Důvěra podnikatelů znovu poklesla, ukázal průzkum ČSÚ

Celková důvěra v ekonomiku se znovu snížila. Ukázal to průzkum Českého statistického úřadu za říjen 2019. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, oproti září poklesl o 1,0 bodu na hodnotu 93,6. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,3 bodu na hodnotu 91,6. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně zvýšil a to o 0,3 bodu na hodnotu 103,6. Ve srovnání s říjnem loňského roku jsou ale všechny tři indikátory nižší.

Průmysl

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 87,5. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se ale téměř nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků se rovněž téměř nezměnil. Podnikatelé v průmyslu zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v září. Hlavními bariérami růstu produkce jsou nedostatečná poptávka (přibližně 37 % respondentů) a nedostatek zaměstnanců (přibližně 30 % respondentů).

Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé pokles tempa růstu výrobní činnosti. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou přibližně stejná. Očekávání vývoje vlastní celkové ekonomické situace jsou pro období příštích tří měsíců téměř neměnná, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Meziročně je důvěra v průmyslu nižší.

Průmysl

Stavebnictví

Důvěra v odvětví stavebnictví se zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,5 bodu na hodnotu 104,3. Podnikatelé zhodnotili poptávku po stavebních pracích stejně jako v září. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se mírně zvýšilo. Hodnocení současné úrovně stavební činnosti se téměř nezměnilo. Hlavní bariérou růstu produkce je nedostatek zaměstnanců (přibližně 42 % respondentů), za kterou následuje s velkým odstupem nedostatečná poptávka (přibližně 19 % respondentů).

Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé pokles tempa růstu stavební činnosti. Očekávání zaměstnanosti jsou vyšší. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Meziročně je důvěra ve stavebnictví vyšší.

Stavebnictví

Obchodní sektor

V odvětví obchodu se důvěra snížila. Indikátor důvěry poklesl o 4,5 bodu na hodnotu 90,6. Hodnocení celkové ekonomické situace se snížilo. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší. Ve srovnání s říjnem loňského roku je důvěra v obchodu rovněž nižší.

Obchodní sektor

Služby a bankovní sektor

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 94,4. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako minulý měsíc. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, očekávání pro období příštích tří měsíců jsou téměř neměnná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou přibližně stejná, pro období příštích šesti měsíců jsou mírně nižší. V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb nižší.

Bankovní sektor

Důvěra mezi spotřebiteli

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 103,6. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se také téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly přibližně stejné jako v září. Obavy z růstu cen se nezměnily. Úmysl spořit si se oproti září mírně zvýšil. Meziročně je důvěra spotřebitelů nižší.

Spotřebitel

Přečtěte si také: https://fintimes.cz/zhorseni-ekonomicke-situace-predpoklada-tretina-obyvatel-a-polovina-ceskych-firem-ukazal-pruzkum-pojistovny-coface/

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..