Lidé se povodní bojí, až když nastanou. A do těch dalších jim pak většinou zase otrne.

Povodně v Česku pohledem pojišťovny Allianz
Povodně v Česku pohledem pojišťovny Allianz

Venku je letní a prázdninová idylka, teploty už to taky nepřehánějí a i déšť přichází v rozumné míře. Proč zrovna teď mluvit o povodních a záplavách? Právě v těchto dnech, 6. srpna, ale před 17 lety, začaly jedny z největších povodní, které Česko kdy zažily a které kompletně změnily pohled na přírodní živly i na pojištění.

Povodně v Česku

Před 17 lety postihly Českou republiku jedny z největších povodní. Společně s velkou vodou na Moravě v roce 1997 patřily k nejtěžším přírodním katastrofám moderní české historie. V obou případech šlo jak o zatěžkávací zkoušku českého pojišťovnictví, tak i edukativní lekci pro majitele domů, kteří přestali vytěsňovat z hlavy myšlenky právě na tohle pojištění.

Povodně a záplavy v Česku
Povodně a záplavy v Česku

Po záplavách v roce 1997 pojišťovny v ČR zaplatily 9,7 miliardy korun. O pět let později už skoro 35 miliard korun. Jenom Allianz například uhradila svým klientům ve střední Evropě 710 milionů Euro, což tehdy představovalo více než 18 miliard korun. V České republice šlo o více než 3,3 miliardy korun.

Ohlédnutí za letními záplavami uplynulých let najdete v tomto VIDEU:

Při záplavách v roce 1997 zemřelo 49 lidí. V dalších letech se naštěstí ztráty na lidských životech snížily, naproti tomu škody na majetku byly mnohem vyšší. V létě před 22 lety způsobila velká voda škodu za 62 mld. korun, ale pouze 9,7 mld. korun šlo na vrub pojistného plnění. Tehdy totiž ještě lidé tolik své nemovitosti nepojišťovali. Důvod? Do té doby se povodně a záplavy vyskytovaly jenom výjimečně. V létě roku 2002 celkové škody přesáhly částku 73 mld. korun, ale pojistné plnění už se vyhouplo na 34,7 mld. korun.

Pojištěním proti povodním

Někdy si příroda vybere delší pauzu, jindy si zařádí třeba zrovna v rámci záplav hned dvakrát během pouhých čtrnácti dnů. Stalo se to na Moravě v roce 2010 i v Čechách o tři roky později, 2013. Bouřky a přívalové deště způsobily pojistné události i v objektech, které už byly o pár dnů dříve vodou zdevastovány.

Pojištění proti povodním nabízí většina pojišťoven na našem trhu
Pojištění proti povodním nabízí většina pojišťoven na našem trhu

Klienti pojišťovny Allianz však měli štěstí v neštěstí, protože jim pojišťovna jejich pojistné události likvidovala jako dva samostatné případy. Přestože nelze zaplatit jednu škodu dvakrát, pokud nová záplava původní škody zvětšila a poškodila už opravené části nemovitostí nebo zničila předměty, které si lidé museli nutně pořídit nově, mohli ji nahlásit jako novou pojistnou událost.

Povodeň a záplava je dnes v Allianz součástí standardního pojištění a tohle riziko už obsahuje základní balíček KOMFORT v rámci pojištění MůjDomov.


Máte nějakou reálnou zkušenost s povodněmi a záplavami? Jak se k pojistnému plnění postavila Vaše pojišťovna a uhradila vzniklé škody do poslední koruny? Podělte se s našimi čtenáři dole v komentářích, děkujeme! redakce Bankovniho Kodu

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..