Téměř třetina občanů neví o digitálních službách veřejné správy, jak zjistil průzkum společnosti Accenture

Většina (61 %) občanů, kteří používají digitální služby veřejné správy, je s touto zkušeností spokojená, jak ukázal výsledek průzkumu společnosti Accenture, který probíhal ve více zemích. Téměř jedna třetina (31 %) dotazovaných občanů ale uvedla, že digitální služby veřejné správy nepoužívá nebo neví, jak k nim získat přístup.

Průzkum dotazoval více než 5 000 občanů v Austrálii, Německu, Singapuru, Velké Británii a USA. Cílem průzkumu bylo zjistit úroveň účasti občanů na digitálních službách veřejné správy. Dále pak současný stav nabídky těchto služeb a zapojení umělé inteligence (AI) a jiných inovativních technologií v poskytování služeb veřejné správy.

Využívání digitálních služeb veřejné zprávy

Polovina (51 %) respondentů uvedla, že by digitální služby veřejné správy využívali více, pokud by měli přístup k většímu množství služeb veřejné správy z online portálu. U nadpoloviční většiny respondentů (56 %) by důvěra ve vládu a veřejné instituce vzrostla, pokud by tyto instituce lépe komunikovaly.

„Jedním z prvních kroků, které vládní instituce mohou učinit, aby bylo vnímání veřejnosti lepší, je jednoduše převést služby do online módu. Dále pak propagovat ty, které jsou na digitální platformě momentálně k dispozici,“ řekl Mark Lyons, který vede sekci veřejných služeb v Accenture „Informováním občanů o nabídce služeb a digitálních inovacích by veřejné instituce vzbudily větší důvěru a lidé by tak online služby využívali více.“

Tip na článek: Digitální bankovnictví v ČR

OČEKÁVÁNÍ OBČANŮ OD DIGITÁLNÍ FORMY VEŘEJNÉ SPRÁVY

Občané očekávají, že webové stránky veřejných institucí a jejich digitální charakteristiky budou funkční a poskytnou jim benefity porovnatelné s těmi, které poskytuje soukromý sektor. Například dvě třetiny (67 %) respondentů uvádí jednoduchost komunikace jako nejdůležitější složku přístupu k online službám veřejné správy.

Jelikož občané stále více v běžném životě využívají uživatelsky přívětivá řešení, která jsou na bázi AI, očekávají, že stejný druh inovací jim usnadní přístup ke službám veřejných institucí. Více než polovina (55 %) respondentů uvedla, že by digitální služby veřejné správy využívala více, kdyby se zde používala AI, která by umožnila nepřetržité využití služeb. Dokonce ještě větší část lidí (58 %) uvádí, že by digitální služby využívali více, kdyby veřejné instituce využívaly AI, aby je lépe ochránily proti kybernetickým rizikům a ochránily jejich data.

Digitální česko
Digitální česko

DIGITÁLNÍ SLUŽBY NA MÍRU

Výzkum též zjistil, že existuje velká poptávka po digitálních službách veřejných institucí, které jsou lépe přizpůsobeny uživatelům na míru. Například řešením preferencí jednotlivých občanů, přizpůsobením podle věku, demografie nebo umístění. Více než polovina (56 %) respondentů vítá proaktivní obsah aplikací veřejných institucí. Podobný počet respondentů (54 %) požaduje, aby digitální služby veřejné správy obsahovaly více možností přizpůsobit si je podle svých potřeb. Polovina (49 %) by ráda platby veřejným institucím prováděla online s možností výběru způsobu platby.

„Vlády a veřejné instituce mají nyní příležitost provést skutečnou transformaci veřejných služeb prostřednictvím digitálních technologií,“ uvádí Lyons. „Digitalizace je více než jen způsob, jak udržet krok s vnímavými občany nebo zefektivnit procesy. Digitalizace je nástrojem transformace, který lze použít k radikálnímu zlepšení poskytování personalizovaných služeb veřejné správy, které jsou opravdu lidské a zlepšují nám život.“

POROVNÁNÍ MEZI JEDNOTLIVÝMI ZEMĚMI: 

  • Více než polovina (55 %) respondentů z USA digitální služby veřejné správy nevyužívá nebo neví, jak je využívat – v porovnání s pouhými 8 % ze Singapuru.
  • Pouze jedna pětina (22 %) respondentů z Velké Británie uvedla, že digitální služby veřejné správy využije několikrát za rok – v Austrálii je často využívá více než polovina (56 %) respondentů.
  • Většina (57 %) respondentů ze Singapuru si myslí, že by veřejné instituce měly více využívat inovativní technologie AI – v porovnání s pouhou jednou třetinou (37 %) respondentů z Velké Británie.
  • Více než dvě třetiny (70 %) respondentů ze Singapuru uvedly, že by digitální služby veřejné správy využívali více, pokud by veřejné orgány používaly AI pro poskytování online non-stop služeb; v USA takto smýšlí méně než polovina (48 %) respondentů.

Více informací na internetových stránkách: https://www.aspen.pr/cs/

Digitální mapa veřejné správy v ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/digitalni-mapa-verejne-spravy-2749.aspx

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..