Velký propad ceny na Bitcoinu, americká ekonomika dostává silnou finanční injekci

Bitcoin

Na trhu s Bitcoinem to byla hodně dlouhou dobu opravdová nuda a se stále klesající volatilitou (kolísání ceny) bylo více než jasné, že je to jenom klid před bouří. Což se i zanedlouho potvrdilo, neboť před týdnem došlo k velkému pohybu, který znamenal za jediný den více jak 17% ztrátu na hodnotě tohoto instrumentu. Pak tu máme další důležitou zprávu, která tvrdí, že Federální rezervní banka Spojených států tlačí do americké ekonomiky miliardy dolarů. Činí tak skrze repo operace, což je jeden z monetárních nástroju, kterými centrální banky běžně disponují. Cílem této politiky je uklidnění peněžního trhu a udržení stabilních úrokových sazeb.

Velké ztráty na kryptotrhu

Jak už jsem se zmínil v úvodu, tak před týdnem došlo k velkému pohybu na Bitcoinu. Jadnalo se o pohyb, který vyústil v propad o více jak 17 %. A to to se v podstatě odehrálo během jedné hodiny, což není na trhu s Bitcoinem nic zvláštního. Nicméně, rozhodně se to nestává každý den. Díky tomu se Bitcoin dostal na cenovou úroveň, kde byl z počátku června letošního roku. Cenový vrchol se odehrál na konci téhož měsíce a od té doby ztratilo BTC o cca 40 % ze své hodnoty. Dno z minulého měsíce je na ceně 7733 USD a od té doby cena napřed zkonsolidovala a následně došlo i k menšímu oživení.

Poslední velký propad měl na sentiment trhu hodně neblahý vliv a tuhle náladu začaly přiživovat i velké zpravodajské servery ze světa kryptoaktiv. V podstatě se začalo počítat s dalším poklesem do budoucna a internetový prostor se hemžil spekulacemi, které odhadovaly finální úroveň cenového poklesu. V souvilosti s tím se nejvíce mluvilo s cenovými úrovněmi na 6 000 USD a 4 000 USD, kde jsou právě silné hranice podpory a tedy možné úrovně pro případný obrat.

Federální rezervní banka stimuluje ekonomiku

Jak už jsem se zmínil v úvodu, tak FED využívá tzv. repo operace k finančním injekcím do americké ekonomiky. Nabízí tzv. dohody o zpětném odkupu (repurchase agreement) a to už skoro dva týdny. A tím to asi neskončí, neboť na podzim jsou naplánované další takové operace. Je důležité zmínit, že FED se k takovému kroku neuchýlil už více jak deset let. Zavedení této politiky je jasnou známkou toho, že se v ekonomice děje něco špatného.

Navíc, díky této intervenci centrální banka zajistí lepší stabilitu úvěrového systému. Repo operace budou pokračovat každý následující den a to až do 10. října. Jak už jsem se před chvíli zmínil, tak se počítá s tím, že se v budoucna tahle politika bude opakovat. Tyto dohody o zpětném odkupu na trhu jsou vlastně určitou krátkodobu půjčkou, kterou centrální banky využívají k regulaci peněžní zásoby v ekonomice. V tomhle případě se naopak jedná o zvýšení likvidity v národním hospodářství. Pro lepší představu je lze přirovnat k vládním dluhopisům, které jsou relativně bezpečné a mají stabilní úrok.

Repo operace

V praxi to funguje tak, že centrální banka prodává těm komerčním vládní cenné papíry s předem stanoveným datem zpětného odkupu. Nabídky se tvoří se stanovenými úrokovými sazbami, které tvoří během krátkého vypůjčního období nový kapitál. Je to způsob, díky kterému ekonomika dostane nemalou kapitálovou injekci.

Zářijové repo operace jsou první od finanční krize z roku 2008 a jedná se v o další akci, která má zmírnit tlak na ekonomiku USA. FED tento měsíc také snížil referenční úrokovou sazbu, a to o 25 bazických bodů, aby podpořila spotřební výdaje v ekonomice. Tuhle informaci jste se mohli dozvědět z naši dřívejší zprávy. Ke stejné politice se uchyluje i Evropská centrální banka, kdy díky její monetární politice jsou úrokové míry v podstatě na nule. Jedná se prostě o snahy, jak za každou cenu oddálit blížící se globální ekonomickou recesi.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..