Úspěšný podnikatel, filantrop a zakladatel nadace Dobrý anděl, příběh Petra Sýkory

Filantrop a podnikatel Petr Sykora
Filantrop a podnikatel Petr Sykora

Filantrop a podnikatel Petr Sýkora

Petr Sýkora spolu s Janem Černým vybudovali firmu Papirus, kterou později s velkým ziskem prodali. V roce 2011 založili, z části vydělaných peněz, nadaci Dobrý anděl.

Nadace Dobrý anděl pomáhá rodinám s dětmi, které se vlivem dlouhodobé nemoci dostaly do finanční tísně.

Petr Sýkora s Janem Černým hradí veškerý provoz, a tak může nadace všechny získané prostředky rozdělit vybraným rodinám.

„Jeden z impulsů pro založení Dobrého anděla bylo střetnutí se s kloučkem ve stejném věku, jako byli mí synové. Měl nádor na mozku a nakonec bohužel zemřel na zápal plic.“

, vypráví smutný příběh Petr Sýkora.

Posláním DOBRÉHO ANDĚLA je nabídnout pomocnou ruku každé rodině, kterou zasáhlo onkologické onemocnění nebo kde dítě trpí jinou, vážnou nemocí, a která se dostala vlivem nemoci do těžké finanční situace. Díky pomoci několika desítek tisíc Dobrých andělů a dalších stovek skvělých lidí jsme na nejlepší cestě to společně dokázat.“

Co je systém dobrý anděl?

DOBRÝ ANDĚL je systém, pomocí kterého mohou až desetitisíce dárců, Dobrých andělů, výrazně pomoci tisícům nemocných i relativně malými pravidelnými měsíčními příspěvky.

  • Dobří andělé mohou přispívat pomocí trvalých nebo běžných platebních příkazů na účet č. 8001008/5500, kde jako variabilní symbol zadají svoje Andělské číslo. Toto unikátní číslo získají Dobří andělé ihned po registraci do systému. Zároveň mohou Dobří andělé sledovat využití svých finančních prostředků po přihlášení do Andělského účtu, který je přístupný následující pracovní den po registraci.
  • Vždy první den v měsíci rovnoměrně rozdělíme všechny finanční prostředky přijaté v předchozím měsíci a ještě ten den je pošleme rodinám v nouzi.

3 pilíře Dobrého anděla

1. DO POSLEDNÍHO HALÉŘE

Všechny finanční příspěvky, které do Systému od Dobrých andělů přijdou v daném měsíci, jsou vždy první pracovní den následujícího měsíce odeslány potřebným rodinám. Veškeré provozní náklady nadace jsou hrazeny ze soukromých financí jejích zakladatelů a dalších filantropů.

2. VÍTE, KOMU POMÁHÁTE

Každý dárce – Dobrý anděl – získá při registraci automaticky přístup na svůj Andělský účet, kde si může kdykoliv najít, komu jeho konkrétní příspěvek pomohl, a přečíst si životní příběh rodin, kterým pomáhá.

3. POMÁHÁTE PRAVIDELNĚ

Léčba závažných onemocnění je dlouhodobá. Rodiny příjemců tak potřebují pravidelnou pomoc Dobrých andělů, která jim pomáhá pokrýt jak výdaje s léčbou spojené, tak pokles příjmů.

Dobrý anděl - logo
Dobrý anděl – logo

Andělské hodnoty

RADOST

Máme radost z toho, že umožňujeme lidem, aby si navzájem efektivně pomáhali. Dobří andělé zažívají radost z dávání.

SPOLUPRÁCE

Spolupracujeme s lékaři, sestramisociálními pracovníky, firmami a dalšími organizacemi, které sdílí naše hodnoty.

RESPEKT

Respektujeme slabší, nemocnépotřebné. Respektujeme kolegy v ziskovém i neziskovém sektoru. Respektujeme Dobré andělypartnery bez ohledu na výši jejich příspěvku nebo pomoci.

ODVAHA

Máme odvahu pouštět se do těžkých věcí. Snažíme se být odvážní v komunikaci – argumentovat, odvážněji obhajovat naše hodnoty a to, že jsme jiní.

Právní forma:
DOBRÝ ANDĚL je nadace se sídlem: Švédská 3281/6a, 150 00  Praha 5
založená dne 24. 8. 2011 Ing. Petrem Sýkorou, Janem Černým a Andrejem Kiskou
Registrována je od 15. 9. 2011 pod Spis značkou N 1231. IČ: 24161501

Bližší informace se dočtete přímo na webu Dobrého anděla: https://www.dobryandel.cz/

Dokument Filantrop na ČT2

Cyklus Filantrop ukazuje, že existují lidé, kteří jsou společensky aktivní, zajímají se o dnešní společnost a její problémy, investují vlastní prostředky do pomoci ostatním.

Dokumentární seriál přináší pohled na práci a úsilí některých z nich, jmenovitě:

Jarmila a Pavel Baudišovi, Martin Hausenblas, Karel Janeček, Martina Mazancová, Mathilda Nostitzová, Viliam Sivek, Tomáš Slavata, Petr Sýkora, Sanjive Suri, Jan Školník, Kvido Štěpánek, Adam Walach, Libor Winkler se pokoušejí odpovědět na otázku, jak mění bohatí lidé životy kolem sebe a co o nich vědí obdarovaní.

Příběhy podnikatelů a mecenášů, kteří dobrovolně věnují svůj majetek na podporu druhých. Dokumentární cyklus o současné české filantropii – Filantrop, režie J. Počtová. 

Filantrop – Petr Sýkora (trailer)

Celý dokument (26 minut) si můžete přehrát na stránkách České televize zde:

ČT2 – Filantrop Petr Sýkora

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..