Zdražování rezidenčních nemovitostí pandemie nezastavila ani v posledním kvartálu 2020

Vývoj ceny nemovitostí 2021
Vývoj ceny nemovitostí 2021

Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem stále rostou. V posledním čtvrtletí roku 2020 zdražovaly všechny segmenty trhu, ukázal HB Index. Největší nárůst cen zaznamenaly pozemky, které společně s byty meziročně zdražily o 13 %. Poptávku podporuje, jak zájem o bydlení, tak zvýšený zájem domácích investorů. Ani v posledním čtvrtletí navíc nepolevila poptávka po rekreačních objektech a horské apartmány už se tak blíží pražské cenové hladině. Tradiční HB Index bude od roku 2021 vycházet vzhledem k probíhajícím integračním procesům pod hlavičkou skupiny ČSOB, jíž je Hypoteční banka součástí.

Zdražování nemovitostí pokračuje

Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku vyrostla o 2,9 pcb, což oproti předchozímu kvartálu znamená zpomalení růstu. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 170,9. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na 12,9 procent, což znamená druhé nejrychlejší tempo ze všech sledovaných skupin.

  • U rodinných domů tempo růstu cen ve srovnání s předešlým obdobím naopak zrychlilo. Jejich cena stoupla o 2,8 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 154,3. Meziročně ale cena opět vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 9,9 pcb.
  • Pomalejším tempem ve třetím kvartálu zdražovaly i pozemky. Tržní cena vzrostla o 3,2 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 185,2. Meziročně si tak připsala 13,3 pcb.

Koronavirová pandemie ani v posledním čtvrtletí roku růst cen rezidenčních nemovitostí nezastavila, ukazuje HB INDEX. Počet vkladů vlastnického práva byl v tomto období dokonce nejvyšší za celý rok 2020. Přestože developeři uváděli na trh nové projekty, nabídka se postupně vyčerpává. Dochází také ke zkracování doby prodeje. Nájemné bydlení a jeho ceny i nadále převážně stagnovalo. V Praze v této oblasti trvá velký převis nabídky nad poptávkou a řada stávajících nájemníků nemá strach říct si o slevu.

Možné zpomalení cenového růstu

V následujících měsících už ale u rezidenčních nemovitostí můžeme očekávat zpomalení cenového růstu, upozorňují experti skupiny ČSOB. V prvních dvou kvartálech letošního roku se budou na trhu s rezidenčními nemovitostmi objevovat slevové akce a dojde ke zvyšování rozdílu mezi nabídkovými a skutečnými kupními cenami. K plošné korekci cen v rámci stabilního vývoje bude pravděpodobně docházet v závěru pololetí. Projevit se případně může až v 2. pololetí, a to v rozsahu –3 až – 9 %. Největší dopad bude mít pokles cen podle očekávání na panelové byty.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na www.hypotecnibanka.cz.

HB INDEX 4Q 2020 – Bytové jednotky: 

„Růst cen bytů v posledním čtvrtletí roku 2020 pokračoval v mírnějším tempu. Ceny ale rostly ve všech krajích, nejvíce pak v Jihočeském a Jihomoravském. Praha naopak vykázala nižší růst, než byl celorepublikový průměr. Průměrná cenová hladina u novostaveb zde vzrostla obdobně jako u second-handových bytů, a to přibližně o 2,5 %. Nejen v Praze pak roste podíl investičních nákupů, který i v krajských městech dosahuje až 50 %. Nejvyšší růst cen jsme pozorovali opět v kategorii 3+1 a 3+kk. Za zmínku pak rozhodně stojí ceny horských apartmánů, které už atakují úroveň 85 tisíc Kč/m² a výše,“ shrnul Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX 4Q 2020 – Rodinné domy:

„Růst cen v závěrečném kvartálu pokračoval i u rodinných domů, kde bylo tempo dokonce ještě vyšší než v předchozím období. Zájem je o všechny typy domů, včetně těch vhodných k rekonstrukci nebo ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Stejně jako v segmentu bytů pokračuje vysoká poptávka po objektech pro individuální rekreaci. Mezi novostavbami stále mírně roste podíl dřevostaveb, který dosahuje až jedné pětiny. Ceny stavebních prací a materiálů nadále mírně rostou,“ řekl Petr Němeček.

HB INDEX 4Q 2020 – Pozemky:

„Vůbec nejvyšší tempo zdražování jsme ve čtvrtém kvartálu loňského roku pozorovali u pozemků, kde pokračuje dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou. Tu brzdí pomalý proces změny územních plánů. Stejně jako u rodinných domů je vyšší zájem i o pozemky ve větších vzdálenostech od krajských měst a roste poptávka o ty pro rekreaci. Pozorujeme také trend obcházení regulačních plánů obcí na velikost pozemků prostřednictvím stavění řadových rodinných domů jako bytových jednotek,“ uzavírá Petr Němeček.

O HB INDEXu

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hédonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí.

Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky, člena skupiny ČSOB. Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..