Vklad na viděnou

Co je Vklad na viděnou?
Co je Vklad na viděnou?

Vklad na viděnou je vklad bez výpovědní lhůty. To znamená, peněžní prostředky uložené zpravidla na běžném účtu, se kterými může klient v kterémkoliv okamžiku volně nakládat prostřednictvím hotovostních a bezhotovostních platebních transakcí.

Vklad na viděnou se rovněž nazývá vklad na požádání, vista vklad nebo běžný vklady. Jsou to vklady klientů u komerčních bank mající různé formy běžných, respektive kontokorentních účtů, které slouží především k provádění bezhotovostního platebního styku.

Peníze ihned na úkor minimálního úroku

Vzhledem k možnosti každodenního výběru z účtu, bývá úroková sazba velmi nízká, a proto klienti nechávají na účtu pouze částky potřebné pro bezhotovostní platební styk (na platby v běžném životě, jako je nákup, nájem nebo inkaso).

Z hlediska bank představují tyto vklady důležitý zdroj refinancování, který se vyznačuje dvěma následujícími rysy:

  •           výše úrokových nákladů je relativně nízká, na druhé straně jsou s prováděním platebního styku spojeny velké náklady
  •           výhodnost těchto vkladů pro banku vyplývá z existence tzv. sedliny.

Bankovní sedlina

Podstata sedliny vyplývá z toho, že jistá část těchto vkladů zůstává bance trvale k dispozici, přestože se jejich celkový stav denně mění. To je způsobeno tím, že klienti obvykle nevyčerpávají zůstatky na svých účtech (vždy tam něco nechají) a rovněž proto, že platby z účtů odcházející z banky a naopak příjmy přicházející na účty do banky se částečně vyrovnají. Převody mezi účty klientů v rámci jedné banky není nutné komentovat.

Výše a stabilita sedliny roste s velikostí banky.

Co se týče nevýrazných změn úrokových sazeb z těchto vkladů, je nutno dodat, že nepovedou k významnějším změnám výše vkladů na viděnou.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..