V registru SOLUS má závazek po splatnosti 7,41 % dospělých občanů ČR, oproti loňsku došlo ke zlepšení

Registr dlužníků k nahlednutí zdarma, SOLUS
Registr dlužníků k nahlednutí zdarma, SOLUS

Závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci března 7,41 % dospělých občanů ČR (oproti 8,06 % ke konci března 2016). I v prvním čtvrtletí letošního roku pokračoval pozitivní trend splácení historických dluhů po splatnosti: počet občanů se zápisem v registru SOLUS se snížil ve všech krajích České republiky.

Rozdíly v zadlužení podle krajů

V rámci České republiky existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými kraji, ale i okresy v rámci krajů či jednotlivými obcemi. Například v obci Bečov v okrese Most má v Registru fyzických osob SOLUS zapsaný dluh po splatnosti 38 % dospělých obyvatel obce, existují ale obce, kde není u žádného z občanů v registru SOLUS žádný záznam.

Počet občanů s aktivním dluhem po splatnosti evidovaným v Registru fyzických osob SOLUS klesá ve všech krajích ČR již čtvrté čtvrtletí v řadě. Významné zlepšení situace sleduje SOLUS zejména v krajích, kde jsou potíže s nesplácenými závazky dlouhodobě nejvyšší: v Karlovarském a Ústeckém kraji. V ostatních krajích došlo spíše velmi k mírnému poklesu.

Registry klientských informací chrání věřitele i dlužníky

Registry klientských informací hrají zcela zásadní roli při ochraně nikoli jen věřitelů, ale především samotných klientů – těm by při jejich nezodpovědném zadlužování a následném nezvládnutí splácení svých závazků mohl velmi reálně hrozit osobní bankrot nebo exekuce.

„Klesající podíl zapsaných občanů v registru SOLUS je jasným důkazem, jak registry klientských informací fungují. Občanům, kteří již mají potíže se splácením, zamezí v dalším neuváženém zadlužování. Členským společnostem pak pomáhají řídit riziko a omezovat případné ztráty z pohledávek po splatnosti“

komentuje výsledky Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Tabulka znázorňující zadlužení obyvatelstva podle krajů ČR:


Poznámka: V Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci března 2017 zapsáno řádově 650 tisíc osob s celkovými závazky po splatnosti ve výši 50 miliard korun. Do činnosti sdružení je zapojeno 54 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (15 společností), nebankovních půjček (21), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (3) a v oblasti obchodu (2).

* * *

Co je to SOLUS?

SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..