Úroková sazba je vyjádření úroku v procentech z půjčené částky za určité období, nejčastěji za jeden rok (viz pojem „p.a.„). Konkrétní výše úrokové sazby souvisí s dobou, na kterou jsou peníze půjčeny či uloženy a často také s výší půjčené částky.
Příklad úrokové sazby
- Například 10% roční úroková sazba (10 % p.a.) znamená, že věřitel (banka, družstevní záložna, půjčovatel) obdrží jako odměnu 10 haléřů z každé koruny, kterou měl dlužník vypůjčenou po dobu jednoho roku.
- Například 10% měsíční úroková sazba (10 % p.m.) znamená, že věřitel (banka, družstevní záložna, půjčovatel) obdrží jako odměnu 10 haléřů z každé koruny, kterou měl dlužník vypůjčenou po dobu jednoho měsíce. A za celý rok by to poté bylo 10*12 = 120 %, tudíž z každé zapůjčené koruny by půjčovatel obdržel 1,2 Kč.
Úrokové sazby podle časového období
- p.a. – roční úroková sazba
- p.m. – měsíční úroková sazba
- p.d. – denní úroková sazba
Typy úrokových sazeb
- Pevná úroková sazba
Znamená pro klienta jistotu, že úroková sazba platná v den půjčky / založení nebo obnovy účtu se po smluvní dobu vkladu nezmění. Pevná úroková sazba se vyskytuje třeba u termínovaných účtů / vkladů. - Pohyblivá úroková sazba
Oproti pevné úrokové sazbě může banka / družstevní záložna / nebankovní společnost kdykoliv výši úrokové sazby jednostranně změnit a upravit. Příkladem účtu s pohyblivou úrokovou sazbou bývá zpravidla Spořicí účet.