Povánoční úklid: Jak si udělat pořádek v půjčkách?

Povánoční úklid v půjčkách - pomůže konsolidace nebo refinancování
Povánoční úklid v půjčkách - pomůže konsolidace nebo refinancování

Díky Vánocům a Silvestru jste těžší nejen o pár kil, ale také o nějaký ten úvěr? Začátek roku je ideálním časem, kdy si udělat ve financích pořádek. Slučte si všechny své závazky dohromady, mějte nad splácením lepší kontrolu, a navíc měsíčně plaťte méně. Nebo pokud máte jen jednu půjčku, zlevněte si ji. Povíme vám, jak na to.

Konsolidace úvěrů, seznamte se

Sloučení nebo také konsolidace více půjček je ideálním finančním produktem pro všechny, kteří souběžně splácí několik různých úvěrů a ztrácí o splácení přehled, nebo potřebují ulevit měsíčnímu rozpočtu. V praxi to funguje tak, že banka, u které o konsolidaci zažádáte, všechny vaše stávající úvěry zaplatí a poskytne vám úvěr nový. Jeho výše se bude rovnat součtu veškerých současných pohledávek.

Odpadne vám tak spousta papírování, zbytečných poplatků a většině případů se vám také sníží měsíční splátky. Konsolidovat navíc můžete prakticky všechny druhy spotřebitelských úvěrů. Účelové i neúčelové půjčky, kontokorenty, leasing a úvěry na kreditních kartách. Ne ve všech případech se to ovšem vyplatí. Například pokud vlastníte nemovitost, kterou si můžete dovolit zastavit, je pro vás mnohem výhodnější americká hypotéka. Také nedoporučujeme konsolidovat studentské půjčky. Zpravidla totiž mají velmi nízký úrok, který se při sloučení razantně zvýší.

Konsolidace bankovní i nebankovní

„Konsolidace je obecně dostupnou cestou, jak si finanční břímě ulehčit, kterou nabízí většina bank i řada nebankovních institucí. Při vybírání vhodné konsolidace je, ale třeba jednat s rozumem. Neskočit po první nabídce, ale bedlivě prozkoumat trh, zjistit, co nabízejí ostatní banky a vybrat si produkt, který je opravdu výhodný,“ říká Lukáš Kaňok, finanční analytik ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

K porovnání aktuálně dostupných nabídek na trhu můžete využít praktickou online kalkulačku. Ta vám na základě zadaných dat spočítá, kolik ušetříte s jednotlivými produkty bank. Najednou si také porovnáte jejich podmínky.

Splácíte pouze jednu půjčku? Zlevněte si ji

Půjčka, která byla výhodná dříve, už teď být vůbec nemusí. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, jaké podmínky banky aktuálně nabízí. Refinancováním neboli převedením půjčky do jiné banky si můžete nejen snížit splátku, ale i úrokovou sazbu. Tím si zkrátíte dobu splácení a ve výsledku ještě přeplatíte mnohem méně.

Refinancovat nevýhodnou půjčku ale nemůže zdaleka každý. Velmi často se stává, že jsou žadatelé o odmítnuti. Většinou na základě špatné bonity, nebo platební morálky. V takovém případě se ještě mohou chytit záchranného kruhu v podobě půjček od lidí na Zonky. P2P půjčky jsou na českém trhu celkem novinkou, avšak těší se velké oblibě. Jejich největší výhodou je, že zde nahlíží na klienty více lidsky než v bance, a tak i ti, kteří patří do rizikovějších skupin většinou půjčku dostanou.  

P2P půjčky mezi lidmi

„Refinancování je v podstatě půjčka jako každá jiná. Platí pro ni však všechna pravidla, která banky zvažují při schvalování půjček. Bonita klienta, pravidelný a dostatečný příjem a prokázaná pozitivní platební morálka. Nechte si pro jistotu udělat výpis a ověřte si, že nikde nemáte dluh. Jste-li v prodlení s některými splátkami, je nejlepší najít cestu, jak je co nejdříve uhradit, následně s žádostí o konsolidaci vyčkat cca 2 měsíce, aby se splacení promítlo do databází bank a zároveň se potvrdila vaše obnovená finanční morálka. To hraje při posuzování velkou roli,“ dodává Lukáš Kaňok.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..