Uber Brno pozastavil svoje služby z důvodu vydání předběžného opatření, odvolá se

Uber Taxi Brno
Uber Taxi Brno

Prohlášení na webu společnosti UBER:

Společnost Uber o půlnoci 10.5.2017 na přechodnou dobu pozastavuje svoje služby v Brně z důvodu vydání předběžného opatření.

Proč to tak je a co to znamená?

Moderní služby, které fungují na principech sdílené ekonomiky typu Uber, nejsou pevně uchopené v současných zákonech, a díky tomu existuje řada protichůdných soudních rozhodnutí. Předběžné opatření na zakázání služby bylo navrženo taxi společností loni i v Praze, návrh byl zamítnut. Proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně se budeme odvolávat a na základě našich informací jsme přesvědčeni, že služba bude v Brně fungovat dál.

Důvody proč by měla služba fungovat dál jsou jednoznačně oblíbenost a rozšířenost po celém světě. Uber funguje ve více než 450 městech a více než 74 zemích na světě.

Jen v Praze ho využívá celých 10 % obyvatel hlavního města – přes 110 000 registrovaných uživatelů. Uber také používají turisté, kteří aplikaci znají ze svých zemí, a často mají s taxi v Praze trpké zkušenosti. Za dobu existence Uberu v Praze službu využilo čtvrt milionu uživatelů ze 72 zemí.

Vzhledem k návrhu zákona o silniční dopravě, který se nyní projednává v Parlamentu, vidíme příležitost, jak službu smysluplně regulovat, aby se v České republice mohla rozvíjet spolu s dalšími možnostmi dopravy, jako je taxi nebo městská hromadná doprava.

Uber Taxi a brněnský soud

Web Uber Taxi.cz komentuje brněnské komplikace Uberu takto:

Brněnský soud formou předběžného opatření zakázal Uber na území města Brna. Podle rozhodnutí citovaného soudu se v případě Uberu jedná o klasickou taxislužbu, nikoli alternativní. Většina principů Uberu je tudíž dle jeho názoru v rozporu se zákonem. Přiklonil se tak na stranu společnosti Lido taxi a také města Brna. Nyní tedy rozhodnutí soudu putuje k vedení Uberu, který musí v několika málo dnech pozastavit brněnský provoz, popřípadě se odvolat. Opakuje se obdobná situace, která se v nedávné době objevila například v Itálii.

Hlavní důvody vedoucí k porušení zákona a následně k zastavení činnosti Uberu v Brně byly následující: vozy nebyly označené jako taxi, nenesly název taxi a neměly ani taxametr.

Uber v Brně byl spušten teprve 1. února, avšak od počátku v tomto městě narážel na spoustu konfliktů nejen s již zmíněnou taxi službou. Taxislužby nejsou schopny Uberu v nabízených službách konkurovat, což snáší -jak je vidět- velice nelibě.

Internetem se v reakci na rozhodnutí soudu začaly ihned šířit spíše nesouhlasné názory, jedna z nich je i petice s názvem „Chceme Uber v Brně„.

UBER Brno – jak to vše začalo?

Uber vstupoval do Brna s velkou slávou 1. února 2017 a takto o tom informoval na svém webu:

Dnes je velký den. Uber si od dnešního dne můžeš objednat i v Brně. Stáhni si aplikaci a hurá na cestu! Rychle, bezpečně a spolehlivě od 9,90 Kč/km.

Jak si objednat Uber Brno?

Poté, co si stáhneš aplikaci a založíš svůj účet, stačí už jen třikrát stisknout tlačítko a je to!

  • Zadej cíl cesty. Jedeš do práce, na rande, do fitka nebo do baru? Stačí vybrat adresu!
  • Stiskni “Objednat uberPOP”. Ještě před objednávkou uvidíš, kolik Tě jízda bude přibližně stát a za jak dlouho řidič přijede.
  • Potvrď místo vyzvednutí. Špendlík můžeš posunout přesně tam, kde chceš, aby Tě řidič čekal.
  • Po ukončení jízdy stačí vystoupit z auta. Částka se Ti automaticky stáhne z platební karty a Ty ohodnotíš řidiče, který Tě svezl. Hotovost není třeba.

Kolik to stojí v Brně?

Ceny jsou stejné jako v Praze.

9,90 Kč/kilometr
3 Kč/minuta ve voze
25 Kč nástupní sazba

50 Kč poplatek za zrušení jízdy
55 Kč minimální jízdné

UberPOP UberSelect UberBlack Běžné taxi
Cena za 1 kilometr 9,90,- Kč 13,- Kč 27,- Kč 24,- Kč
Cena za 1 minutu 3,- Kč 4,50,- Kč 6,- Kč 0,- Kč
Nástupní sazba 25,- Kč 30,- Kč 40,- Kč 40,- Kč
Minimální jízdné 55,- Kč 60,- Kč 150,- Kč
Z letiště do centra 300,- Kč 400,- Kč 650,- Kč 450,- Kč

Získej slevu na první jízdu! V aplikaci v sekci Promo akce zadej kód AHOJBRNO a sleva 300 Kč na první jízdu je Tvoje!

Moc se na Tebe těšíme při cestách Uberem a nezapomeň sdílet zážitek ze své první jízdy s hashtagem #UberBrno

Uber už používáš a máš kamarády v Brně? Sdílej svůj kód a nabídni jim tak první 3 jízdy se slevou 50 Kč! Jakmile cestu uskuteční, odměníme se Ti slevou 50 Kč na každou z příštích 3 jízd.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..