Akciové trhy: výhled komplikuje obchodní válka mezi USA a Čínou

Obchodní a měnová válka mezi USA a Čínou
Obchodní a měnová válka mezi USA a Čínou

Přes poklesly z posledních dnů, jež byly způsobeny rozjitřením obchodní (a měnové) války mezi USA a Čínou, si od začátku letošního roku připisují akciové trhy solidní zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je momentálně v pěkném 11% plusu. Jaký faktor tento růst způsobil, když dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje, valuace – P/E, P/B, P/S či EV/EBITDA – nejsou vyloženě levné a globální ekonomika zpomaluje?

Centrální banky opět začaly snižovat úrokové sazby

Tímto primárním faktorem byla holubičí otočka centrálních bank v čele s americkým Fedem a ECB – posun měnových politik směrem k nižším úrokovým sazbám a spekulacím o znovuobnovení programu kvantitativního uvolňování (QE), tedy nákupů vládních a korporátních dluhopisů.

Výkonnost akciových trhů od začátku roku 2019:

Zdroj: Bloomberg

Americké akcie

Pokud se podíváme na hlavní trhy, zjistíme, že se nejvíce se dařilo akciím v USA, když index S&P 500 připisuje 15% zisk. Americké akcie předvádí nadprůměrnou výkonnost už poměrně dlouhou dobu, přičemž index je hnán vzhůru obřími technologickými společnostmi (megacaps) – Amazon, Apple, Google a Facebook. Conseq se domnívá, že by mělo u amerických akcií dojít v dohledné době k obratu a měly byt začít performovat hůře než globální akciový index. Klíčovým důvodem jsou do očí bijící valuace, které podle jejich názoru značí, že jsou americké akcie silně předražené – P/E 19,4; P/B 3,4; P/S 2,2.

Evropské a asijské akcie

Dále následují Evropské akcie, kde index STOXX Europe 600 připisuje 10% zisk. Hůře se dařilo japonským akciím, jejichž index Nikkei je pouze v 3% plusu. Akcie japonských společností byly pravděpodobně zasaženy velice silným poklesem dynamiky mezinárodního obchodu z globálního hlediska – japonské společnosti jsou v průměru velice silně proexportně orientované.

A konečně rozvíjející se trhy (emerging markets) momentálně připisují dle indexu MSCI Emerging Markets pouze 1% zisk. Na jejich výkonnosti se negativně projevil silnější dolar, klesající dynamika globální ekonomiky, a především mezinárodního obchodu, a obchodní válka.

Globální akciový výhled

Co se našeho globálního akciového výhledu na následující období týče, Conseq se domnívá, že klíčovým faktorem bude i nadále obchodní (a měnová) válka mezi USA a Čínou, která bude pravděpodobně pokračovat ještě velice dlouho. Analytici si nicméně myslí, že tento faktor lze jen stěží predikovat. Pravděpodobně bude i další vývoj dosti nervózní a dovedou si představit všechny tržní scénáře: pokračování (mírného) růstu, konsolidaci na stávající úrovni nebo i pokles, pokud by se situace ještě více rozjitřila. Celkově mají proto i nadále na akcie neutrální názor. Tento názor navíc podporují tři fundamentální faktory.

Tři fundamentální faktory na trhu

Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, příliš nezměnil a světová ekonomika dále mírně zpomaluje.

Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace jako P/E, P/B či P/S přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, resp. férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé.

A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 % meziročně, dle aktuálních dat dynamika zpomalila na nulu, od které by se mohla v následujících kvartálech dle konsenzu analytiků odrazit mírně nahoru.

Přehled o vývoji na finačních trzích v červenci 2019 se dočtete zde.


Autorem textu je Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..