Online založení společnosti s.r.o. a ověření elektronického podpisu

Založení společnosti s.r.o.
Založení společnosti s.r.o.

Evropa přijala takzvanou digitalizační směrnici a Česko při její implementaci změní způsob zakládání společnosti, zrovnoprávní elektronický podpis s klasickým „papírovým“ ověřeným podpisem a zavede novou evidenci, tentokrát evidenci vyloučených osob.

Založení společnosti s.r.o.

Již nyní je možné založit pomocí videokonference společnost u notáře. Zakladatel, který má kvalifikovaný podpis, se přihlásí přes aplikaci prostřednictvím e-identity (např. čipový občanský průkaz nebo bankovní identita) a s notářem online sepíší notářský zápis o založení.

Videokonferencí současně dostanou všechny dokumenty tzv. ověření elektronického podpisu a budou mít stejný status jako podepsané papírové dokumenty ověřené u advokáta, notáře nebo na Czechpointu. Bude možné je použít např. pro účely živnostenského úřadu, obchodního rejstříku apod. Zatím toto ale ne úplně funguje.

Ověření elektronického podpisu

Plné zrovnoprávnění “papírového“ ověření a elektronického je ale plánováno až na 1. července 2022, kdy se počítá s tím, že ověřené elektronické podpisy budou přijímat a umět číst i všechny úřady. Ověřovat elektronické podpisy budou i advokáti, nebo Czechpointy.

Systémy zatím nefungují ideálně, směr je však patrně správný, a to zejména v době stále hrozících karantén a izolací a rostoucím tlakem na „paperless“ firemní řešení. Je tedy možná jen škoda, že kvalifikovaný podpis/ eIDAS, který se konečně začal ujímat, na notářské zápisy nestačil, a je potřeba dalšího ověření. Každý posun do 21. století je tudíž dobrý.

Online založení společnosti s.r.o.
Online založení společnosti s.r.o.

A ihned? To pouze jen pro společnosti se základním kapitálem do 20 000 Kč. Ostatní si budou muset počkat na založení bankovního účtu. A také pokud bude zapsán i předmět činnosti – např. pronájem nemovitostí, nikoliv jen předmět podnikání. I tady se pak počítá s novinkou a podle směrnice pak nebude potřeba k zápisu společnosti do obchodního rejstříku ani živnostenské oprávnění. To bude možné, prozatím, získat až po zápisu.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..