Září bylo na akciových trzích ve znamení růstu a nižší volatility, uvádí Broker Consulting

Akciové fondy potvrdily roli investorova favorita, od začátku roku si připsaly 13,7 % v CZK. Velmi dobře si zatím vedou také smíšené a balancované fondy s výsledkem 6,06 % v CZK. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za září 2019.

„V průběhu září převážil na akciových trzích růst s nižší volatilitou než v předchozích obdobích. Nejvíce stouply japonské a evropské akciové indexy,“ komentuje vývoj Jiří Šindelář, ředitel investiční divize Broker Consulting.

Logo společnosti

Co přispělo ke klidnějšímu vývoji na trzích?

Ke klidnějšímu vývoji na trzích přispěla důležitá rozhodnutí hlavních centrálních bank spočívající v uvolnění měnové politiky. Evropská centrální banka (ECB) snížila základní depozitní sazbu a oznámila časově neomezené kvantitativní uvolňování. Nakupování dluhopisů v objemu 20 miliard EUR měsíčně pak začne už v listopadu.

Evropská centrální banka se také dále snaží „motivovat“ komerční banky v úvěrování. Rovněž se ukázalo, že obchodní spor mezi USA a Čínou je pro akciové trhy stále velké téma. Pozitivně totiž reagovaly na zprávy o mírném pokroku, kdy se Čína rozhodla osvobodit některé zemědělské produkty od dodatečných cel.

„Ukazuje se, že v politice centrálních bank převažují názory na podporu dalšího hospodářského růstu za použití tzv. monetárních nástrojů, ať už jde o snížení základních úrokových sazeb nebo kvantitativního uvolňování – tedy skupování státních, případně i firemních dluhopisů. Vývoj okolo obchodních sporů mezi USA a Čínou pak jen potvrzuje, že globální politika má na jednotlivé trhy vliv, komentuje situaci Šindelář.

Situace na trhu dluhopisů pak odráží vše výše zmíněné. Na základě oznámeného kvantitativního uvolňování můžeme očekávat další nárůst cen dluhopisů, který ale bude vykoupen snížením výnosu do splatnosti.

„Celkově drobní investoři profitovali i v září z kladného zhodnocení ve sledovaných druzích fondů, samozřejmě v závislosti na jejich rizikovosti. S výnosy u rizikovějších investic je však vždy spojeno kolísání jejich hodnoty, proto je třeba jejich výsledky hodnotit na daném investičním horizontu. Fondová investice by neměla být krátkodobou spekulací, ale pevnou součástí dlouhodobého finančního plánu jednotlivce či celé rodiny, uzavírá.

Broker Consulting Index podílových fondů – výkonnost v CZK k 30.9.2019
Broker Consulting Index podílových fondů – výkonnost v měně fondu k 30.9.2019

Proč je dobré index sledovat

Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 526 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv do budoucna. Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat, jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

Tip na další článek: https://fintimes.cz/desatero-pro-investory-do-podnikovych-dluhopisu-doporuceni-cnb/

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..