První půjčka zdarma rozhodně není nezištnou nabídkou. Na co si dát pozor?

První půjčka zdarma - na co si u ní dát pozor?
První půjčka zdarma - na co si u ní dát pozor?

Vše, co se v životě tváří, že je zadarmo, je krajně podezřelé, a nejinak tomu je i u financí a první půjčky zdarma. Tu najdete obvykle v nabídce nebankovních společností a rozhodně se nejedná o převratný úvěrový produkt, díky kterému můžete mít dovolenou nebo novou elektroniku na splátky a přitom nezaplatit nic navíc. Proč bychom si měli na bezplatné půjčky a úvěry dávat pozor?

Bezúročná půjčka je opravdu velkým lákadlem. Vždyť díky tomuto finančnímu produktu by člověk nikdy nemusel platit úroky. Stačí si přeci pokaždé zajít k jinému poskytovateli a půjčka zdarma je vaše. Jenže nic není věčné a nic není tak, jak se na první pohled zdá. 

Nabídka úvěrových poskytovatelů není neomezená

Půjčovat si už po zbytek života bezúročné je nesmysl. Narazíte na limity, kterých v úvěrovém světě je poměrně dost. 

  • První půjčku zdarma nabízí jen některé společnosti, je tedy patrné, že jednoho dne je všechny vyčerpáte.
  • Bezplatný úvěr je poskytován většinou jen do výše 5 000 až 8 000 Kč, budete-li potřebovat půjčit více, budou vám naúčtovány úroky. 
  • Kromě výše půjčky je omezená i doba splatnosti, za jejíž porušení vám hrozí vysoké sankce.

Sjednat si ihned bez rozmyšlení půjčku s tím, že ji nepřeplatíte ani o korunu, se nemusí vyplatit. Zapotřebí je tak i k úvěru s nulovým úrokem přistupovat jako ke každému jinému dluhu, a to s rozvahou.

Proč a kdo nabízí vlastně půjčku zdarma?

Pro některé je velkou záhadou, proč vůbec někdo půjčuje zadarmo? Důvod je prostý, úvěrové společnosti na tuto „jedinečnou nabídku“ chtějí nalákat nové klienty. Ti, jakmile se chytí do jejich rybářské sítě, už se jen stěží dostávají ven. Představte si totiž následující dvě situace:

  1. Klient si půjčí bezúročně a vše hravě splatí. Je spokojen, ví, jak to chodí se schvalováním úvěru, zná webové stránky i telefonní číslo společnosti. Na koho se obrátí v budoucnu, až bude potřeba rychlá půjčka před výplatou? Ano, tušíte správně na toho, koho už dobře zná a s kým bylo vše bez problémů. Tentokrát si ale za půjčku už řádně zaplatí a ani nezjistí, že konkurence by mohla půjčit levněji.
  2. Klient si půjčí zdarma, nesplácí a dostává se do problémů. Z bezúročné půjčky se stává úročná a začínají mu nejen naskakovat úroky, ale také sankce za zpoždění. Pokud klient se vší snahou zvládne půjčku splatit, sice si další úvěr už nesjedná, ale společnost na tom rozhodně nebude škodná. To, co chtěla, už si na něm vzala při první půjčce – úroky a sankce.

Závěrečné zhodnocení produktu zvaného první půjčka zdarma

Z řádků výše je tedy jasné, že nabídka v podobě první půjčky zdarma rozhodně není tak nezištná, jak by se na první pohled mohlo zdát, a pro klienty se špatnou platební morálkou může být dokonce i nebezpečná a až likvidační. Navíc bezplatné zadlužování vede ke zbytečnému půjčování si, proto před každým úvěrem dobře zvažte, zda neexistuje jiné a lepší řešení, které vás neuvrhne do budoucích problémů, ze kterých se špatně dostává…

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..