Zubařský slovník – vysvětlení základních pojmů

Zubař - zuby - bělení zubů doma
Zubař - zuby - bělení zubů doma

Amalgám

Častá výplň, stříbrné až černé barvy. Jedná se o slitinu rťuti s jinými kovy (stříbrem, mědí aj.), která drží v zubu zaklíněním. Proto je zapotřebí dostatečná hloubka vyvrtaného prostoru v zubu, kterou je málokdy možné dosáhnout pouze vyvrtáním kazivých hmot a je zapotřebí vrtat i zdravou tkáň zubu.

Bělení zubů (doma)

V případě, že nejste spokojeni se stávající barvou vašich zubů a chtěli byste je mít bělejší, lze tak učinit různými způsoby, které se liší účinností a také cenou. Je nutné si však uvědomit, že při bělení zubů dochází ke změně barvy pouze u vlastních zubů, nikoliv u korunek a výplní. Bělení zubů (doma) zajišťuje peroxid vodíku a právě jeho koncetrace je tím, co u daného systému rozhoduje o účinnosti bělení. Peroxid vodíku v dentinu rozkládá barevné sloučeniny na nebarevné a zub je díky tomu světlejší. Volně prodejné sady domácího bělení či zubní pasty obsahují pouze malou koncentraci peroxidu vodíku (max. 0,1 %) a tudíž jsou málo účinné. V zubní ordinaci u zubaře můžete získat sady na bělení s koncentrací až 6 %, navíc jsou Vám zhotoveny nosiče přímo na váš chrup a bělící gel je tak aplikován rovnoměrně. V zubní ordinaci lze také provést okamžité vybělení zubů přípravky s vyšší koncentrací než 6 % (až 30 %).

Dentin

Neboli zubovina. Tvoří tělo zubu a je krytý sklovinou. Jedná se o tkáň, která je vlastnostmi velice příbuzná kosti. Obsahuje drobné kanálky, tzv.dentinové tubuly, které obsahují nervová vlákna vycházející ze dřeně. Barva dentinu je určující pro výslednou barvu zubu.

Dostavba pilíře pod korunku

V případě použití kompozitní čepu je potřeba ještě i dostavět korunkovou část kompozitním materiálem, aby se následně mohla nabrousit na korunku. Výhoda plastového čepu s dostavbou spočívá ve zhotovení v jedné návštěvě u zubaře bez nutnosti otiskování.

Endodoncie

Používá se v případě, kdy zubní kaz již zasáhl do dřeně a způsobil její zánět. V takovém případě je již nemožné kaz jednoduše vyvrtat a zub ošetřit výplní. Endodoncie spočívá ve vytažení nervů z kořenových kanálků, následováné řádnou desinfekcí speciálním roztokem a poté již zaplněním kanálků kořenovou výplní. Díky tomu o váš zub nepřijdete a užijete si s ním dalšího kousání.

Faseta

Faseta je tenká ploška, která se lepí zepředu na přední zuby. Jsou zajímavou alternativou k bělení zubů, mohou se totiž aplikovat i na poškozené a umělé zuby. Zakryjí totiž veškeré nedokonalosti na zubu a vytvaří dokonalý úsměv. Mohou být buď z fotokompositního materiálu či z keramiky.

Intraligementární anestezie

Speciální forma anestezie, kdy se malé množství anestetika zavadí přirozenou šterbinou mezi zubem kostí, takže nedochází k bolestivému vpichu. Umrtvení nastupuje během krátk chvilky a vztahuje se pouze k danému zubu. Nemusíte tak trpět bolestivé injekce, následné dlouhé čekání, než anestezie zabere, a ještě delší čekání na její odeznění.

Intraorální RTG

Rentgenový přístroj, který umožní získat detailní snímek konkrétního zubu a tím hodně napomáhá diagnostice zubních kazů, kontroly zaplnění kořenových kanálků apod. Každodenní kamarád správného zubaře.

Kofferdam

Blána, která v ústech pacienta zajistí suché prostředí pro práci zubaře a zároveň přináší komfort pro pacienta. Izoluje ošetřovaný zub od zbytku úst.

Kompozit

Neboli bílá výplň. Narozdíl od amalgámu, který se do zubu musí vklínit, se kompozitní výplň k zubu váže přímo k zubu. Díky tomu se může aplikovat do jakékoliv vyhloubeniny či přímo na plochu zubu. Se zubem narozdíl od amalgámu tak tvoří jeden celek. Tím se minimalizuje nebezpečí prasknutí zubu. Další výhodou oproti amalgámu je její vzhled, kdy ji těžko rozeznáte od vašeho zubu.

Zubní korunka

Náhrada zubu, která se nacementuje na zbytek vašeho původního zubu, který se tak vrátí zpátky do funkce a zároveň je chráněn před prasknutím. Korunky se vyrábí v zubní laboratoři a mohou být různého typu – keramické, které nerozeznáte od původního zubu, kovové, které plní funkci, ale moc krásy nepobraly, či kompromisní fasetované, kdy zvnějšku je povrch keramický, ale zbytek korunky je z kovu. Abyste nemuseli běhat s nabroušeným zubem čekajícím na zhotovení korunky, tak se může udělat i dočasná pryskyřičná korunka.

Kořen a kořenový kanálek

Kořen je část zubu skrytá v dásni a kosti, která do zubu kořenovými kanálky vede cévy a nervy, a upevňuje zub v čelisti. Jednotlivé skupiny zubů se liší počtem kořenů i kořenových kanálků, kdy například řezáky mají po jednom kořeni, zatímco takové horní stoličky mají kořeny tři.

Kořenový čep

Plastová nebo litá kovová nástavba nacementovaná do kořenového kanálku. Používá se v případě, že je korunková část vašeho zubu již natolik zničena, že se nedá na ní nedá dostavovat žádným výplňovým materiálem. Na takto ošetřený zub je následně zhotovena i korunka a zub je potom jako nový.

Zubní můstek

Pokud jste přišli o zub, je zapotřebí řešit vzniklou mezeru. Nejen, kvůli černé díře v úsměvu, ale také proto, že okolní zuby brzy začnou cestovat, a tím vám zbortí váš přirozený skus. Můstkem se přemostí vzniklá mezera, kdy se zbrousí zuby sousedící s mezerou a na ně se nacementují korunky, které jsou spojeny s tzv. mezičlen, což je náhrada chybějícího zubu.

Onlay (Inlay)

Laboratorně zhotovená výplň, která je schopna přesně nahradit i větší množství chybějících tvrdých zubních tkání. Váže se na zub obdobně jako kompozitní výplně. Používá se tehdy, kdy zub nelze dostavět klasickou výplní v ordinaci, ale současně by byla škoda jej brousit na korunku.

Optragate

Pružná pomůcka pro přístup do úst pacienta. Díky ní, již není potřeba aby vás kdokoliv tahal zrcátkem za ret, či Vám ústa vypodkládal nepohodlnými vatovými válečky.

Preendodontická dostavba

Během endodoncie se vyplachují kořenové kanálky speciálním desinfekčním roztokem a aby byl účinný, je zapotřebí mít kanálky během endodoncie neustále zaplavené. Proto ve výjimečných případech hodně zničeného zubu, je pro samotné endodontické ošetření nejprve dostavět chybějící korunkovou část, aby mohla být vytvořena přirozená hráz pro provedení výplachu.

Převložkování kanálku – reendodoncie

Obnovení desinfekce v již opracovaných, ale stále nezaplněných kořenových kanálcích.

Skloionomerní výplň

Dlouhodobě dočasná bílá výplň, která v zubu vydrží beze změn zhruba pět let. Její velkou výhodou je, že přirozenou chemickou reakcí trvale dodává do zubu potřebný flour, který dále chrání před zubním kazem.

Sklovina

Jedná se o nejtvrdší tkáň v lidském těle, téměř celá je tvořena minerály. Na povrchu tvoří ochranný štít dentinu, jako glazura na keramice. Sklovina je průhledná, neovlivňuje tedy finální barvu zubu jako dentin. Můžou se však na ní tvořit různé pigmentace (po častém pití kávy, červeného vína, kouření atp.), které lze odstranit v ordinaci pískováním (tzv. Air-flow) nebo depurací speciální pastou.

Zubní kámen

Zubní povlak, který působením slin zmineralizoval. Na jeho povrchu ulpívá další povlak a bakterie, které způsobují zánět dásně. Ten pak přechází na kost a způsobuje paradentózu – úbytek kosti, viklavost a následnou ztrátu zubů. Zubní kámen nelze vyčistit zubním kartáčkem, je zapotřebí jej odstranit v ordinaci, a to buď ručně speciálními škrabkami či ultrazvukem.

1 KOMENTÁŘ

  1. Já mám zuby, ostrý zuby, to jsou zuby mý! Když já jim dám pasťáka oni cvakaj do ránka, já mám zuby, tvrdý zuby, to jsou zuby mý!!! :-)

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..