WPB Capital – představení společnosti

Česká národní banka (ČNB) definitivně odejmula dne 24. června 2014 kampeličce WPB Capital povolení působit jako družstevní záložna. Dle vyjádření ČNB byly hlavním důvodem nepovolené transakce záložny, které vedly k umělému navyšování vlastního kapitálu. Policie následně obvinila několik manažerů kampeličky.

Krach WPB Capital

Téměř 7 tisíc klientů záložny WPB Capital, spořitelní družstvo v likvidaci (dále také „WPB“ či „WPB Capital“) si v některé z 627 poboček České spořitelny od 14. října 2014 může přijít vyzvednout náhradu pojištěných vkladů ze zkrachovalé družstevní záložny WPB Capital. Vypláceny budou částky do maximální výše pojištění vkladů, která je 100 tisíc EUR na jednoho vkladatele, tedy 2 752 000 Kč dle kurzu 27,520 Kč/EUR ze dne 18. září 2014.

  • FPV bude vyplácet 6 880 klientů záložny WPB Capital, celkem vyplatí 2,787 miliardy Kč
  • Nejvíce vkladatelů záložny WPB je z Prahy a středních Čech
  • Výplata bude probíhat na více než šesti stovkách poboček České spořitelny

Výplata náhrad vkladů klientům WPB Capital bude zítra zahájena v síti České spořitelny. Kompletní přehled vyplácejících poboček je možné nalézt na internetové adrese http://www.fpv.cz/cs/pobocky/, případně se informovat na bezplatné zákaznické lince České spořitelny na telefonním čísle 800 207 207.

Vyplaceno je téměř 99 procent vkladů

Až do října 2017 se mohou klienti zkrachovalé kampeličky WPB Capital přihlásit v jakékoli pobočce České spořitelny o své vklady. Zatím tak učinilo 4477 klientů, kterým byly vráceny vklady ve výši přes 2,7 miliardy korun.

„Vyplácení vkladů probíhá od samého začátku prostřednictvím Fondu pojištění vkladů. Celková částka, o kterou by se klienti měli přihlásit, činila zhruba 2,8 miliardy korun, prozatím bylo vyplaceno 98,52 procenta vkladů. Je pravděpodobné, že se o své peníze nepřihlásí všichni věřitelé. Jejich počet ale nebude nijak dramatický. Důvodem jsou zpravidla nízké vklady,“ popsal advokát Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital.

Největší nápor klientů hlásících se o své vklady proběhl v říjnu 2014, tedy hned na začátku zahájení výplat. „Jen během prvního měsíce se o své peníze přihlásilo 3295 věřitelů a jednalo se o zatím nejrychlejší proces výplaty věřitelů v Česku. Postupně začal počet klientů vyzvedávajících si své vklady pomalu klesat. Za rok 2015 si náhradu vkladu v celkové hodnotě přes 211 milionů korun vyzvedlo 619 klientů. Od počátku roku 2016 se o své vklady přihlásilo 32 klientů. Těm bylo vyplaceno přes 10 milionů korun,“ řekl Jiří Švihla.

Věřitelé, kteří si prozatím své vklady nevyzvedli, nemusí mít obavy ze zdlouhavého papírování. Stačí dorazit na kteroukoli pobočku České spořitelny. „Pobočku banky stačí navštívit s průkazem totožnosti. Klienti s sebou nemusí nosit všechny smlouvy ani výpisy z účtu a dokazovat, kolik peněz do banky vložili nebo o jaké úroky se jim vklad navýšil. Všechny potřebné údaje má vyplácející banka k dispozici,“ doplnil Jiří Švihla.

 Vyplácení věřitelů, soudní spory i zrušení insolvence to je rok 2016 ve WPB Capital

Klíčovým úkolem likvidátora zkrachovalé kampeličky WPB Capital bude v roce 2016 zrušení insolvenčního řízení vůči družstevní záložně. Rok 2016 bude rokem, kdy s největší pravděpodobností dojde k realizaci úvěrového portfolia kampeličky WPB Capital.

„Zásadní překážkou je stávající a neoprávněně vedené insolvenční řízení vůči WPB Capital. Z mého pohledu se spořitelní družstvo nenacházelo a nenachází ve stavu úpadku. Za součinnosti expertního týmu pravidelně průběžně provádíme, a to po celou dobu probíhající likvidace, takzvaný test insolvence, který vždy vychází ve prospěch zkrachovalé družstevní záložny,“ řekl Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital. „Předmětem dalšího důležitého soudního řízení, ve kterém vystupuji v pozici žalobce, je návrh na zrušení rozhodčího nálezu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Podle něj se vlastníkem velké části úvěrového portfolia pohledávek měla stát společnost Llainfair Carrainion CWNI Daliannol Ltd. Lze očekávat nařízení jednání a zřejmě i vydání minimálně prvoinstančního rozhodnutí o zrušení rozhodčího nálezu,“ popsal advokát Jiří Švihla.

V roce 2016 čeká likvidátora kampeličky řada dalších soudních sporů. „Jedná se o soudní spory, ve kterých družstevní záložna WPB Capital vystupuje jako žalobce i jako žalovaný. Zároveň v tomto roce dojde k vymáhání pohledávek WPB v insolvenčních řízeních vedených vůči dlužníkům družstevní záložny. Stále také pokračuje proces vymáhání pohledávek v exekučních řízeních. Ke konci ledna 2016 společnost WPB Capital eviduje 55 aktivních sporů, ve kterých je žalobcem, 21 pasivních sporů, ve kterých figuruje jako věřitel, a deset insolvenčních a 14 exekučních řízení,“ popsal Jiří Švihla.

I v letošním roce probíhají výplaty věřitelů zkrachovalé družstevní záložny WPB Capital. Ti se o své peníze mohou přihlásit až do října 2017. „Veškeré vklady klientů WPB jsou hrazeny do výše sto tisíc eur z Fondu pojištění vkladů. Spolupráce s Fondem pojištění vkladů probíhá od samého začátku naprosto bezproblémově. Prozatím neevidujeme, až na drobné výjimky, na účtech klientů částky přesahující pojištěný rozsah, lze předpokládat, že vklady klientů družstevní záložny jim budou vráceny v plném rozsahu. Celkem by mělo být klientům kampeličky vráceno 2,796 miliardy korun, jen během prvního měsíce od zahájení výplat si věřitelé vyzvedli takřka 2,3 miliardy korun,“ uzavřel Jiří Švihla.

Spořitelní družstvo, v době, kdy ještě existovalo, mělo bankovní kód 2050.

Více info zde: http://www.wpb.cz/index.html

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..