Za tři čtvrtletí roku 2019 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 3,64 miliardy korun

  • Objem poskytnutých úvěrů klientům ve výši 248 miliard Kč
  • Objem přijatých vkladů od klientů ve výši 275 miliard Kč
  • Celková aktiva banky ve výši 373 miliard Kč
  • Čistý zisk banky dosáhl výše 3,64 miliardy Kč
  • Silná kapitálová pozice: kapitálová přiměřenost k 30. 9. 2019 ve výši 17,02 %

„Během prvních devíti měsíců letošního roku jsme dále zvyšovali svůj význam na tuzemském trhu. Naše nabídka oslovuje desítky tisíc nových klientů, rosteme jak v oblasti depozit, tak i poskytnutých úvěrů. Čistý zisk Raiffeisenbank za tři čtvrtletí roku 2019 dosáhl výše 3,64 miliardy korun a meziročně tak vzrostl o 36 procent,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank.

„Klientům i nadále přinášíme nové služby a funkcionality nabízené v rámci internetového i mobilního bankovnictví. V září jsme veřejnosti představili vlastní mobilní aplikaci RaiPay pro placení mobilními telefony s operačním systémem Android a od začátku čtvrtého kvartálu umožňujeme klientům provádět bezkontaktní platby prostřednictvím iPhonu či Apple Watch. Nedávno jsme také spustili ostrý provoz tzv. okamžitých plateb,“ uvádí Igor Vida.

„Jsme rádi, že jsou klienti s našimi službami spokojeni a že se jim představené novinky líbí. Také díky tomu se nám v soutěži Hospodářských novin znovu podařilo obhájit titul Klientsky nejpřívětivější banka roku, čehož si velmi vážíme,“ dodává Igor Vida.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA TŘI ČTVRTLETÍ 2019

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY
Čistý zisk banky za tři čtvrtletí roku 2019 dosáhl výše 3,64 miliardy Kč, což představuje meziroční růst o 36,1 %. Celkové provozní výnosy vzrostly o 12,2 % na 8,79 miliardy Kč.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 23,2 % a dosáhly tak výše 6,51 miliardy Kč. Tento růst je tažen zejména nárůstem tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků poklesly o 9,7 % na 1,26 miliardy Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně poklesly o 27,3 % na 817 milionů Kč.

VKLADY A ÚVĚRY
Celková aktiva banky dosáhla výše 373 miliard Kč a meziročně tak vzrostla o 5,5 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 6,6 % na 248 miliard Kč. K růstu přitom došlo primárně v oblasti financování domácností (hypotéky a spotřebitelské úvěry), ale i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 8,5 % na 275 miliard Kč.

NÁKLADY
Provozní náklady ve výši 4,82 miliardy Kč se v meziročním srovnání zvýšily o 12 %. Tento nárůst je způsoben například vyššími investicemi v oblasti IT.

ŘÍZENÍ RIZIK
Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek jsou v absolutní hodnotě v meziročním srovnání nižší o 577 milionů Kč. Důvodem je čisté rozpuštění opravných položek ve výši 321 milionů Kč. Tento kladný výsledek je způsoben rozpuštěním rezerv primárně v segmentu firem, nicméně vztahuje se i k segmentu domácností.

KAPITÁL
Kapitálová přiměřenost banky k 30. září 2019 dosáhla výše 17,02 %. Na konci dubna 2019 rozhodla valná hromada banky o rozdělení zisku za rok 2018 ve výši 3,36 miliard Kč, kdy částka 1,15 miliardy Kč byla použita na výplatu akcionářů a částka 2,21 miliardy Kč byla převedena do nerozděleného zisku. Navýšení nerozděleného zisku má pozitivní dopad na kapitálovou přiměřenost banky.

Již popáté za sebou Raiffeseinbank získala titul Klientsky nejpřívětivější banka.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI 3. ČTVRTLETÍ ROKU 2019

  • V internetovém bankovnictví Raiffeisenbank uživatelé od července nově vidí loga a název online i kamenných obchodů, ve kterých nakupovali. A to včetně adresy i odkazu na Google mapy. Součástí nové verze jsou také grafické přehledy příjmů a výdajů či předpokládaný vývoj zůstatku na účtu na příští měsíc.
  • Do funkce nezávislého člena dozorčí rady Raiffeisenbank byla dne 27. 8. 2019 zvolena paní Taťána le Moigne, regionální ředitelka Googlu Česko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.
  • Od 10. září nabízí Raiffeisenbank klientům aplikaci RaiPay pro placení mobilním telefonem a bezkontaktní výběry z bankomatů. Aplikace umožňuje digitalizaci debetních a kreditních karet Raiffeisenbank na chytrých telefonech s operačním systémem Android.
  • Dne 3. září 2019 Raiffeisenbank oznámila, že prodloužila partnerství s Národním divadlem do roku 2023. Banka chce nadále pokračovat v podpoře a rozvíjení kvalitní umělecké tvorby, kterou Národní divadlo na svých scénách přináší.

Tip na článek: https://fintimes.cz/raiffeisenbank-je-opet-klientsky-nejprivetivejsi-bankou-roku/

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..