Vstup do EU pomohl českému zahraničnímu obchodu a nová kniha ČSÚ, která popisuje 15 let Česka v této politicko-ekonomické unii

Česko slaví 15 let v Evropské unii
Česko slaví 15 let v Evropské unii

10. května 2019

Nově vydaná publikace Českého statistického úřadu shrnuje základní oblasti vývoje České republiky v období od vstupu do Evropské unie. V přehledné a graficky atraktivní formě prezentuje vybrané ukazatele vývoje obyvatelstva, ekonomiky, životních podmínek, životního prostředí a informačních technologií a výzkumu. Kniha je pro zájemce zdarma ke stažení na webových stránkách úřadu.

Online kniha ke stažení zdarma zde: 15 let České republiky v Evropské unii

Nová kniha ČSÚ popisuje 15 let Česka v Evropské unii

Ke každému tématu je připojen krátký komentář, který popisuje vývoj Česka v dané oblasti a zasazuje údaje do širšího kontextu. Důraz je kladen především na přehledné vyobrazení cesty, kterou ČR urazila v posledních patnácti letech a rovněž postavení země v rámci Evropské unie.

„Zásady společného trhu, tedy volný pohyb zboží, osob a kapitálu, přinesly po vstupu do EU největší změny. Otevření evropského trhu českým výrobcům znamenalo další zesílení role exportu, což ovlivnilo i podobu celého tuzemského hospodářství,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. 

Česká republika a Evropská unie - mapa států a rozšiřování EU
Česká republika a Evropská unie – mapa států a rozšiřování EU

Větší otevření zahraničnímu kapitálu usnadnilo příliv přímých investic do domácí ekonomiky a dále urychlilo probíhající transformaci. Volný pohyb osob nejen usnadnil cestovaní, ale také umožnil českým občanům pracovat či studovat v dalších členských zemích Unie. 

Za posledních 15 let se změnila i podoba společnosti. Postupně se zvýšil průměrný věk obyvatelstva i očekávaná doba dožití. Evropskému průměru se země začala přibližovat například zdvojnásobením podílu vysokoškoláků na dospělé populaci.

Online kniha ke stažení zdarma zde: Česko 15 let v Evropské unii

Vstup do EU pomohl i českému zahraničnímu obchodu

Zapojení České republiky do vnitřního trhu Evropské unie mělo na český zahraniční obchod významný vliv. Zahraniční bilance se zbožím dosahovala ve většině let po vstupu kladného salda, v roce 2018 to bylo 123,5 mld. korun. Nejvíce se vyváží do Německa, v komoditách vede vývoz motorových vozidel.

Obchod se zeměmi EU pokrývá v současnosti téměř 84 % celkového vývozu a 67 % celkového dovozu, což představuje oproti roku 2000 pokles o téměř 3 procentní body na vývozu a 8 na dovozu. „Naším nejvýznamnějším partnerem při vývozu i dovozu zboží je dlouhodobě Německo, kam v posledním roce směřovala třetina všech vývozů a dovezla se odtud cca čtvrtina veškerého českého importu,“ upozorňuje Václav Rybáček, ředitel sekce makroekonomických statistik ČSÚ. Přebytek zahraničního obchodu s Německem dosáhl v roce 2018 hodnoty 212,4 mld. Kč, oproti 53 mld. Kč v roce 2000.

Se státy mimo EU máme zápornou obchodní bilanci

Dlouhodobě záporná je obchodní bilance se státy mimo EU, a to i vzhledem k závislosti na nákupu surovin, zejména ropy a zemního plynu. Růst bilance přebytků se zeměmi EU28 (692,2 mld. Kč v roce 2018, oproti 244,7 mld. v roce 2004) nicméně převýšil rostoucí deficit se zeměmi mimo EU (-549,8 mld. Kč v roce 2018, oproti -270,0 mld. v roce 2004). Na celkové saldo zahraničního obchodu tak měl pád obchodních bariér se zeměmi EU po vstupu České republiky do Unie v roce 2004 pozitivní vliv. 

Z hlediska komoditního významně rostly přebytky v obchodu s motorovými vozidly (442,4 mld. Kč v roce 2018, oproti 144,5 mld. Kč v roce 2005), dlouhodobě záporná bilance je ve skupině ropa a zemní plyn (-130,7 mld. Kč v roce 2018, -112,9 mld. Kč v roce 2005).

Motorová vozidla vč. příslušenství jsou nejvýznamnější komoditou na dovozu (18,7 % celkového dovozu z EU) i vývozu (27,8 % celkového vývozu do EU), což odráží významný podíl tohoto odvětví v české ekonomice a pozici tuzemských producentů v globálním produkčním řetězci.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..