Úvod do Bitcoinu a dalších kryptoměn – přednáška Martina Šípa ze SatoshiLabs pro Mensa ČR

Uvod do Bitcoinu a dalsich kryptomen - Martin SIp - SatoshiLabs - TREZOR
Uvod do Bitcoinu a dalsich kryptomen - Martin SIp - SatoshiLabs - TREZOR

„Můžeš prosím říci zájemcům, kteří by se o kryptoměnách chtěli dozvědět více, sledovat vývoj nebo přímo začít obchodovat, doporučit nějaké zajímavé internetové stránky?“ Martin ŠÍP:

Z českých věcí doporučím číst blog BtcTip (http://btctip.cz), sledovat Bitcoinovou komunitu CZ & SK na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/bitcoincz), navštívit Paralelní Polis (https://www.paralelnipolis.cz) nebo sledovat její pravidelné Bitcoin meetupy a další program (https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJQS0hwqLT2iLOfwYc4AdutvUuKxZmK).

K prodeji a nákupu bitcoinu za koruny se hodí burza Coinmate (https://coinmate.io) a k bezpečnému uchování bitcoinu a dalších kryptoměn zcela jistě hardwarová peněženka TREZOR (https://trezor.io).

Z materiálů v angličtině nemohu vynechat doporučení jakékoli přednášky od Andrease Antonopoulose (https://www.youtube.com/user/aantonop) a skvělý seznam bitcoinových odkazů Jamese Loppa (https://lopp.net/bitcoin.html).

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM PŘEDNÁŠKY:

Úvod do Bitcoinu a dalších kryptoměn – přednáška Martina Šípa

Bitcoin ve světě

Jižní Korea

Korejská vláda nedávno uvedla, že uvažuje o zdanění bitcoinů, chce tak zamezit nekontrolovatelným účtům s kryptoměnou zakládaným nezletilými nebo cizinci.

Japonsko

Vláda uvažovala o tom, že by z bitcoinu vytvořila oficiální měnu. Tím by mohla kryptoměnu více regulovat i zdaňovat.

Izrael

Chystá se vyvinout vlastní národní virtuální měnu, která má v budoucnu zcela nahradit bankovky, mince a také elektronické peníze na bankovních účtech v běžné měně. První fáze by měla začít v roce 2019 a celý proces má být pod přísným dohledem centrální banky.

Německo

Uznalo bitcoin jako měnu už v roce 2013. Obchodování s bitcoiny tak začalo podléhat dani z kapitálových výnosů. Zároveň rozhodnutí spolkového ministerstva znamenalo, že se obchodní zisky vyjádřené v bitcoinech stávají předmětem 25procentní daně.

USA

Americký centrální daňový úřad označil v roce 2014 bitcoin a další virtuální měny za majetek, nikoliv měnu. Tím se na něj začala vztahovat zdaňovací povinnost.

Rusko a Čína

Obě země vyvíjí vlastní národní digitální měnu s poněkud jinými pravidly, než jsme u kryptoměn zvyklí, zcela pod kontrolou ji má mít stát.

Estonsko

Již před časem oznámilo svůj záměr vytvořit pilotní projekt národní virtuální měny Estcoin.

Kde Bitcoin koupit?

Bitcoiny lze nakoupit například v bitcoinmatech (obdoba bankomatů), které naleznete například v pražském Slovanském domě, v Arkádách Pankrác nebo v brněnském obchodním centru Omega. Bitcoiny rovněž můžete pořídit na některé z bitcoinových burz (třeba Bitstamp), v bitcoinové směnárně (například Coinbase), nebo nové bitcoiny můžete na svém počítači vytěžit.

Kde lze bitcoinem platit?

Podle mapy Coinmap je v České republice již přes sto možností, kde bitcoiny můžete utratit. Zatím vedou restaurace a kavárny, ale zaplatit můžete také v půjčovnách vybavení, kadeřnictvích, trafikách a obchodech s potravinami. Například Alza.cz koncem května zavedla do svých provozoven bitcoin bankomaty od společnosti General Bytes a možnost platit touto kryptoměnou pomocí platební brány BitcoinPay.

Kromě toho je od loňského roku možné koupit a prodat bitcoiny v síti 260 prodejen tabáku GECO. V Praze si za virtuální peníze můžete pronajmout své místo v hubu Paperhub. I v městech jako Brno, Olomouc nebo Pardubice se začínají objevovat první obchody, které virtuální měnu přijímají.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..