jen tak mimochodem, vsazení plného tiketu na dva tahy stojí 1760 korun měsíčně.“

Tip na článek: Češi mají na důchod naspořeno maximálně půl milionu korun

Tomu, že při pravidelném sázení vyhraje větší částku, věří každý jedenáctý Čech (9,1 %, graf 2). Přitom během jednoho roku při plném vsazení obou tahů prosází 21 120 korun, za dvanáct let už je to něco málo přes čtvrt milionu korun. Přitom při pravidelném odkládání stejné částky na spořicí účet s úrokem 1,5 % p. a., sázkař zhruba stejnou částku naspoří během 11 let. A to s naprostou jistotou, bez spoléhání se na vrtkavou štěstěnu výhry.

Dotaz: Věříte víc investicím nebo sázení?

C:\Users\vbastyrova\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Graf_2_sazeni_versus_investovani.jpg
graf č. 2

Jak se stát milionářem?

„Pokud sázkař sazí desítky let, tak se ztráta samozřejmě prohlubuje. Přitom kdyby nespoléhal na náhodu, ale na základní finanční či investiční produkty, stane se milionářem skoro určitě. Bohužel investicím podle průzkumu věří jen každý druhý Čech. Kdyby ale takový sázkař místo pravidelného sázení stejnou částku pravidelně investoval, tak i při investování do konzervativnějšího, dobře diverzifikovaného portfolia s výnosem okolo 4 % p. a., bude mít první milion již po 27 letech,“ vysvětluje Novák.

Milionářem může být v podstatě každý, stačí jen pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost

Jenže spočítat možný výnos umí málokdo. To potvrzuje i průzkum, kde Češi správně na otázku, kolik jim vynese pravidelná investice 1760 korun na 30 let s možným zhodnocením 4 procenta ročně, odpověděli správně jen v 17 procentech případů, viz graf č. 3.

Milionářem může být, po určité době, každý!

Uvedený příklad dokazuje, že milionářem může být v podstatě každý. Stačí jen pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost. A tu sázkaři mají, vždyť pravidelně tah od tahu doufají, že teď už se štěstí usměje právě na ně,“ uzavírá Martin Novák z Broker Consulting.

Otázka: Kolik byste za 30 let mohli získat, kdybyste investovali měsíčně 1760 Kč s možným výnosem 4 % ročně?

C:\Users\vbastyrova\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Graf_3_sazeni_versus_investovani.jpg
graf č. 3

* Průzkum společnosti Broker Consulting realizovaný přes aplikaci Instant Research od Ipsos v červenci 2019, na reprezentativním vzorku ve věku 18 až 65 let, N=1050.

No a pak tu ještě máme, na cestě ke štěstí a finanční svobodě, Bitcoin a investice do něj, ale to už je jiná pohádka… :-)


A co Vy, radši spoříte, sázíte nebo investujete? Do kterých investičních nástrojů & instrumentů a s jakými procentuálními výsledky? Podělte se s námi dole v komentářích, děkujeme!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..