Třetina domácností nevystačí se svým příjmem, musí si půjčovat nebo sahat do rezerv

Každá třetí domácnost má problém vyjít s měsíčním příjmem. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Největší položku přitom ve výdajích domácnosti tvoří bydlení a jídlo.

Praha, 9. října 2019 – Každá třetí domácnost má problém vyjít s měsíčním příjmem. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Největší položku přitom ve výdajích domácnosti tvoří bydlení a jídlo.

Na bydlení padne průměrně 28 % příjmů a na jídlo je to jenom o jedno procento méně, tedy 27 % příjmů. Téměř pětina Čechů přitom nemá žádnou finanční rezervu. Nejhlouběji do kapsy mají rodiny s malými dětmi nebo s příjmem domácnosti do 20 tisíc korun. Vyplynulo to z výzkumu realizovaného společností Kantar pro Equa bank.

„Každý pátý Čech nemá vytvořenu žádnou finanční rezervu. Nejvíce finančně ohroženy jsou přitom ženy v domácnosti s dětmi mladšími 14 let. Čtvrtina Čechů má přitom rezervu pouze ve výši jednoho platu, pětina pak ve výši 2 až 3 měsíčních příjmů,“ komentoval výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank. Zároveň doplnil: „Ač vypadají tyto statistiky hrozivě, lze se na ně podívat i z druhé stránky. Dvě třetiny domácností se svým příjmem bez větších problémů hospodaří a umí si nejen vytvářet rezervy, ale také pravidelně spořit. To potvrzují i naše data. Jen za poslední rok vzrostl objem na spořících produktech o 20%, oblibu si také získávají naše jednoduché on-line investice. Počet drobných investorů, pro které byl tento produkt vyhodnocen jako přiměřený a kteří
investují při každé platbě kartou, roste čtvrtletně dvouciferným tempem.“

Zadluženost domácností
Equa bank: Zadluženost domácností

SLEDOVÁNÍ A PLÁNOVÁNÍ PŘÍJMŮ

Průzkum také ukázal, že české domácnosti se chovají poměrně zodpovědně z hlediska plánování a sledování příjmů a mají také představu o tom, co si mohou a nemohou dovolit. Osm z deseti domácností pravidelně sleduje a vyhodnocuje své příjmy a celých 90 % jasnou představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a co si mohou dovolit pořídit. Jen pouhá dvě procenta domácností uvádí, že rozhodně nemají žádnou představu o tom, jaké jsou příjmy jejich domácnosti a kolik peněz mají aktuálně k dispozici.

Schopnost vyjít s příjmem domácností
Equa bank: Schopnost vyjít s příjmem domácností

Na příjmu domácnosti se stále více podílí muži než ženy. Muži v průměru přinesou do domácnosti 62 % příjmů. Naopak ženy bývají mnohem častěji primárním správcem financí v domácnosti.

Tip na článek: Jak ušetřit peníze v domácnosti – rodinný rozpočet pod lupou

Největší výdaje domácností jdou přitom do financování bydlení, na potraviny, dále pak na děti, kulturu či dovolenou. Muži, více než ženy, pak utrácejí peníze za sport a za alkohol.

ÚVĚRY DOMÁCNOSTÍ

Díky dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám úvěrů se domácnosti také nebrání půjčkám. V současné době má každá druhá domácnost nějaký úvěr, čtvrtina domácností má dokonce půjčky dvě. Nejčastěji si půjčujeme na financování vlastního bydlení. Dalším nejčastějším důvodem je půjčka na smazání dluhů a na koupi auta. Zadluženost domácností roste.

Na co si lidé půjčují
Equa bank: Na co si lidé půjčují

Je lepší mít peníze ze svých či z cizích zdrojů? Vypůjčili byste si finance pro splnění Vašeho přání? Zajímá nás Váš názor!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..