Průzkum Zonky: Více než třetina seniorů si v důchodu půjčila peníze.

Více než třetina seniorů si v důchodu půjčila peníze. Hlavním důvodem byl nedostatek financí a pomoc rodině

Více než třetina českých seniorů (34 %) si během důchodového věku půjčila peníze. Hlavními důvody pro pořízení půjčky byl přechodný nedostatek financí (36 %), možnost pořídit si něco, co by z důchodu nebylo možné (25 %) a snaha pomoci někomu z rodiny (15 %). Pro téměř polovinu (45 %) seniorů je hlavním kritériem pro výběr půjčky výše úroku, v pořadí druhým nejdůležitějším je rychlost vyřízení (13 %). Více než třetina (36 %) seniorů si půjčila částku vyšší než 40 000 korun. Téměř 28 % dotázaných svoji půjčku stále splácí. Během sjednávání půjčky pociťovalo 5 % seniorů psychický nátlak. Vyplývá to z průzkumu, který pro službu Zonky realizoval IPSOS v říjnu letošního roku.

„Lidé v důchodovém věku jsou při uzavírání finančních půjček častým terčem nejrůznějších podvodných triků. Mezi neférové praktiky patří například vysoké poplatky za zákaznický servis, zpoplatnění telefonních hovorů a jejich záměrné natahování, špatně čitelné podmínky pod čarou nebo vysoké pokuty za pozdní splátku půjčky. Obecné doporučení je uzavírat finanční půjčku vždy u prověřené instituce, vzít si dostatek času na detailní prostudování podmínek a poradit se předem s někým z blízkého okolí, kdo má s uzavíráním půjček zkušenosti,“ říká generální ředitel Zonky Pavel Novák.

Tip na článek: ZONKY spouští novou investiční službu Rentiér

Nevýhodné půjčky pro seniory

Pro seniory mají nevýhodné půjčky nebo půjčky přesahující jejich finanční možnosti fatální následky. Například podle Česká asociace streetwork rostou počty exekucí u osob pobírajících důchod, nejvíce je to v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. V exekuci je až 120 tisíc lidí nad 60 let, z toho téměř 40 % čelí třem a více exekucím. Z výzkumu Zonky vyplývá, že až 4 % seniorů z celé České republiky se kvůli splátkám dostalo do finančních problémů.

Graf 1 – Důvody půjčky

Zonky půjčují jen lidem, kteří jsou a budou schopni dlouhodobě splácet. Mají vlastní prvotřídní řízení rizika, aktuálně se v prodlení nachází pouhých 4,5 % půjček. Za celou dobu působení Zonky na tuzemském trhu bylo jenom 1,97 % veškerých půjček zesplatněních, na bankovním trhu je to 4,21 %. Z čísla 1,97 % je následně ještě třetina z nich získána zpátky. Celkové roční náklady na riziko jsou v Zonky tedy pouhých 1,6 %.

Graf 2 – Faktory ovlivňující výběr poskytovatele půjčky

Tip na článek: Broker Consulting Index podílových fondů za říjen 2019.

1 KOMENTÁŘ

  1. Nikdy bych nedovolil, aby si za me vzal pujcku rodinny prislusnik, natoz treba babicka. A naopak. Byvaji s tim jenom potize. Sam delam i financni osvetu napric rodinou, aby nenaleteli kdejakym slibum modreho z nebe. Jinak Zonky mam ale rad a kladne hodnotim i jejich riskove oddeleni. Z pomerne velkeho mnozstvi participaci mam zesplatnenych naproste minimum. Tesim se ted na vyzkouseni Rentiera. Konecne to budu mit bez prace.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..