Velká Británie je čtvrtý největší obchodní partner Česka, vyvážíme tam hlavně automobily

Vývoj zahraničního obchodu s Velkou Británií
Vývoj zahraničního obchodu s Velkou Británií

Velká Británie je jedním z největších obchodních partnerů Česka. Vloni (v roce 2016) dosáhl obrat tuzemského zahraničního obchodu se Spojeným královstvím 300 miliard korun. To je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2005.

Český obchod s Velkou Británií

Český obchod s Británií dlouhodobě tvoří ze dvou třetin export a z jedné import. Konkrétně v roce 2016 představoval vývoz 207 miliard a dovoz 93 miliard korun.

„Spojené království je naší čtvrtou největší vývozní destinací. Podíl tohoto exportu vloni představoval 5,2 % z celkového českého vývozu. Více vyvážíme už jen do Německa, Slovenska a Polska,“

vysvětluje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Tuzemský vývoz do Spojeného království se od vstupu Česka do Evropské unie zvýšil téměř dvaapůlkrát.

Do Velké Británie vyvážíme hlavně stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl stabilně tvoří více než dvě třetiny českého exportu do této země. V roce 2016 šlo dokonce o 70 %, tedy 145 miliard korun.

„Jde zejména o silniční vozidla. Jejich vývoz do Británie se od roku 2005 zvýšil skoro čtyřnásobně. Vloni dosáhl 67 miliard korun,“

uvádí Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Prim hrají stroje a dopravní prostředky

Stroje a dopravní prostředky jsou na prvním místě i v žebříčku skupin zboží, které se ze Spojeného království do České republiky dováží. Jejich zastoupení na celkovém českém dovozu z této země vloni vzrostlo na 54 %, tj. na 50 miliard korun. Dovozu v této skupině ale nedominují silniční vozidla, jejichž import byl vloni na úrovni téměř 10 miliard korun, říká Marcela Sládková z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ:

„Z Británie se k nám nejvíce dovážejí elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče. Vloni se jejich import zvýšil dvojnásobně na 22 miliard korun.“

Z hlediska dovozu byla Velká Británie v loňském roce naším devátým největším partnerem. Import britského zboží do Česka vzrostl ve srovnání s rokem 2015 o čtvrtinu na 93 miliard korun.

Zahraniční obchod Spojeného království

Celková hodnota obratu zahraničního obchodu Spojeného království vloni podle údajů Eurostatu dosáhla 944 miliard eur. Na vývozu EU se tato země podílela necelými 8 %. Největšími unijními odběrateli britského zboží byly Německo, Francie a Nizozemsko. Česko se v žebříčku vývozních partnerů zařadilo na 26. místo s 0,7% podílem. Co se dovozu týče, Spojené království bylo vloni druhým největším importérem EU s 12% podílem. Nejvíce zboží dovezlo z Německa, Spojených států a Číny. Z celkové hodnoty zboží dovezeného do Velké Británie pocházelo z Česka 1 %.

Prezentace k této problematice z tiskové konference ČSÚ

Prezentace z tiskové konference ČSÚ k vývoji zahraničního obchodu s Velkou Británií:

Zahraniční obchod Česka se Spojeným královstvím

——————————————

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..