Neustále zpomalující německá ekonomika, vzrůstající nejistota ve světě aneb čím chce naše vláda plnit nafouknutý rozpočet?

Zpomalujicí německá ekonomika a vzrůstající nejistota ve finančním světě
Zpomalujicí německá ekonomika a vzrůstající nejistota ve finančním světě

Proč nás zajímá německá ekonomika? Zaprvé proto, že Německo je náš suverénně nejvýznamnější obchodní partner. A zadruhé proto, že český průmysl je dodavatelem klíčových komponent pro průmysl německý a je skrze něj silně propojen se světovým obchodem. A ten se v posledních měsících zrovna nezlepšuje a nevypadá nejlépe...

Zpomalujicí německá ekonomika

Německý průmysl se v červnu propadl o více než pět procent meziročně, což je tempo neviděné od listopadu 2009. Průmyslové objednávky poklesly o skoro 4 % a předstihové indikátory ukazují, že v dalších měsících to bude spíše horší než lepší. Index nákupních manažerů totiž v červenci dále klesl až na dohled hranice 43 bodů, index IFO se ve zpracovatelském průmyslu pak také propadl nejníže od krize. Služby, doposud vůči průmyslové infekci imunní, ukázaly první symptomy zhoršování, když došlo (u indexu IFO) ke znatelnému zhoršení očekávání.

A všichni víme, že očekávání je to, co ekonomický vývoj výrazně ovlivňuje

První signály zhoršení i v českém průmyslu

Už to ostatně začíná být vidět i na českých datech. Český průmysl totiž navzdory kontinuálnímu zhoršování situace v Německu a slábnutí domácích předstihových indikátorů (PMI letos nonstop pod 50) „odmítal“ většinu první poloviny roku oslabovat: od února do května dokonce o více než dvě procenta vzrostl. V červnu však oproti květnu o skoro 3 procenta poklesl a nezdá se, že by v tom měly prsty jednorázové vlivy typu odstávky automobilek.

Tip na článek: Konec jedné zlaté éry? Je česká koruna a ČNB v sevření slabého Německa?

Vzhledem k výraznému poklesu nových objednávek (bez očištění o skoro 10 % r/r) se pak jeví krajně nepravděpodobné, že by průmysl měl ve druhé polovině roku růst. Právě naopak. Kapitáni průmyslu již ostatně upozorňují, že nejlepší je za námi a že nastávají horší časy. A všímají si toho určitě i zaměstnanci: průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu totiž ve druhém čtvrtletí oproti stejnému období roku 2018 o půl procenta poklesl.

Česká vláda nasadila „poker face“ a tváří se v klidu

A tak jediným, kdo se stále tváří, že je všechno v pořádku, je česká vláda. Ta se tváří, že růst v příštím roce dosáhne 2,5 % a že „zdroje budou“. Nejméně vykazují schopnosti pospojovat si souvislosti (Trump vs. Čína, Brexit, slábnutí průmyslu, kvantitativní uvolňování FEDu a ECB) sociálně-demokratičtí ministři, kteří poněkolikáté hrozí odchodem z vlády, pokud jim ministryně financí nepřidá pro příští rok další desítky miliard.

Tip na článek: Akciové trhy – výhled komplikuje obchodní a měnová válka USA s Čínou

A to jen pár měsíců poté, co schválení jejich nápadů (vyšší důchody a vyšší rodičovský příspěvek) znamená pro příští rok sekeru ve výši dobrých 45 mld. korun. Blížící se čas rozpočtového zúčtování tak nevidí ani jeden člen vlády. Což je pro nadcházející těžší časy zpráva příliš neveselá…

Autorem textu je Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..