UNIQA vyřizuje škodu na shořelém kostelu v Gutech, o všechny turisty po nehodě autobusu v severní Itálii je postaráno

Kostel Božího Těla v Gutech u Třince
Kostel Božího Těla v Gutech u Třince

UNIQA už vyřizuje škodu na shořelém kostelu v Gutech

Kostel Božího Těla v Gutech u Třince, který shořel vinou žhářů začátkem srpna, byl pojištěn u UNIQA pojišťovny. Tento týden proběhla první jednání o vyřízení této škody se zástupci Ostravsko-opavského biskupství. UNIQA je připravena vyplatit pojistné plnění nebo zálohu na něj co nejdříve, aby bylo možné zahájit obnovu co nejrychleji.

Pojistná částka pro dřevěnou stavbu byla sjednána ostravsko-opavskou diecézí ve výši 20 milionů korun. Podle všech dosavadních zjištění bude pravděpodobně vyplacena za vzniklou škodu v plné výši. Kromě toho UNIQA uhradí rovněž náklady vynaložené na odklízecí práce a vyčištění požářiště.

Dále běží jednání o škodě vzniklé na mobiliáři kostela, která mohou trvat déle. Biskupství má k dispozici seznamy a popis movitého majetku, který byl požárem zničen. Nyní budou odborníci stanovovat jeho hodnotu. Pojistné plnění bude sloužit pro znovuvyrobení zařizovacích předmětů interiéru, jako jsou oltář, zvon, varhany, lavice, kazatelna apod. U uměleckých předmětů zatím není znám způsob jejich obnovy.

Stavba kostela na původním místě by měla začít už v průběhu příštího roku.

O všechny turisty je po nehodě autobusu v severní Itálii postaráno

Po páteční večerní nehodě (ze začátku srpna) autobusu s českými turisty v italském Trentinu se naplno rozběhla spolupráce UNIQA pojišťovny, u nichž byla většina cestujících pojištěna, a místních záchranných složek. Zájezd byl organizován cestovní kanceláří Mayer & Crocus. Prostřednictvím asistenční služby UNIQA byl navázán stabilní kontakt s partnerským protějškem v Itálii, jenž na místě organizoval konkrétní pomoc zraněným i ostatním účastníkům zájezdu, kteří vyvázli bez újmy na zdraví.

Při nehodě zahynul řidič autobusu. Z celkového počtu 44 pasažérů bylo 37 osob pojištěných u UNIQA. Okamžitá pomoc byla na místě asistencí UNIQA poskytnuta všem bez ohledu na jejich pojišťovnu. Pokud to zranění vyžadovala, byli postižení hospitalizováni, ostatní v případě potřeby ošetřeni a byl jim zajištěn nocleh v místě nehody v několika ubytovacích zařízeních.

Hospitalizováno bylo 16 turistů. Jejich zranění jsou aktuálně hodnocena jako středně těžká, bez akutního ohrožení života nebo potřeby urychlené závažnější operace. Naši turisté byli rozvezeni do nemocnic v Cles, Bolzanu, Trentu a Roveretu. Na místo přijel v sobotu náhradní autobus, kterým se v neděli vrátilo zpět domů 23 klientů.

V pondělí UNIQA zorganizuje převoz čtyř dalších poškozených domů sanitkami. Čtyři klienti cestovní kanceláře se rozhodli cestovat domů po své ose s blízkými, kteří za nimi dorazili.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..