Česká spořitelna nabízí jako první na trhu možnost penzijního spoření do etického fondu

Etický účastnický fond České spořitelny
Etický účastnický fond České spořitelny

Česká spořitelna – penzijní společnost založila v rámci doplňkového penzijního spoření nový Etický účastnický fond. ČS – penzijní společnost tak jako první penzijní společnost na českém trhu umožňuje účastníkům penzijního spoření dosáhnout stabilního zhodnocení s pozitivním vlivem na udržitelnost životního prostředí a posílení společenské odpovědnosti států, firem i jednotlivců.

Etický účastnický fond cílí na stále rostoucí skupinu klientů, kteří nejen ve finančních službách preferují společnosti a firmy, které se při svém působení řídí nejvyššími standardy společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje. Nový fond je otevřený stávajícím i novým klientům, kteří hledají stabilní zhodnocení svých úspor. Etický účastnický fond má v zásadě konzervativní charakter a zaměřuje se zejména na investice do dluhopisů společensky odpovědných firem, zelených dluhopisů a doplňkově také do akcií.

Etický účastnický fond

Etický účastnický fond byl spuštěn v listopadu loňského roku a v současnosti má více jak 4 tis. klientů. Zájem o odpovědné investování neustále roste a v roce 2016 dosáhl Evropský trh s odpovědnými investičními fondy hodnoty téměř 476 miliard USD spravovaných aktiv, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2010.

Etické penzijní spoření se od toho tradičního liší zejména ve výběru instrumentů finančního trhu, ve kterých jsou úspory zhodnocovány. Tradiční fondy ve svém investičním rozhodování porovnávají poměr rizika a výnosu. V případě Etického fondu je investiční rozhodování rozšířeno o třetí rozměr, kterým je společenská odpovědnost.

“Využíváme etických principů, díky kterým dokážeme ohodnotit míru naplňování společenské odpovědnosti firem, jejichž dluhopisy či akcie budeme nakupovat do Etického fondu. Pokud je společenská odpovědnost vyhodnocena jako nedostatečná, dluhopisy nebo akcie takového emitenta v portfoliu fondu nebudou. Při výběru investic se řídíme mezinárodní standardy ESG (Enviromental, Social and Governance),” vysvětluje Jakub Krkoška, místopředseda představenstva ČS – penzijní společnosti.

Etické principy investování

V rámci etických principů investování jsou primárně vyřazovány společnosti, které působí ve zbrojním průmyslu, využívají dětskou práci, spekulují s cenami potravin, produkují geneticky upravené plodiny nebo se věnují produkci a obchodu s tabákem. Společnosti, které projdou prvotním hodnocením, jsou dále posuzovány z pohledu naplňování ekologických a společenských kritérií a podnikového řízení. Znamená to, že je následně posuzována například míra přispívání k ochraně přírody a přírodních zdrojů, omezování dopadu na změny klimatu a zanechávání uhlíkové stopy, respektování práv zaměstnanců, dodržování pravidel nulové diskriminace či prevence korupce a podvodů.

Principles for Responsible Investiments

Všechny cenné papíry nabývané do Etického fondu musí projít ohodnocením z pohledu ESG, a to i státní dluhopisy. Finance klientů tak nejsou zhodnocovány investicemi do dluhopisů států, které mají například problémy s dodržováním lidských práv nebo disponují jadernými zbraněmi.

Hodnocená kritéria ESG jsou v souladu s mezinárodními standardy společensky odpovědných investic Principles for Responsible Investiments, jejichž signatářem je ČS – penzijní společnost od podzimu roku 2017.

Detailnější popis etických principů a postup při jejich hodnocení je uveden na webových stránkách www.etickesporeni.cz

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..