Střety motorových vozidel s lesními i jinými zvířaty jsou čím dál častější. Loňský rok byl v tomto ohledu rekordní, letošní jej může dokonce překonat. Velké riziko hrozí především v říjnu, a to v noci a nad ránem. Kolize ve vyšší rychlosti s jelenem nebo divočákem dokáže vůz zcela zdemolovat a škody jdou do desítek tisíc. S jejich pokrytím významně pomáhá pojištění proti střetu se zvířaty. To si dnes již lze sjednat i bez toho, aby motorista musel platit celé havarijko. Navíc majiteli kryje záda i v případě poškození auta kunou, která se na podzim ráda stěhuje do tepla pod kapotou vozu.
Střetů motorových vozidel se zvířaty přibývá. Loňský rok byl s téměř 13 tisíci evidovanými případy dosud rekordní, ovšem ten letošní jej může dokonce předehnat. Do července 2019 bylo evidováno 8 500 případů. Myslivci a správci honiteb ale připouštějí, že skutečná čísla mohou být ještě vyšší, protože řidiči nezřídka od takovéto nehody ujedou. „Lidé často vůbec netuší, jak se správně zachovat, když srazí na silnici nějaké zvíře. Stává se, že od nehody ujedou, aby nemuseli nic řešit,“ podotýká Nela Maťašeje, tisková mluvčí Direct pojišťovny. Dle dostupných statistik se nejvíce střetů s lesní zvěří odehraje v říjnu a v dubnu v době od setmění do svítání. Nejkritičtější je poté doba po půlnoci.
Škody bývají v řádech desítek tisíc
V případě, že se automobil střetne s větším zvířetem, jako je například jelen nebo divočák, mohou se škody na voze vyšplhat do desetitisíců. V závislosti na rychlosti jízdy a vzdálenosti od zvířete totiž na automobil v okamžiku střetu působí hmotnost i několik tun. Přesto však dopravní odborníci automobilistům doporučují nepokoušet se zvířeti na silnici vyhnout. Hrozí například náraz do stromu nebo protijedoucího vozidla. Jste-li dostatečně daleko, zkuste na zvěř zatroubit klaksonem a brzdit. Ve tmě může pomoci ztlumit světla: je-li zvěř oslněna, ztuhne a nehýbe se. Jakmile však oslnění pomine, je možné, že sama uteče. Pokud je srážka nevyhnutelná, řidiči aut by neměli strhávat řízení – bezpečnější je srážka čelní než boční. Jestliže zjistíte, že zvíře po střetu ještě žije, nijak s ním nemanipulujte, bude pravděpodobně v šoku a agresivní. „Pokud není nikdo z posádky auta raněn, pak jediné, co je potřeba udělat, je zavolat na dopravní policii a nehodu nahlásit. Řidiči se samozřejmě mohou o správném postupu informovat také na asistenční lince,“ radí Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.
Tip na článek: Kolize se zvěří stojí desítky milionů. Nejvíce se s nimi potýkají ve středních a jižních Čechách a na Plzeňsku.
Plný balíček havarijka není nutný
Jak již bylo řečeno, na místo střetu se zvěří je nutné zavolat policii. Ta nehodu nafotí a vyplní s účastníky protokol. Má-li majitel vozu sjednáno připojištění střetu se zvěří, měl by si pořídit také vlastní fotodokumentaci. Má tak co nejvíce důkazů pro následné vyřizování pojistné události se svou pojišťovnou. Připojištění střetu se zvěří bývá obvykle zahrnuto v havarijní pojistce. Tu si ale zejména majitelé starších vozů obvykle nesjednávají, neboť se jim finančně příliš nevyplatí. Dnes si ovšem lze připojistit právě jen vybraná rizika bez nutnosti platit za celý balíček havarijního pojištění. „Riziko střetu se zvířaty samozřejmě roste u lidí, kteří bydlí na okraji vesnice, poblíž lesů nebo polí. U Directu je proto možné si toto riziko připojistit samostatně, aby pojištění sloužilo skutečně těm, kteří ho potřebují,“ říká Nela Maťašeje.
Pojistkou i proti kuně pod kapotou
Kromě častějších střetů se zvířaty se motoristé v podzimním a zimním období potýkají s další nepříjemností. Jedná se o poškození motorového prostoru automobilu kunou. Malé šelmy zejména v chladných měsících láká teplo motoru a usazují se pod kapotou, kde ničí kabely či izolace. Boj s kunou, která si oblíbí váš hřející vůz, bývá dlouhý, urputný a většinou se neobejde bez nákladů na opravu překousané kabeláže. I tady ovšem může pomoci pojištění. „U nás si motoristé v pojistce střetu se zvířaty zároveň pojišťují i poškození zvířetem, tedy například i kunou. Majitel poškozeného vozu by ale i tak měl podniknout preventivní opatření, protože kuny se na místo činu rády vracejí. Vyzkoušet lze různé zvukové odpuzovače nebo pachové stopy jako psí srst nebo lidské vlasy a podobně. Nejspolehlivější ochranou je však zaparkovat auto do garáže, kam kuna nepronikne,“ radí Nela Maťašeje z Directu.
Máte zkušenosti s kunou pod kapotou? Jak jste tuto situace vyřešily vy?