Trump vs. Obama – Jak si vedly největší akciové indexy za jejich úřadu?

graf

Je opravdu hodně oblíbeným tématem, jak se vedlo finančním trhům v dobách různých úřadujících prezidentů. Když to vztáhneme na aktuální dobu, tak je jasné, že se často srovnává úřad Trumpa a Obamy. Vzhledem k tomu, že je to teď právě často diskutovanou věcí, tak proč si neudělat grafické srovnání na třech největších indexech. Konkrétně se jedná o S&P 500, Dow Jones Industrial Average a NASDAQ Composite. Na úvod je ale ještě třeba říci, že grafické srovnání není indikátorem pro to, kdo je lepším prezidentem. Přecejenom, Obama i Trump převzali svůj úřad za úplně jiných ekonomických podmínek. Toť vše k úvodu a teď se pojďme podívat na samotné indexy.

S&P 500

Index Standard and Poor’s 500 měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků a ekonomů agentury Standard & Poor – podle velikosti trhu, likvidity a typu odvětví plus dalších faktorů. Je to index tzv. hodnotově vážený. Jedná se o jednu z nejčastěji používaných měřítek vývoje, kdy váha každé akcie v indexu je úměrná její tržní hodnotě.

Před sebou tedy máme graf tohoto indexu, kdy jsou v něm zaznačeny období prezidentského mandátu Obamy a Trumpa. Bývalý prezident USA Obama se dostal do funkce 20. ledna 2009, což byla doba, kdy ještě panovaly dozvuky finanční krize, která fakticky začala v roce 2007 a roku 2008 se naplno projevila. Od nástupu do úřadu netrvalo moc dlouho a index po delším sestupu zase nabral růstovou trajektorii.

Za těch osm let, co byl Obama u moci, tak hodnota indexu vzrostla o více jak 178 %. Nicméně, za tu dobu se odehrálo hodně korektivních období (oslabení indexu). Když se podíváte do grafu pozorně, tak k větším korekcím došlo v roce 2010 a pak následně roku 2011. Další větší korekce proběhly v roce 2015 a 2016. Trh se z toho ale nakonec pokaždé rychle dostal a index pokračoval v růstovém trendu.

Nynější prezident Donald Trump nastoupil do úřadu 20. ledna 2017. Bylo to právě v době, kdy cyklus ekonomického růstu se už dostal do fáze svého vrcholu. Trump tedy hned čelil velkému problému a to hrozbě přicházející krize. Riziko krize se právě potvrdilo už na začátku ledna, kdy se volatilita znatelně zvýšila.

Na podzim minulého roku došlo k strmým propadům a už se reálně mluvilo o tom, že krize je tu. Nicméně, díky expanzivní monetární politice FEDu se prohloubení této špatné situace zabránilo. Index se z toho tedy nakonec vzpamatoval a celkové posílení indexu od 20. ledna 2017 činí 27 %.

Dow Jones Industrial Average

Dow Jones je jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu a je cenově vážený. DJIA je pojmenován po jeho zakladateli, kterým byl Charles Dow, a jeho obchodním partneru, Edwardu Jonesi. Jeho popularita je dána především dobou, po kterou je počítán. Index byl poprvé vypočten 26. května 1896, což z něho dělá historicky nejstarší index na světě. V té době obsahoval dvanáct, výhradně průmyslových, společností, zaměřené na oblasti jako železniční průmysl, zpracování bavlny, tabáku, cukrové třtiny, zemního plynu apod. Tvůrce indexu Charles Dow je právem považován i za zakladatele technické analýzy.

Hned při prvním pohledu na graf je jasné, že vývoj indexu DJIA je víc než podobný tomu, co jsme mohli vidět na S&P 500. Když Barack Obama nastoupil do prezidentského úřadu, tak už byl závěr ekonomické krize. Z grafu lze vidět, že pár týdnů po převzetí úřadu se index vlastně odrazil ode dna. Stejně tak jako u S&P 500 měl za sebou index čtyři větší korekce, ale pokaždé se z toho index nakonec dostal. Celkově tedy index posílil za Obamy skoro o 150 %.

Donald Trump na začátku roku 2017 vlastně převzal rozjetý vlak, který se neúprosně blíží do cílové zastávky. Po převzetí moci Trumpem bylo posilování indexu ještě agresivnější, než kdy předtím. O to větší pád to potom v lednu roku 2018 byl. Spolu s tím začala i nevídaná volatilita, která v podstatě trvá dodnes. K dnesšnímu dni tedy hondota indexu vzrostla o 31 %.

NASDAQ Composite

NASDAQ Composite je třetím nejvíce sledovaným indexem v USA. Vzhledem k tomu, že se na burze NASDAQ obchodují z velké části technologické tituly, je i vývoj ceny indexu Nasdaq Composite silně ovlivněn právě vývojem technologického sektoru. Na NASDAQ je kótováno více jak 3 300 akcií a je měřen dle tržní kapitalizace kótovaných akciových společností.

Abych se neopakoval, tak budu tentokrát velmi stručný, protože vývoj indexu NASDAQ je na týdenním časovém rámci vizuálně identický s předešlými indexy. Nicméně, když to vyjádříme v číslech, tak je rozdíl mezi indexy značný. Za Obamy totiž index NASDAQ Composite posílil o cca 272 %. Zatímco za Trumpa k dnešnímu dni skoro o 41 %.

Závěr

Jak už jsem řekl v úvodu, tak se nedá tohle srovnání brát jako nějaký indikátor pro to, kdo z těchto dvou prezidentů měl lepší ekonomickou agendu. Obama se totiž stal prezidentem Spojených států v době, kdy se krize chýlila ke konci a Trump prostě převzal úřad naopak v období, kdy expanzivní ekonomickýc cyklus se začal chýlit ke svému konci. Všimněte si, jak za podzim indexy těžce oslabily, ale nakonec se všechny zráty brzy dohnaly zpátky. Určitě na tom má lví podíl expanzivní politiky Donalda Trumpa a jeho nátlaku na Federální rezervní banku, aby dělala totéž.

Co číst dále?

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..